PODSKALIE. Organizátorom skrížil plány dážď, obávali sa, že nikto nepríde. Nestalo sa. Zišla sa nakoniec dobrá partia, ktorá si užila výstup aj iné pripravené akcie.
Dobrá partia a pohľad do sveta
„Pršalo a skaly boli mokré, takže ľudia sa báli výstupu na Podskalský Roháč. Mysleli sme si, že nikto nepríde. Nakoniec sme boli milo prekvapení, zišla sa pestrá skupinka zložená z Podskalanov a Nemcov,“ usmieva sa Janka Štrichelová, organizátorka podujatia.
Okrem výstupu na skalnatý vrch mali organizátori pripravenú aj zaujímavú výstavu, ktorá sa do prostredia malebnej slovenskej dediny mimoriadne hodila. Dostala názov Dediny na inom konci sveta. Na dvadsiatich fotografiách si ľudia mohli prezrieť a prečítať, ako vyzerá život v dedinách v Moldavsku, Gruzínsku, Thajsku a Barme. Janka Štrichelová v týchto krajinách strávila dlhšiu dobu počas dobrovoľníckych stáží, ale aj ako turistka.
Mali by sa vrátiť kozy
Pri výstupe na Podskalský Roháč skupinu sprevádzala Ivana Kalafusová, zoologička zo Správy CHKO Strážovské vrchy. „Mohli sme sa dozvedieť o spoločenstvách rastlín a živočíchov, ktoré sú na skalách ohrozené zarastaním náletovými drevinami, hlavne borovicou čiernou. Jedinou záchranou podľa slov odborníčky by bola koza. Chov kôz bol v lokalite tradičnou činnosťou, dnes však úplne vymizol. Dozvedeli sme sa aj to, že v rámci manažmentu ohrozených biotopov by privítali človeka, ktorý by sa chcel opäť venovať chovu kôz,“ prezradil niečo z obsahu odborného výkladu pri výstupe jeden z účastníkov.
Okrem manažmentu chráneného územia sa diskutovalo aj o histórii obce Podskalie, kde za prosperujúcejších čias žilo až 350 obyvateľov, dnes je to okolo 110.
Ľudia si akciu pochvaľovali, videli kus krásnej prírody, niečo zaujímavé sa o nej dozvedeli, mohli ochutnať domáce výrobky pochádzajúce priamo z nej, večer si zatancovali. „Povedali, že strávili príjemný čas a niečo nové sa aj dozvedeli. Oceňovali hlavne rodinnú atmosféru. Moji priatelia z Nemecka boli nadšení, že si zažili živú družnú atmosféru v malej dedinke a spoznali okolitú nádhernú prírodu,“ hovorí Štrichelová.
Nápad a čo ešte pripravujú
Nápad zorganizovať v Podskalí takúto akciu sa rodil dlhšie. „Môj otec Jozef Štrichel, majiteľ krčmy a obchodu v Podskalí, zorganizoval prvýkrát letnú party v krčme s gulášom a živou hudbou. Tento rok sme ja a môj priateľ Gabriel mali nápad urobiť podobnú akciu viac v štýle festivalu a pozvať na ňu ľudí aj z okolitých dedín a z Považskej Bystrice. Nápad na začiatku bol obrovský a museli sme ho zreálniť, aj preto, že bývame v Bratislave a ťažko sa nám veci riešili z diaľky. Pôvodne sme chceli vytvoriť miesto pre vystúpenie viacerých alternatívnejších hudobníkov, jarmok s remeselníkmi, ktorí by predávali svoje výrobky, ponúkať vegetariánske netradičné jedlá a nalákať ľudí na výstup na Podskalský Roháč spojený s odborným výkladom. Nakoniec niektoré veci nevyšli, ale aj tak sme spokojní a nápady si uchovávame do budúcnosti,“ zhodnotila Janka.
Podobná akcia ako Babie leto v Podskalí bude mať pokračovanie možno už na jar. Na festivale organizátori radi privítajú viac ľudí aj z okolitých obcí a miest. „Môžu získať nezabudnuteľný zážitok na trošku zabudnutom mieste,“ usmieva sa Janka.