POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prázdna, chátrajúca budova bývalého Diamonu, ktorá sa nachádza na hlavnom pešom ťahu cez mesto, láka aj mládež. Hliníkové výplne z okien na budove sú už preč, z budovy postupne mizne všetko možné. Schátraný objekt je pre mladých ľudí miestom pre rôzne adrenalínové zábavky.
Polícia musí robiť výjazdy, mestský úrad vydal rozhodnutie o zabezpečení objektu. Jeho majiteľ tvrdí, že ho chce opraviť, musia však pozerať aj na podnikateľské hľadisko.
Výjazdy polície
Mestská polícia už mala do budovy niekoľko výjazdov. „Po zotmení sa v objekte začínajú stretávať mladí ľudia. Naháňajú sa s baterkami, chodia sa sem fotografovať a čo ja viem čo všetko ešte. Prázdny objekt ich láka, vyhľadávajú v ňom adrenalín. Je to však nebezpečné, pretože je ťažké reálne zhodnotiť, v akom stave objekt je. Hlavne pri pohybe na vyšších podlažiach môže ľahko dôjsť aj k ťažším úrazom,“ opisuje situácie Juraj Lieskovský, náčelník mestskej polície v Považskej Bystrici.
Dodal, že v tomto roku mali opakované výjazdy. „Bolo ich asi dvanásť. Jeden sme mali aj včera. Mládež bola na streche,“ povedal minulý týždeň v piatok Lieskovský.
Prikázali budovu zabezpečiť
Mestský úrad podnikol proti majiteľom kroky. „Na základe podnetov z komisie výstavby, z mestskej rady aj od obyvateľov mesta sme 5. augusta vyzvali vlastníka stavby k zamedzeniu vstupu na stavenisko, pretože už sme vydali na objekt stavebné povolenie,“ informuje Tatiana Kozárová, prednostka úradu s tým, že vlastníkovi citovali všetky povinnosti zo stavebného zákona. „Upozornili sme ho, že v prípade nedodržania výzvy mu hrozí pokuta podľa stavebného zákona. Počkáme nejaký čas, či stavbu zabezpečí, a ak nie, budeme konať,“ hovorí Kozárová.
Od apríla došlo k zmenám
Na chátrajúcu budovu upozornila naša redakcia už v apríli, tiež pre sťažnosti ľudí, že sa rekonštrukcia nerealizuje. Podľa bannera na budove sa mala skončiť v marci, dovtedy však ani nezačala. Vtedy sme komunikovali s Michalom Borguľom zo spoločnosti Slovunit.
„Do problematiky rekonštrukcie objektu sme vstúpili v roku 2008 až 2009,“ povedal vtedy Borguľa. Momentálne je to už inak. „Majiteľom je v podstate tá istá firma ako bola, len zmenila názov, konateľa a spoločníka,“ povedal nám za majiteľa objektu, ktorým je Diamon Residence, Jaroslav Klimek.
Vyjadrenia majiteľa
Firma chce urobiť opatrenia, aby sa zamedzilo prístupu do budovy. „Viem, v akom stave je a práve v týchto dňoch sme riešili jeho zabezpečenie. Je otázkou dní, možno týždňov, aby sme urobili opatrenia, ktoré zamedzia vniknutiu do objektu. Oplotíme to, zadebníme a uvažujeme aj o občasnej strážnej službe, teda o ľuďoch, ktorí budú chodiť situáciu monitorovať,“ povedal Klimek.
Vysvetlil, že hľadajú spôsoby, ako objekt opraviť. „Musíme sa však pozerať aj na podnikateľské hľadisko, teda aby sa nám investícia, aj keď v nejakom dlhom horizonte, ale predsa len vrátila. Momentálne robíme štúdiu využiteľnosti,“ vysvetlil Klimek. Využiteľnosť však preveroval aj Slovunit, výsledky neboli priaznivé, čo bolo dôvodom nerealizovanej rekonštrukcie.
Čo sa týka statiky, budova je podľa Klimeka v poriadku. „Ak by došlo k úmyselnému poškodeniu, môže sa to zmeniť. V stave, v akom je, je však bezpečná,“ ubezpečoval Klimek. K stavebnému povoleniu doplnil, že nastali komplikácie. „Voči stavebnému povoleniu podali subjekty, ktoré sú tam, námietky, takže sa to znovu prejednáva.“
Na mestskom úrade sme zistili, že ide o námietky, ktoré súvisia s požiadavkou majiteľa na vybudovanie vlastného vykurovania mimo centrálneho zdroja zásobovania teplom.
Možné sankcie
Gabriela Jarošová z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja sa vyjadrila, že ak po vyzvaní stavebným úradom nedôjde k zabezpečeniu budovy, a ide aj o ohrozenie zdravia, možno udeliť nemalé sankcie. Ich výška závisí aj od toho či ide o fyzickú osobu alebo podnikateľský subjekt.„Podľa súčasne platného stavebného zákona je potrebné rozlišovať, či zákon porušuje fyzická osoba, vtedy ide o priestupok. Pri právnickej alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie ide o správny delikt. Pokiaľ ide o fyzickú osobu, je možné za porušenie povinnosti uložiť pokutu do výšky 33 193,91 eur a v prípade právnickej osoby alebo fyzickej osoby oprávnenej na podnikanie je možné uložiť pokutu do výšky 165 969,59 eur. Je dôležité pripomenúť, že pri určení výšky pokuty sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania, na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia a podobne,“ dodala Jarošová.