Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Starostovia sa cítia oklamaní, neziskovka hovorí o podvode

Spolupráca, ktorú naviazali niektorí starostovia na Považí s neziskovou organizáciou sľubujúcou pomoc vo forme vecného daru, skončila podľa ich slov zle. Hovoria o neserióznom prístupe a zvažujú dať trestné oznámenie.

Ihrisko zostalo bez nových komponentov. Starosta Dolných Kočkoviec hovorí, že ich chceli deťom dať už na MDD. Doteraz im nič nedodali.Ihrisko zostalo bez nových komponentov. Starosta Dolných Kočkoviec hovorí, že ich chceli deťom dať už na MDD. Doteraz im nič nedodali. (Zdroj: BERKO)

Starostovia obcí z regiónu Púchova a Ilavy majú nepríjemnú skúsenosť. Hovoria, že sa dohodli s neziskovou organizáciou Detský parlament na spolupráci, ona však neplní svoje záväzky. Sľúbila vybavenie na ihriská, do materských a základných škôl, aj na úrady s tým, že časť zafinancuje obec, pošle faktúru a neziskovka pošle tovar v rovnakej hodnote.

Obce majú podpísané aj darovacie zmluvy. Niektoré však dostali len časť tovaru, no sú aj také, ktoré nemajú nič. Postup neziskovky považujú minimálne za neseriózny. Hovoria aj o trestnom oznámení.

Nedostali zatiaľ nič

Peter Regina, starosta Dolných Kočkoviec v Púchovskom okrese hovorí, že tip dostal od starostky z Tuchyne. „Poradila mi, že je organizácia, ktorá dáva určitú spoluúčasť, čo sa týka vybavenia detských ihrísk s tým, že obec by mala spoluúčasť päťdesiat percent a možnosť získať ďalších päťdesiat percent ako dar od tejto organizácie. Chceli sme to využiť,“ spomína si Regina.

Vysvetľuje, že všetko dal schváliť zastupiteľstvu. „Uhradili sme čiastku 3-tisíc eur, čo bolo ešte niekedy v apríli, odfotografoval som, čo by sme chceli a poslal som fotosprávu so zostavou na detské ihrisko v hodnote približne 6-tisíc eur s tým, že nám to dodajú. Deťom sme chceli vynovené ihrisko dať do užívania k Medzinárodnému dňu detí. Je koniec augusta a my sme nedostali ani jeden kus z toho, čo sme si objednali,“ hovorí starosta Regina.

Dodáva, že viackrát mal informácie, že tovar už ide poštou, aby na určitý termín čakali ku- riéra. „Samozrejme, nekonalo sa, zástupca Detského parlamentu nás zavádzal. Už ani nemám pomaly aké mobily použiť, lebo vždy, keď mi zdvihne tento telefón, povie, že to vybavujú a ozve sa, nedeje sa však nič,“ opisuje situáciu Regina.

Štyria sú dohodnutí na trestnom oznámení

Vo funkcii je tretie volebné obdobie a tvrdí, že s niečím podobným sa ešte nestretol. „Na základe všetkých rozhovorov aj s ostatnými starostami, ak sa situácia nezačne riešiť, tak štyri obce z púchovského a ilavského re- giónu sme dohodnuté, že podáme trestné oznámenie. Možno je tých obcí, čo sa nakoniec pridajú, aj viac,“ hovorí Regina.

Dostali len časť

Eva Hejduková, starostka Tuchyne, hovorí, že ona mala telefonát z Detského parlamentu ešte minulý rok koncom decembra. „Predstavil sa mi pán Emílio Nagy ako predseda, že je to organizácia, ktorá chce pomôcť obciam hodnotou daru. Poslal mi nejaké veci mailom, z ktorých som si mala vybrať, čo by sme potrebovali. Jeden deň som zaplatila faktúru, dva dni na to nám prišla poštou faktúrka aj s darovacou zmluvou na 3900 eur. Naša spoluúčasť bola 1600 eur. Išlo teda s darom aj s našou účasťou o sumu 5500 eur. U nás to nebolo päťdesiat na päťdesiat, oni mali dať viac,“ vracia sa do nedávnej minulosti starostka.

Nejaký tovar podľa jej vyjadrenia im prišiel, veci boli nové, zabalené. „Keď som si to všetko narátala, bol nám ešte stále dlžný nejaké veci. Hodnota nášho daru je zatiaľ asi 1300 eur,“ hovorí starostka. Do Bratislavy dokonca aj vycestovala a bolo im prisľúbené, že tovar im pošlú. „Prešli dva týždne, tri, mesiac aj dva a tovar stále nechodil. Tak sme komunikovali hlavne cez maily. Koľkokrát totiž, keď sme zavolali, mobil nám zástupca neziskovky nebral. Alebo, keď som sa dovolala, povedal, že áno, že je to poslané a hneď ma zrušil,“ hovorí Hejduková.

