LEDNICA. Historicko-astronomická spoločnosť (HAS), ktorá je 51-percentným vlastníkom hradu (49 percent vlastní obec Lednica), dostala tento rok od Ministerstva kultúry SR na obnovu hradu 35-tisíc eur, ďalších 56.375 eur poskytol Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Považská Bystrica na mzdy zamestnancov.
"Dotácia z ministerstva slúži na nákup materiálu (kameň, vápno, piesok, metakaolin novinka, ktorá zlepšuje vlastnosti a životnosť malty) a externých dodávateľov murárov, ktorí zaučili pracovníkov z radov uchádzačov o zamestnanie či pomohli s obnovou technicky náročných častí hradu," priblížil Peter Martinisko, predseda spoločnosti a správca hradu.
Postupná oprava
V roku 2013 sa zamerali na konzervovanie východného paláca a veže, ktoré sú priamo nad obcou a predstavujú tak nielen dominantu hradu, ale aj najväčšie riziko pre obyvateľov obce. Postupne zakonzervovali časti murív, ktoré sa zrútili na jar 2011 a obnovili chýbajúce záklenky na okenných otvoroch. "Architektonickohistorický a archeologický výskum na veži nám počas tohto leta pomohli objasniť výšku podlaží veže, či jej presné rozmery. Na základe týchto výskumov sme demontovali kovový rebrík, ktorý bol v 90. rokoch osadený ako prístup na kamenné schodisko na vrchole brala a zasahoval do existujúcich murív," doplnil Martinisko.
Momentálne na hrade končia s prvou etapou konzervovania veže, opravou korún či škárovaním muriva. Práce vykonávajú vo výškach 25 až 28 metrov na nádvorím hradu. V roku 2014 spoločne s obcou vybudujú nové drevené schodisko, ktoré opätovne sprístupní interiér veže a unikátne kamenné schodisko na vrchole brala vedúce k pozorovateľni. Pre návštevníkov otvoria celý východný palác. Budúci týždeň budú pokračovať v archeologickom výskume nádvoria hradu, ktorý pomôže znížiť tlak sutín na vonkajšie opevnenie a umožní jeho konzervovanie.
Úprava okolia
"V jesenných mesiacoch plánujeme údržbu hradného kopca, kosenie a odstraňovanie náletovej zelene a zbieranie kameňov. V tomto roku sme sa prvýkrát zapojili do projektu obnovy hradov s nezamestnanými, z evidencie uchádzačov o zamestnanie sme prijali 14 ľudí. Polovica z nich má vysokoškolské vzdelanie. Ak sa podarí získať podporu z ministerstva kultúry a úradu práce ešte nasledujúce dva roky, tak hrad bude koncom roku 2015 prístupný verejnosti celoročne," doplnil správca. Dobrovoľníci sa tento rok venujú na hrade aj výrobe keramiky, starostlivosti o kozy, ktoré vypásajú hradný kopec, či archeologickému výskumu v areáli zaniknutého hradného kostolíka.
Hrad Lednica patril medzi kráľovské hrady. Vznikol v druhej polovici 13. storočia a jeho úlohou bolo chrániť severozápadnú hranicu Uhorska. Tú zabezpečovala sústava hradov od Čachtíc až po Strečno v dĺžke asi 130 kilometrov. Zvláštnosťou tejto hradnej sústavy je, že až na pár výnimiek bolo vidieť z hradu na hrad. Historicko-astronomická spoločnosť začala spolu s obcou s obnovou hradu v roku 2004.