Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Starostovia sa cítia oklamaní, neziskovka hovorí o podvode

Spolupráca, ktorú naviazali niektorí starostovia na Považí s neziskovou organizáciou sľubujúcou pomoc vo forme vecného daru, skončila podľa ich slov zle. Hovoria o neserióznom prístupe a zvažujú dať trestné oznámenie.

Ihrisko zostalo bez nových komponentov. Starosta Dolných Kočkoviec hovorí, že ich chceli deťom dať už na MDD. Doteraz im nič nedodali.Ihrisko zostalo bez nových komponentov. Starosta Dolných Kočkoviec hovorí, že ich chceli deťom dať už na MDD. Doteraz im nič nedodali. (Zdroj: BERKO)

Starostovia obcí z regiónu Púchova a Ilavy majú nepríjemnú skúsenosť. Hovoria, že sa dohodli s neziskovou organizáciou Detský parlament na spolupráci, ona však neplní svoje záväzky. Sľúbila vybavenie na ihriská, do materských a základných škôl, aj na úrady s tým, že časť zafinancuje obec, pošle faktúru a neziskovka pošle tovar v rovnakej hodnote.

Obce majú podpísané aj darovacie zmluvy. Niektoré však dostali len časť tovaru, no sú aj také, ktoré nemajú nič. Postup neziskovky považujú minimálne za neseriózny. Hovoria aj o trestnom oznámení.

Nedostali zatiaľ nič

Peter Regina, starosta Dolných Kočkoviec v Púchovskom okrese hovorí, že tip dostal od starostky z Tuchyne. „Poradila mi, že je organizácia, ktorá dáva určitú spoluúčasť, čo sa týka vybavenia detských ihrísk s tým, že obec by mala spoluúčasť päťdesiat percent a možnosť získať ďalších päťdesiat percent ako dar od tejto organizácie. Chceli sme to využiť,“ spomína si Regina.

Vysvetľuje, že všetko dal schváliť zastupiteľstvu. „Uhradili sme čiastku 3-tisíc eur, čo bolo ešte niekedy v apríli, odfotografoval som, čo by sme chceli a poslal som fotosprávu so zostavou na detské ihrisko v hodnote približne 6-tisíc eur s tým, že nám to dodajú. Deťom sme chceli vynovené ihrisko dať do užívania k Medzinárodnému dňu detí. Je koniec augusta a my sme nedostali ani jeden kus z toho, čo sme si objednali,“ hovorí starosta Regina.

Dodáva, že viackrát mal informácie, že tovar už ide poštou, aby na určitý termín čakali ku- riéra. „Samozrejme, nekonalo sa, zástupca Detského parlamentu nás zavádzal. Už ani nemám pomaly aké mobily použiť, lebo vždy, keď mi zdvihne tento telefón, povie, že to vybavujú a ozve sa, nedeje sa však nič,“ opisuje situáciu Regina.

Štyria sú dohodnutí na trestnom oznámení

Vo funkcii je tretie volebné obdobie a tvrdí, že s niečím podobným sa ešte nestretol. „Na základe všetkých rozhovorov aj s ostatnými starostami, ak sa situácia nezačne riešiť, tak štyri obce z púchovského a ilavského re- giónu sme dohodnuté, že podáme trestné oznámenie. Možno je tých obcí, čo sa nakoniec pridajú, aj viac,“ hovorí Regina.

Dostali len časť

Eva Hejduková, starostka Tuchyne, hovorí, že ona mala telefonát z Detského parlamentu ešte minulý rok koncom decembra. „Predstavil sa mi pán Emílio Nagy ako predseda, že je to organizácia, ktorá chce pomôcť obciam hodnotou daru. Poslal mi nejaké veci mailom, z ktorých som si mala vybrať, čo by sme potrebovali. Jeden deň som zaplatila faktúru, dva dni na to nám prišla poštou faktúrka aj s darovacou zmluvou na 3900 eur. Naša spoluúčasť bola 1600 eur. Išlo teda s darom aj s našou účasťou o sumu 5500 eur. U nás to nebolo päťdesiat na päťdesiat, oni mali dať viac,“ vracia sa do nedávnej minulosti starostka.

Nejaký tovar podľa jej vyjadrenia im prišiel, veci boli nové, zabalené. „Keď som si to všetko narátala, bol nám ešte stále dlžný nejaké veci. Hodnota nášho daru je zatiaľ asi 1300 eur,“ hovorí starostka. Do Bratislavy dokonca aj vycestovala a bolo im prisľúbené, že tovar im pošlú. „Prešli dva týždne, tri, mesiac aj dva a tovar stále nechodil. Tak sme komunikovali hlavne cez maily. Koľkokrát totiž, keď sme zavolali, mobil nám zástupca neziskovky nebral. Alebo, keď som sa dovolala, povedal, že áno, že je to poslané a hneď ma zrušil,“ hovorí Hejduková.