Nahováranie a konferenčné hovory

Ťažké srdce má na neziskovku aj z iného dôvodu. „Zneužil ma aj v tom, že vzhľadom na to, že som nejaké veci dostala, v dobrom som chcela, aby si pomohli aj ostatné obce. Tak som oslovila kolegov a on sa nakontaktoval na nich. Ja mám aspoň nejaký tovar, oni však nemajú nič. Myslím si, že majú vo veciach veľký neporiadok. Keď ma nahováral zástupca Detského parlamentu na spoluprácu, prepojil mi starostov, ktorí už tovar mali a odporučili mi to. Tak aj mňa potom prepájal, alebo starostku z Dulova, do konferenčného hovoru, aby povedala, čo máme a nemáme a on to počúval,“ hovorí Hejduková.

Už na začiatku celkom nedodržal slovo

Jozef Karas, starosta obce Horná Breznica, sa o možnosti získať dar od Detského parlamentu tiež dozvedel od starostky z Tuchyne.

„Ich zástupca sa so mnou spojil a povedal, že nie je problém a že oni by išli do toho s päťdesiatpercentnou spoluúčasťou. Bol som rád a zavolal som si poslancov, čo by sme asi potrebovali. Poslanci najskôr váhali, ale potom, keď bola možnosť objednať aj nábytok a my potrebujeme vybavenie do kultúrneho domu, tak sme sa dohodli, že niečo si objednáme. Tak sme objednali tri detské preliezačky, osemdesiat kusov detských stoličiek a dvanásť kusov drevených stolov. Po pohovore s poslancami sme im uhradili 2500 eur a pán Nagy mi sľúbil, že do dvoch dní nám pošle darovaciu zmluvu, koľko nám dajú oni a zároveň aj spoluúčasť, tú našu faktúru. Keď sa to uhradilo, pravda bola, že za dva dni nám prišlo, že sme prispeli. Ale on nedodržal celkom slovo. Pri účasti päťdesiat percent mal dať 2,5-tisíca eur, dal len dva. Bolo to 24. apríla a do konca apríla nám bolo z jeho strany prisľúbené, že všetko, čo sme si objednali, dostaneme,“ hovorí o počiatočných skúsenostiach Karas.

Videl, že niečo nehrá

Starosta Karas ďalej hovorí, že bol koniec apríla, začiatok mája a nič, tak sa začal s Detským parlamentom kontaktovať cez mail aj telefón. „Videl som, že niečo nehrá. Sem-tam mi zobral telefón, potom mi už nezdvíhal, tak som volal z pevnej linky alebo z mobilného telefónu pracovníčky úradu. Keď som mu dohováral, že termín neplní, spravil to, že položil telefón alebo mi povedal, že zavolá za chvíľu. Potom mi stále sľuboval, že tovar ide, ale nedostali sme ho. Po nejakom čase sme dostali stoličky, osemdesiat kusov, hoci neboli drevené, ale kovové. Ale aj s tým by som bol spokojný, no ostatný tovar sme vôbec nedostali. Začal som to riešiť všelijakými prípismi, niekedy mi aj odvrkol, že on to vybavuje poctivo, ale je toho veľa,“ hovorí o tom, čo sa udialo.

Tvrdí, že takto sa nedá komunikovať. „Vypisoval som aj maily, dokonca som poslal doporučený list, ktorý sa mi po vyše troch týždňoch vrátil neprebratý. Teraz, keď mi aj zoberie telefón, tak len ak mu volám z iného čísla, nie môjho. Vôbec si povinnosti neplnia. Nemáme s nimi dobré skúsenosti. Ak sa to nevyrieši, tak budeme musieť záležitosť riešiť právnou cestou,“ konštatuje Karas.

Občianske združenie sa bráni

Detského parlamentu hovorí, že sa stali obeťou podvodu. Prípad chce združenie riešiť cez prokuratúru, zatiaľ konzultovalo situáciu s právničkou.

Pre vysvetlenie situácie a aby sme dali priestor aj Detskému parlamentu, sme zatelefonovali na číslo, ktoré nám dali starostovia k dispozícii, zástupcovi občianskeho združenia, Emíliovi Nagyovi.

