DUBNICA NAD VÁHOM. Útulok funguje na okraji mesta už šestnásť rokov. Odvtedy prešlo cez jeho bránu množstvo psov, ale aj iných zvierat. Najmä takých, ktoré ľudia „odložili“.
Riaditeľ útulku Viliam Jaroš sa obáva, že ak útulok prestane fungovať, zaplavia mesto ďalší štvornohí miláčikovia. Dôvod je jednoduchý.
Povinné čipovanie
Jaroš začne hovoriť o povinnom čipovaní, ktoré sa týka všetkých psov. „Od septembra to bude bláznivý rok. Čipovanie je povinné, nie každý majiteľ obetuje peniaze naň, takže očakávam, že niektorí ľudia sa budú psov zbavovať. Kde skončia? Odpovedzte si sami,“ skonštatuje šéf útulku.
Náhradné priestory
Pred piatimi rokmi kúpil útulok od ministerstva obrany nehnuteľnosť, s tým, že nebude problém kúpiť aj pozemok, ale od ministerstva hospodárstva.
„Bol to možno omyl. Odvtedy sa viackrát zmenila vláda, všetky náležitosti sme museli vybavovať od začiatku. Po piatich rokoch sa nám predsa len podarilo získať pozemok, holú lúku, Za kalváriou v Dubnici nad Váhom. To by bolo celkom v poriadku. Lenže investori, ktorých sme získali, stratili po troch rokoch trpezlivosť, a s nimi odišli aj finančné prostriedky na výstavbu objektov. Momentálne čakáme na podpis kúpnopredajnej zmluvy a zavedenie do katastra. Kúpa pozemku bola uhradená zo zahraničných zdrojov, z Luxemburska,“ dodá Jaroš. Tvrdí, že momentálne sa bude musieť sústrediť asi iba na nový projekt.
Výpoveď
Jaroš spomenie začiatky, keď nie všetci útulku priali. „Pred šestnástimi rokmi tu bolo zvierat viac. Tie, ktoré ľuďom vadili, sme museli dať preč. Zostali iba psy. Ľudia tvrdia, že ich púšťame von. Nie je to pravda. Práveže nám ich dovezú, a aby sa vyhli poplatkom, nechajú ich pred bránou. Aby sme ich mohli odchytiť, dáme im vodu, granule. Vzťahy medzi nami a majiteľom pozemku boli vždy korektné, podobne ako s mestom. Nikdy sme od mesta nepýtali peniaze. Majiteľ pozemku nám vychádzal v ústrety a bol aj naším sponzorom, keď nám pomáhal s úhradou vody či energií. Priznám sa, že sa mu nečudujem, že sa rozhodol ukončiť s nami spoluprácu. Nám by však pomohlo zotrvať v týchto priestoroch ešte do konca augusta budúceho roka,“ zamyslí sa šéf útulku.
Dodá, že so zavretím útulku sa zmieril. „Priatelia, známi a dobrí ľudia nám chcú pomôcť, budú prehovárať majiteľa, aby nás tu ešte nechal. Neviem, ako to všetko dopadne.“
„Mesto poskytlo útulku dotáciu dvakrát. V roku 2008 to bolo desať tisíc korún, o dva roky neskôr sto eur. Útulok o dotáciu už nežiadal,“ povedal hovorca mesta Juraj Džima.
Čo ďalej?
Spoločne s organizáciou Človek, najlepší priateľ psa, organizuje útulok oficiálnu zbierku. „Oslovíme médiá, reklama bude aj v jednej zo súkromných televízií. Peniaze nemáme, ale verím, že cez zimu sa nám budú zháňať ľahšie. Čo sa stane, ak skončíme? Neviem, kam budú dávať ľudia psov, to isté platí aj o spolupráci s mestskou políciou, od ktorej sme napriek zákazu predstavenstva vzali jedného psíka a šteniatko ešte v auguste. Ak by pomohlo mesto a prihovorilo sa za nás, máme nachystané koterce, na ktorých zostáva dokončiť už len strecha. Na ňu sme získali grant od slovenskej spoločnosti. Po toľkých rokoch financie z domova. Ak to však nevyjde, peniaze musíme vrátiť. V poslednom čase sa nám ich podarilo jedenásť umiestniť, zostáva nám ich štyridsaťjeden. V prípade ukončenia činnosti neutratíme ani jedného. Všetkých preberie Sloboda zvierat. Zaočkovaných, začipovaných,“ dodá Jaroš.
Majiteľom pozemku, na ktorých má útulok koterce, je ZVS Dubnica nad Váhom. „Útulok prestal komunikovať s mestom, chýbajú nám niektoré informácie. Doteraz sme naozaj trpeli jeho fungovanie, hoci ostatní majitelia okolitých pozemkov a firiem sa sťažujú. Vo štvrtok sme rokovali, a nevylučujem, že sa dohodneme na ich ďalšom fungovaní na spomenutú dobu, do konca augusta 2014. Útulok musí byť však serióznym partnerom a záväzne plniť to, na čom sa dohodneme,“ povedal Miroslav Solava zo ZVS Dubnica nad Váhom. Po týždni sa však situácia zmenila.
„Dostali sme nájomnú zmluvu do konca tohto roka. Preto už psíkov neberieme. Tých, ktorých máme, sa budeme snažiť umiestniť,“ povedal Jaroš.
Kam ich umiestnia?
Okrem psíkov, ktorých dovezú nezodpovední majitelia, či niekto nájde opustených, dáva odchytených psov do útulku aj mestská polícia. „Je to asi päťdesiat až šesťdesiat psov ročne. Kam ich budeme dávať, ak by sa útulok zrušil, zatiaľ neviem. Oslovil som najbližšie dva útulky, ktoré nás pre naplnenosť odmietli. S Útulkom v údolí sme mali dohodu, psíkov nám zobrali, ak neboli plní. Hovoril som o situácii s primátorom i prednostom, mesto bude hľadať možnosti, ako situáciu riešiť,“ povedal náčelník Mestskej polície v Dubnici nad Váhom Tibor Rehák