PÚCHOV. Zaujímavosťou a špecialitou jarmoku v meste je varenie polievok. Vždy je o ne veľký záujem. Pripravujú ich aj návštevy zo spriatelených miest. Prichádzajú aj zo zahraničia.
Veľvyslancova manželka, Púchov a Velitsovci
Výťažok z varenia ide na pomoc nejakému dieťaťu. Tento rok varili v Púchove aj Španieli, urobili im však výnimku. Na akciu sa dostali vďaka kontaktom manželky španielskeho veľvyslanca s Púchovčanmi. „Pochádzam z Púchova, je to moja obrovská srdcovka. Rozmýšľali sme, ako urobiť niečo mimoriadne a to mimoriadne nás napadlo. Zistili sme, že neďaleko Madridu je mesto Pinto, odkiaľ pochádza slávny cyklista Alberto Contador. Nuž a z Púchova pochádzajú cyklisti bratia Martin a Peter Velitsovci, takže padla myšlienka spraviť družbu medzi mestami, ktoré sú takto spojené s cyklistikou,“ hovorí o prepojení nápadu s cyklistikou Miriam Škodová, manželka veľvyslanca v Španielsku.
Sladké churros
Mimoriadne bolo aj to, čo Španieli varili. „Tu je zvykom variť na jarmoku polievky. V Španielsku sa varia len studené polievky, lebo je tam veľmi horúco. V tomto chladnejšom počasí by však studená polievka asi nebola vhodná, tak sme sa rozhodli pripraviť niečo, čo je pre Španielov typické. Volá sa to churros, čo je čokoláda so špeciálnou cestovinou, ktorá sa vysmáža na spôsob našich šišiek. Vysmážať by tu však nebolo vhodné, zvolili sme preto len čokoládu,“ hovorí pani Miriam.
Návšteve zo Španielska sa v Púchove na jarmoku veľmi páčilo. Zdôverili sa, že sú tu milí, usmievaví ľudia a sú pyšní na to, že mohli byť účastníkmi jarmoku.
Myšlienka sa výborne ujala
Mária Fedorová z mestského úradu v Púchove doplnila, že vôbec nie je náhodou, ak návšteva z Pinta varí práve čokoládu. „V meste Pinto je totiž veľká čokoládovňa. Ešte ráno sme zháňali 40 litrov mlieka, špeciálny kotlík, ale čokoládu si doniesli so sebou, ich tradičnú. Všetci sa tešíme na výsledok,“ povedal Fedorová. Rada v ktorej stáli na čokoládu nielen deti, ktoré majú maškrtné jazýčky, bola dôkazom toho, že mala úspech.
Polievky sa varia na jarmoku v Púchove už tradične a výťažok ide na pomoc nejakému dieťaťu. „Keď sme začínali podarilo sa nám získať 200 eur a bola som veľmi šťastná. Vlani sme prekonali rekordnú hranicu 700 eur. Neverila som,“ povedala Fedorová.