Tvrdí, že sa za neho vydávajú iní

Opísali sme mu situáciu z troch obcí a zaujímalo nás, prečo neziskovka nedodala tovar. „Toto všetko, čo mi hovoríte, nie je až taká pravda. Za Detský parlament sa vydávajú iné osoby. Zo strany Detského parlamentu sme začali tovar dodávať, ale zistili sme, že sú na nás robené podvody. Zmluva, ktorá je podpísaná cez nás, je urobená podvodnícky. To si z našej stránky vytláčajú podvodníci, hovorili sme o tom s niektorými starostami, takže to, čo vy tvrdíte, nie je až taká pravda,“ vyjadril sa Nagy.
Nepopieral, že by nebol Emílio Nagy a tvrdil ďalej, že v jeho mene so starostami komunikoval niekto iný a predstavoval sa jeho menom. „My máme doklady o tom, že finančné prostriedky z obcí boli preukazované na iné čísla účtov, ktoré my máme v Detskom parlamente. Volali nám potom obce, že kde majú tovar, kedy dôjde tovar, ale my o ničom nevieme,“ vysvetľoval Nagy.
Na pripomienku, že starostovia tvrdia, že viackrát komunikovali s ním a že volali na telefónne číslo, na ktorom sa ozval médiám a ktoré poskytli novinárom starostovia, zareagoval: „A to sú napríklad ktoré obce?“ Ani po vysvetlení, že ide o obce z okolia Ilavy a Púchova, sme však konkrétnu odpoveď na otázku nedostali.
„Vec riešime s našou právničkou a dáva sa to na prokuratúru. Toto už je sila. My sme to zatiaľ ešte nepodávali, ideme to len podať, lebo sme chceli vedieť, kto je za tým. Máme všetky informácie,“ vysvetlil Nagy a dodal, že problém zistili dva alebo tri mesiace dozadu.
Na otázku, prečo dva mesiace dozadu neoslovili starostov a nevysvetlili im, k čomu dochádza, reagoval, že vysvetlenie je na ich webovej schránke vypísané červeným. Stránky sme našli dve, upozornenie len na jednej.

Vysvetľujúci hovor

Aby dokázal Nagy svoje tvrdenia, prisľúbil telefonický hovor od starostky zo Starého Hrádku Heleny Szabóovej. Naozaj sa ozvala žena, ktorá sa predstavila ako starostka tejto obce, aby opísala situáciu.
„Piateho augusta večer ma telefonicky oslovil Emílio Nagy z občianskeho združenia Detský parlament, že nám môžu poskytnúť nejaké vecné dary na zariadenie materskej školy, detského ihriska alebo kultúrneho domu. Bola to ponuka na zváženie, len trošku podozrivé bolo to, že veľmi urgoval, aby sme mu zaplatili desať percent z hodnoty tovaru. Hodnota tovaru mala byť desaťtisíc eur a naša finančná účasť tisíc eur. Mali sme pokazený internet. Na druhý deň ráno sme sa opäť telefonicky kontaktovali, ale medzitým som už bola na polícii zistiť si, či také občianske združenie vôbec existuje a ešte na inom mieste. Zistila som, že existuje. Nevedeli sme, čo robiť, radila som sa s pracovníčkou a poslancom zastupiteľstva. Takáto ponuka nie je totiž každý deň, bolo to lákavé, ale asi aj nebezpečné. Siedmeho augusta nám už prišli opraviť internet, ale v čase, keď vlastne už uhradili faktúru zo susednej firmy, náš internet bol ešte pokazený,“ dozvedeli sme sa telefonicky.
Potom sa už tento pán údajne podľa ďalšieho tvrdenia jeden deň neozval. „Tovar sme mali dostať do stredy večer. Potom som začala pátrať a vytelefonovávať po viacerých obciach, čo sa deje a zistila som, že boli podvedení. Ale 13. augusta sa pán Emílio Nagy opäť ozval, že tovar nám príde večer. Tvrdil tiež, že niektoré obce dostali niečo, nebolo to však kompletné podľa dohody. Kontaktovala som políciu a aj viem, čo budeme robiť. Medzitým som si vytočila zase iné číslo a ozval sa pán Emílio Nagy a povedal mi, že je originál Emílio Nagy a niekto zneužíva ich meno a podvádza starostov a vymáha od obce finančné prostriedky,“ opísala svoje skúsenosti žena, ktorá sa predstavila ako starostka Starého Hrádku.

BERKO

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 4. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 5. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 6. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 7. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 8. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 9. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 10. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 132
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 27 478
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 198
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 205
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 648
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 194
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 450
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 476
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 263
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 948
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Testovanie: S celoplošným testovaním pomôže samosprávam aj TSK

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) pomôže samosprávam v kraji s celoplošným testovaním antigénovými testami.

FOTOGALÉRIA: Otužilcov z Podhradského mora nezastavil ani ľad

Otužilci z Podhradského mora opäť raz ukázali, že v chlade sa cítia ako ryby vo vode. Nezastavil ich ani ľad, sekerami vysekali dieru do mora a užívali si blahodárne účinky ľadovej vody.

Ilustračné foto.

FOTO: Rybník sa zmenil na hokejový a korčuliarsky areál

Rybník sa počas zimných mrazivých dní mení na miesto pre športy.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Odišiel prvý tréner majstra sveta, lúčil sa s ním aj hokejový reprezentant

Gustáv „Guňo“ Buček nás opustil 7. januára vo veku 77 rokov.

Už ste čítali?