LÚKY. Patrónom farnosti je svätý Bartolomej, a tak vždy koncom mesiaca august, ožije celá obec a všetci sa tešia na tradičné hodové slávnosti. Niekto si možno pomyslí, že dnes sa už hody veľmi neoslavujú. Stačí však „zablúdiť“ na Lúky a človek zistí, že tradície našťastie stále žijú.
„Drahšie“ hody
Hoci tradičné dedinské hody už na Slovensku vidíme málokde. Obec Lúky v púchovskej doline patrí k tým miestam na Slovensku, kde sa na tradície nezabúda. „Samozrejme, že to nie je už také, ako v minulosti. Keď som bol ja dieťaťom, tak sme dostali od rodičov dvadsať korún a na kolotočoch sme sa vozili od štvrtku do nedele. Teraz dáte deťom 20 Eur a za chvíľku už nemajú nič. Celé je to postavené na hlavu. Radšej pustia kolotoč s tromi deťmi, akoby mali znížiť vstupné a mať plno. Ale to je ich podnikanie, aj keď nerozumné. Ja som aspoň rád, že tradície sa na dedinách zachovávajú. Dúfam, že to tak aj ostane,“ povedal pán Jozef, ktorý už síce v Lúkach nežije, ale pravidelne tam navštevuje svoju rodinu.
Obyvatelia malebnej obce teda na tradície nezabudli a už od rána ich bolo vidieť, ako sa v sviatočnom oblečení ponáhľajú do kostola. Medzitým popri ceste pomaly začali vykladať svoje stánky jarmoční predajcovia a gazdinky dokončovali obed, ktorý vôňou lákal už zďaleka. Na stoloch nesmeli u jedných chýbať tradičné rezne, majonézový šalát, u druhých zasa pečená hus alebo kačica s červenou kapustou a knedľou. Nachystané boli aj zákusky a koláče, a tak sa mohlo začať skutočné hodovanie.
Folklórne popoludnie
Obyvatelia Lúk si už zvykli, že k hodovým slávnostiam patrí aj folklór. Obec v spolupráci s folklórnou skupinou Javorník a Považským osvetovým centrom pripravili Bartolomejský jarmok, ktorého súčasťou bolo aj folklórne popoludnie.
V ňom sa divákom predstavili folkloristi z blízkeho aj ďalekého okolia. Podujatie otvorili členovia domácej folklórnej skupiny Javorník. Po nich už pódium patrilo Kysuckému prameňu a heligonkárke Vlaste Mudríkovej z Kysúc. Prítomných potešila aj dychová hudba Libora Mikla zo Zlína a Pohronci z Banskej Bystrice. Potlesk srdečného publika si zaslúžili aj muzikanti z Čierneho Baloga a gajdoši zo Zlína. Celý kultúrny program uzavrel Javorníček z Hvozdnice.
Obcou sa tak postupne niesli tóny heligónky, fujary alebo nezameniteľný zvuk gájd. Keď sa k tomu pridal aj spev, o dobrú zábavu bolo postarané. Priestor pred obecným úradom bol zaplnený a všetci si s radosťou a pôžitkom vychutnávali pestré vystúpenia. Mnohí sa pri tónoch známych piesní neudržali a zaspievali si spolu s účinkujúcimi.
„Pre mňa už veru kolotoče nie sú. Tak som rada, že si aspoň môžem pozrieť tieto vystúpenia,“ priznala s úsmevom sympatická dôchodkyňa Mária.
Šikovné ruky remeselníkov
Hodové slávnosti v Lúkach sú spojené s menom patróna kostola a farnosti, ktorým je svätým Bartolomej. Preto sa každý rok počas hodov koná aj tradičný Bartolomejský jarmok. Aj tento rok tu predvádzali svoje umenie šikovní remeselníci. Výrobky z prútia, sušených kvetov, dreva a medi obdivovali všetci, ktorí sa zastavili pri predajných stánkoch. Ľudia najviac oceňovali, že prácu niektorých remeselníkov mohli sledovať „v priamom prenose“.
„Každý rok sa najviac teším na jarmok. Neviem odolať a vždy si niečo kúpim. Som typická žena,“ smeje sa pani Eva. Zároveň však dodáva, že peniažky míňa najviac na ručne robené výrobky. „Páči sa mi, že každý výrobok je originál a že to nie je pásová výroba,“ uzatvára pani Eva a už sa obzerá po tom, čo by ju mohlo zaujať tento rok.
Starších potešili originálne výrobky, tých neskôr narodených zasa kolotoče. Bola však jedna vec, ktorá spojila dospelých aj deti. Ružovú cukrovú vatu ste mohli vidieť v rukách ľudí všetkých vekových kategórií. Pochutnávali si na nej aj Matej a Barbora. „Je výborná, tak ako každý rok. Vždy sa na ňu tešíme,“ prezradili súrodenci, ktorí prišli na hody k starej mame.
Hodové slávnosti v Lúkach nesklamali a už teraz sa všetci môžu tešiť na tie budúcoročné.