Nahováranie a konferenčné hovory

Ťažké srdce má na neziskovku aj z iného dôvodu. „Zneužil ma aj v tom, že vzhľadom na to, že som nejaké veci dostala, v dobrom som chcela, aby si pomohli aj ostatné obce. Tak som oslovila kolegov a on sa nakontaktoval na nich. Ja mám aspoň nejaký tovar, oni však nemajú nič. Myslím si, že majú vo veciach veľký neporiadok. Keď ma nahováral zástupca Detského parlamentu na spoluprácu, prepojil mi starostov, ktorí už tovar mali a odporučili mi to. Tak aj mňa potom prepájal, alebo starostku z Dulova, do konferenčného hovoru, aby povedala, čo máme a nemáme a on to počúval,“ hovorí Hejduková.

Už na začiatku celkom nedodržal slovo

Jozef Karas, starosta obce Horná Breznica, sa o možnosti získať dar od Detského parlamentu tiež dozvedel od starostky z Tuchyne.

„Ich zástupca sa so mnou spojil a povedal, že nie je problém a že oni by išli do toho s päťdesiatpercentnou spoluúčasťou. Bol som rád a zavolal som si poslancov, čo by sme asi potrebovali. Poslanci najskôr váhali, ale potom, keď bola možnosť objednať aj nábytok a my potrebujeme vybavenie do kultúrneho domu, tak sme sa dohodli, že niečo si objednáme. Tak sme objednali tri detské preliezačky, osemdesiat kusov detských stoličiek a dvanásť kusov drevených stolov. Po pohovore s poslancami sme im uhradili 2500 eur a pán Nagy mi sľúbil, že do dvoch dní nám pošle darovaciu zmluvu, koľko nám dajú oni a zároveň aj spoluúčasť, tú našu faktúru. Keď sa to uhradilo, pravda bola, že za dva dni nám prišlo, že sme prispeli. Ale on nedodržal celkom slovo. Pri účasti päťdesiat percent mal dať 2,5-tisíca eur, dal len dva. Bolo to 24. apríla a do konca apríla nám bolo z jeho strany prisľúbené, že všetko, čo sme si objednali, dostaneme,“ hovorí o počiatočných skúsenostiach Karas.

Videl, že niečo nehrá

Starosta Karas ďalej hovorí, že bol koniec apríla, začiatok mája a nič, tak sa začal s Detským parlamentom kontaktovať cez mail aj telefón. „Videl som, že niečo nehrá. Sem-tam mi zobral telefón, potom mi už nezdvíhal, tak som volal z pevnej linky alebo z mobilného telefónu pracovníčky úradu. Keď som mu dohováral, že termín neplní, spravil to, že položil telefón alebo mi povedal, že zavolá za chvíľu. Potom mi stále sľuboval, že tovar ide, ale nedostali sme ho. Po nejakom čase sme dostali stoličky, osemdesiat kusov, hoci neboli drevené, ale kovové. Ale aj s tým by som bol spokojný, no ostatný tovar sme vôbec nedostali. Začal som to riešiť všelijakými prípismi, niekedy mi aj odvrkol, že on to vybavuje poctivo, ale je toho veľa,“ hovorí o tom, čo sa udialo.

Tvrdí, že takto sa nedá komunikovať. „Vypisoval som aj maily, dokonca som poslal doporučený list, ktorý sa mi po vyše troch týždňoch vrátil neprebratý. Teraz, keď mi aj zoberie telefón, tak len ak mu volám z iného čísla, nie môjho. Vôbec si povinnosti neplnia. Nemáme s nimi dobré skúsenosti. Ak sa to nevyrieši, tak budeme musieť záležitosť riešiť právnou cestou,“ konštatuje Karas.

Občianske združenie sa bráni

Detského parlamentu hovorí, že sa stali obeťou podvodu. Prípad chce združenie riešiť cez prokuratúru, zatiaľ konzultovalo situáciu s právničkou.

Pre vysvetlenie situácie a aby sme dali priestor aj Detskému parlamentu, sme zatelefonovali na číslo, ktoré nám dali starostovia k dispozícii, zástupcovi občianskeho združenia, Emíliovi Nagyovi.

