MESTEČKO. Desaťročný Lukáš Kovář bol po vyhodnotení na stretnutí púchovských včelárov, ktorí sa stretli už po siedmykrát, prekvapený a veľmi potešený. „Som veľmi rád, že som získal ocenenie za svoj medovicový med, ale musím pochváliť dedka, ktorý mi veľmi pomáha,“ skromne zhodnotil mladý včelár, ktorý sa spolu s dedom včeláreniu venuje už asi tri roky a na stretnutí v Mestečku patril určite k najmladším vyznávačom tejto záľuby. Získal však napriek tomu ocenenie.
Aj nepríjemných skúseností má vraj Lukáš neúrekom. „Žihadiel som už dostal veľmi veľa. Nemám problémy s alergiou, našťastie, len mi to vždy dosť spuchne. Ale to vydržím,“ hovorí.
Ako je to s bodkou u matiek?
Dedko Ľuboslav Molitor je na vnuka veľmi pyšný. Má troch. Lukáš je najstarší. „Včelárenie ho zaujalo, nebojí sa. Veľa pochytil aj vo včelárskom krúžku v púchovskom CVČ, niečo tiež u mňa. Niekedy sa mi zdá, že vie toho pomaly viac ako ja a to tiež včelárim odmalička." A tak sme Lukáša aj trochu skúšali. Chceli sme vedieť, ako v úli rýchlo spozná matku. „Podľa farebnej bodky,“ odpovedal pohotovo. Keď sme poznamenali, že je fajn, keď je takto odlíšená od robotníc, zasmial sa. „To je označenie matky, ktoré jej dáva včelár, nemá to od prírody a každý rok sa dáva iné. Tento rok je červené. Matka sa inak rozozná aj tak, že má väčšie telo ako ostatné včely a tiež krídla," poučil nás mladý včelár.
Všetko začalo netradičným darčekom
Minulý rok dal pán Ľuboslav vnukovi dva roje. Jeden z nich prežil. Na začiatku sezóny však nebol v takej sile ako ostatné včelstvá, všetko sa však zmenilo. „Bol jeden z najslabších, ale počas sezóny sa dostal do takej sily, že bolo zo včelstva vytočených 23 kilogramov medu,“ ocenil prácu Lukáša starý otec. No okrem toho, že bolo medu dosť, bol aj veľmi dobrý.
Medovicový med nepochádza z nektáru kvetov ako ostatné medy. Vytvárajú ho včely zo sladkej šťavy, ktorú produkujú vošky, ktoré sa živia nabodávaním vetvičiek stromov a saním ich šťavy. Ich metabolizmus nedokáže spracovať niektoré zložky tejto šťavy, ktoré neskôr vylučuje vo forme sladkých kvapiek, ktoré včely znášajú do úľa a vyrábajú z nich med. Antibakteriálna aktivita medovicového medu je veľmi vysoká. Je vzácny a nedá sa vyprodukovať každý rok.
Kvalitu ovplyvňuje včelár
Cenu za najlepší kvetový med získal Ján Mušák, ktorý včelári už 43 rokov v Dohňanoch a má štyridsať včelstiev. Teda podstatne viac ako mladý Lukáš. Kvalita medu nezáleží podľa pána Mušáka od včiel. „Včely vyrábajú všetky kvalitný med, ale záleží na včelárovi, ako ho vie udržať v kvalite pokiaľ sa dostane do pohára a na stôl. Med sa napríklad nesmie prehrievať, nesmie byť na slnku, lebo potom stráca mnohé dobré vlastnosti,“ hovorí včelár. Med má podľa pána Mušáka hojivé účinky. „Používať sa však nemusí len do nápojov, napríklad do čaju, ale napríklad aj pri rôznych kožných problémoch. Stačí to potrieť a problém ustúpi, med je výborná medicína,“ hovorí pán Mušák.
Okrem žihadiel mal tento včelár aj skúsenosti s medveďom. „Napadol mi úle, potvora. Bolo to však len raz a odvtedy som problémy nemal,“ spomína si pán Mušák. Veľa škody však zostalo podľa neho po návšteve „dvojnohého medveďa“. „Ten však nešiel po mede, skôr po fľaške alkoholu, ktorý som mal v búde,“ hovorí pán Mušák s úsmevom.