POVAŽSKÁ BYSTRICA. Cestovateľské večery organizuje Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici od roku 2011. Ich súčasťou nie sú len besedy, ale aj prezentácie krajín prostredníctvom fotografií či videoprojekcie.
„Tento rok sa stretávame už piaty raz. Zakaždým príde niekto iný a vyrozpráva zážitky z krajiny, v ktorej bol. Mali sme už večer o Číne, Austrálii, Rusku, Himalájach, Brazílii, USA, Nepále, Tibete, Fínsku, Nórsku... Ľudí prednášky zaujímajú, niektorí prichádzajú pravidelne, iní sporadicky, ale vždy ich býva niekoľko desiatok, “ prezradila organizátorka cestovateľských večerov Katarína Kočudáková z Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.
Kirgizský večer
Ľudí na prednášku, ktorá sa konala 6. septembra v ZUŠ IWK, prilákali zážitky Marcela Šurku z cesty po Kirgizsku.
Marcel je Považskobystričan a veľký milovník hôr. Divákov upútal nielen zaujímavým rozprávaním, ale aj fotografiami a videami zo svojej cesty. V závere prezentácie prebehla súťaž o najpozornejšieho poslucháča, ktorým sa stal šiestak Peťo, pravidelný návštevník cestovateľských večerov.
Do Kirgizska ho prilákala túžba vystúpiť na pohorie ŤanŠan, čo v preklade znamená Nebeské hory a zdolať vrch Chan Tengri, ktorý sa nachádza 7009 m.n.m. „Do Kirgizska sme sa dostali pred tromi rokmi na prelome júla a augusta. Strávili sme tam dvadsaťtri dní. Boli sme osemnásťčlenná expedícia Slovákov a Čechov,“ uviedol Marcel, ktorý sa expedičného výstupu zúčastnil aj so svojou manželkou.
„Naskytla sa takáto možnosť cestovať do Kirgizska, ktorá bola zároveň finančne dostupná. Ostatné vysoké hory sú dosť finančne náročné,“ dodal prednášateľ a prezradil, že expedícia stála okolo tisícšesťsto eur na osobu.
Výstup na horu bol náročný nielen fyzicky, ale aj technicky. Marcel sa však naň dôsledne pripravoval. „Trénoval som pravidelne. Asi tak dva mesiace pred tým na našom Maníne,“ dodal s úsmevom. Menej úsmevné však boli jeho ďalšie zážitky, medzi ktoré patrí smrť jedného člena expedície alebo nájdenie zamrznutého poľského horolezca v horách. „Žiaľ, hory sú aj takéto,“ dodal nadšenec vysokých hôr, ktorý by sa aj napriek smutnému zážitku na miesto niekedy ešte vrátil.
Milovník hôr
Marcel sa cestovateľského večera zúčastnil prvýkrát. „Sem-tam chodím, ale na horolezecké večery alebo na stretnutia, ktoré bývajú na začiatku či konci sezóny, kde prezentujem svoje zážitky z ciest,“ dodal návštevník hôr v Kirgizsku, Arménsku, Iráne, Rusku, Albánsku, Rumunsku a inde.
„Najbližšie by sme radi išli do Grónska, no je to veľmi finančne náročné,“ vyslovil s nádejou, že raz sa im to podarí. Na otázku, či má prejdené slovenské Tatry, odpovedal s úsmevom: „Viem, že by sa Tatry patrilo pobehať. Ale nepáči sa mi, že sú veľmi prehustené. To ma odrádza.“
Návštevníci
V závere prednášky poslucháči priestor na otázky. Tých bolo neúrekom.
A ako sa im páčil kirgizský večer s Marcelom? Ľudovít Maroši navštevuje cestovateľské večery pravidelne. „Prednáška sa mi veľmi páčila. Do Kirgizska by som ale nešiel ani za svet. Je to extrémna vec. Ja chodím len tam, kde to zvládam,“ vyjadril sa jeden zo starších návštevníkov, ktorý by uvítal lepšie ozvučenie miestnosti.
Prezentácia sa páčila aj mladším priaznivcom, ktorí by sa však podobnej expedície rovnako nezúčastnili. „Ja nemám veľmi rada výšky, tak by som sa tam asi nevybrala. Radšej by som navštívila Francúzsko, kde sa už dlhšie chystáme. Rada by som videla aj Anglicko, je to pekná krajina. Ale bola to veľmi zaujímavá a pekná prezentácia,“ povedala Sabínka, ktorá prišla s kamarátkou a tetou.
Sabínkina kamarátka prezentáciu tiež ohodnotila pozitívne. „Neviem, či by som sa dala na vysokohorské túry. Asi by to bolo dosť náročné,“ vyjadrila sa a dodala, že by niekedy chcela navštíviť Anglicko alebo Ameriku.
Ktovie, možno ich zláka Vietnam. Informácie o tejto exotickej krajine, ako informovala Katarína Kočudáková z Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, sa môžu záujemcovia dozvedieť 4. októbra.