DOMANIŽA. Obci Domaniža a Považskému osvetovému stredisku v Považskej Bystrici sa podarilo aj tentoraz zabezpečiť bohatý kultúrny program.
Okrem vystúpení domácich talentov zo ZŠ a rodáčky - sopranistky Márie Porubčinovej - návštevníkov zaujalo vystúpenie folklórneho súboru Magura z Kežmarku. Roztancoval ich aj Otto Weiter s Andreou Fischer a hudobná country skupina TAB-AK.
Kultúrny program
Zabezpečila ho obec Domaniža a Považské osvetové stredisko. „Okrem toho, že zabezpečujeme niektoré programové vystúpenia, zabezpečujeme aj ľudových remeselníkov,“ povedala Dana Čižmárová.
Starosta obce Jozef Gálik je so zabezpečeným kultúrnym programom spokojný. „Ľudia v obci si už na jarmok zvykli. Účasť je aj tentoraz vysoká,“ spokojne dodal.
Sklamaný bol však z pripraveného pódia, ktoré nakoniec zostalo nevyužité. „Prerobili sme pódium, na ktorom mali účinkujúci vystupovať. Žiaľ, kvôli počasiu sa musíme stiesniť v kultúrnom dome, ktorý je už dosť zastaraný,“ povedal starosta.
Tradičné dobroty
Návštevníci si pochutnali na pripravených tradičných jedlách a zabíjačkových špecialitách. „Dobroty, čo ponúkame, sa zakladajú na bohatej tradícii. Sú to jedlá z našej doliny. Špeciality ako jaternice, klobásky, podhrdlie, smažené škvarky a mäsové škvarky milujú hádam všetci,“ predstavil kuchyňu Jozef Gálik.
Novinkou bola rybacia polievka s názvom Gumbo. Ryby, z ktorých bola uvarená, doniesli domáci z nórskych krajín.
Ľudoví remeselníci
Nechýbali tradičné drotárske a šperkárske výrobky, ručne maľované ozdoby, obrúsky, servítky a výrobky pani Zdenky Kľučkovej z Domaniže, ktorá sa zaoberá výrobou ozdobných predmetov z rôznych materiálov.
Zdenka Kľučková sa výrobe ozdôb do vlasov venuje už rok a pol. Inšpirovali ju k tomu jej dve dcérky.
Proces výroby ozdoby nie je vôbec jednoduchý. Výroba ozdoby jej trvá dvadsať minút až pol hodiny. „Najskôr si kúpim materiál. Potom si musím vystrihnúť látku na požadovanú šírku a dĺžku. Neskôr sa materiál opaľuje pod sviečkou, aby sa nestrapkal. Nakoniec sa výrobok zašije a prilepí na štipec alebo gumičku,“ objasnila výrobkyňa ozdôb. „Červené kvietky si ľudia dávajú na kočík. Kupujú si ich aj na závesy a záclony, kde rovnako pekne ukážu,“ pochválila sa.
Obyvatelia obce majú radi svoj kostolík a pravidelne prispievajú na jeho opravy a rekonštrukcie, ktoré si vyžaduje.
„Hlavný oltár je už zrekonštruovaný. V súčasnosti akademická maliarka Danica Stojkovičová rekonštruuje dvere okolo oltára. V pláne máme zrekonštruovať ešte bočný oltár,“ dodal pán František Koval, ktorý píše literatúru o kostole v obci.
Domanižský kostolík má rada aj obyvateľka obce pani Kamila. Pochválila sa niekoľkými magnetkami, na ktorých je vyobrazený.