Tvrdí, že sa za neho vydávajú iní

Opísali sme mu situáciu z troch obcí a zaujímalo nás, prečo neziskovka nedodala tovar. „Toto všetko, čo mi hovoríte, nie je až taká pravda. Za Detský parlament sa vydávajú iné osoby. Zo strany Detského parlamentu sme začali tovar dodávať, ale zistili sme, že sú na nás robené podvody. Zmluva, ktorá je podpísaná cez nás, je urobená podvodnícky. To si z našej stránky vytláčajú podvodníci, hovorili sme o tom s niektorými starostami, takže to, čo vy tvrdíte, nie je až taká pravda,“ vyjadril sa Nagy.
Nepopieral, že by nebol Emílio Nagy a tvrdil ďalej, že v jeho mene so starostami komunikoval niekto iný a predstavoval sa jeho menom. „My máme doklady o tom, že finančné prostriedky z obcí boli preukazované na iné čísla účtov, ktoré my máme v Detskom parlamente. Volali nám potom obce, že kde majú tovar, kedy dôjde tovar, ale my o ničom nevieme,“ vysvetľoval Nagy.
Na pripomienku, že starostovia tvrdia, že viackrát komunikovali s ním a že volali na telefónne číslo, na ktorom sa ozval médiám a ktoré poskytli novinárom starostovia, zareagoval: „A to sú napríklad ktoré obce?“ Ani po vysvetlení, že ide o obce z okolia Ilavy a Púchova, sme však konkrétnu odpoveď na otázku nedostali.
„Vec riešime s našou právničkou a dáva sa to na prokuratúru. Toto už je sila. My sme to zatiaľ ešte nepodávali, ideme to len podať, lebo sme chceli vedieť, kto je za tým. Máme všetky informácie,“ vysvetlil Nagy a dodal, že problém zistili dva alebo tri mesiace dozadu.
Na otázku, prečo dva mesiace dozadu neoslovili starostov a nevysvetlili im, k čomu dochádza, reagoval, že vysvetlenie je na ich webovej schránke vypísané červeným. Stránky sme našli dve, upozornenie len na jednej.

Vysvetľujúci hovor

Aby dokázal Nagy svoje tvrdenia, prisľúbil telefonický hovor od starostky zo Starého Hrádku Heleny Szabóovej. Naozaj sa ozvala žena, ktorá sa predstavila ako starostka tejto obce, aby opísala situáciu.
„Piateho augusta večer ma telefonicky oslovil Emílio Nagy z občianskeho združenia Detský parlament, že nám môžu poskytnúť nejaké vecné dary na zariadenie materskej školy, detského ihriska alebo kultúrneho domu. Bola to ponuka na zváženie, len trošku podozrivé bolo to, že veľmi urgoval, aby sme mu zaplatili desať percent z hodnoty tovaru. Hodnota tovaru mala byť desaťtisíc eur a naša finančná účasť tisíc eur. Mali sme pokazený internet. Na druhý deň ráno sme sa opäť telefonicky kontaktovali, ale medzitým som už bola na polícii zistiť si, či také občianske združenie vôbec existuje a ešte na inom mieste. Zistila som, že existuje. Nevedeli sme, čo robiť, radila som sa s pracovníčkou a poslancom zastupiteľstva. Takáto ponuka nie je totiž každý deň, bolo to lákavé, ale asi aj nebezpečné. Siedmeho augusta nám už prišli opraviť internet, ale v čase, keď vlastne už uhradili faktúru zo susednej firmy, náš internet bol ešte pokazený,“ dozvedeli sme sa telefonicky.
Potom sa už tento pán údajne podľa ďalšieho tvrdenia jeden deň neozval. „Tovar sme mali dostať do stredy večer. Potom som začala pátrať a vytelefonovávať po viacerých obciach, čo sa deje a zistila som, že boli podvedení. Ale 13. augusta sa pán Emílio Nagy opäť ozval, že tovar nám príde večer. Tvrdil tiež, že niektoré obce dostali niečo, nebolo to však kompletné podľa dohody. Kontaktovala som políciu a aj viem, čo budeme robiť. Medzitým som si vytočila zase iné číslo a ozval sa pán Emílio Nagy a povedal mi, že je originál Emílio Nagy a niekto zneužíva ich meno a podvádza starostov a vymáha od obce finančné prostriedky,“ opísala svoje skúsenosti žena, ktorá sa predstavila ako starostka Starého Hrádku.

BERKO

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 057
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 024
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 13 979
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 775
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 720
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 10 483
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 603
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 594
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 358
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 145
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Považskobystrická nemocnica zápasí s nedostatkom krvi

Hematologicko-transfúzne oddelenie Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici zápasí s nedostatkom zásob krvi. Na jej darovanie vyzýva darcov na sociálnej sieti.

Tradičné motorkárske darovanie krvi v Sečovciach. Tradícia ostala neporušená.

V Košeci chcú na testovanie vyčleniť prioritne priestory v exteriéri

V obci Košeca v Ilavskom okrese chce samospráva vyčleniť prioritne priestory v exteriéri.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.

Odchádzajúci tréner Vágner: V Považskej je cítiť napätie

Nevydarený štart futbalistov Považskej Bystrice do tretej ligy si odniesol tréner Jaroslav Vágner. Po dohode opustil trénerskú lavičku, na ktorú zasadol Alexander Homér.

Teraz už bývalý tréner futbalistov Považskej Bystrice Jaroslav Vágner.

Rekordný prírastok. 2202 pozitívne testovaných, z toho 212 v Trenčianskom kraji

Včerajšie testy priniesli nový rekord pozitívnych prípadov na koronavírus.

Testovanie na nový koronavírus.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?