SLÁVNICA. Účastníci siedmeho ročníka Veterán Rallye, ktorý sa konal 21. septembra, sa tradične na svojich tátošoch previezli po cestách stredného Považia. Štartovalo sa v sklárskom mestečku Lednické Rovne. Cieľ na nich čakal v Dulove.
Na trati dlhej stodvadsať kilometrov mali niekoľko zastávok, splniť museli aj súťažné úlohy.
Stretnutie veteránov
Do propagačnej jazdy sa mohli zapojiť len historické vozidlá, ktoré spĺňali kritériá. Tých bolo niekoľko. „V prvom rade musia mať vozidlá vek minimálne tridsať rokov a dobrý technický stav,“ povedal Miloš Figúr, hlavný organizátor podujatia. Okrem toho museli mať platné evidenčné číslo, zaplatenú zákonnú poistku a musia spĺňať podmienky pre jazdu na verejných komunikáciách.
„Auto, ktoré je hrdzavé a rozpadnuté, by sme ani nezobrali. Máme tu ale aj novšie autá, ktoré tesne spĺňajú rok výroby 1980. Okrem toho sa zapojili aj autá, ktoré možno nemajú ten vek, ale sú niečím zvláštne,“ prezradil o zapojených vozidlách Figúr.
Podujatia sa zúčastnilo sedemdesiatjeden posádok. Účasť podľa organizátorov trochu poznačilo aj počasie. „Vlani bolo síce osemdesiatštyri posádok, ale bolo aj krajšie počasie. Verím, že keby dnes bolo pekne, tak by sme tu mali možno aj sto účastníkov,“ dodal Figúr, ktorý jazdil na jednom z veteránov, na aute značky Rover. „Auto som doviezol z Anglicka. Mám to už asi päť rokov. Musel som ho troška poopravovať,“ povedal. Doma má ešte dvoch veteránov - volkswagena chrobáka z roku 1967 a motorku značky NSU, ktorá je v jeho zbierke najstaršia.
Mali sa čím pýšiť
Na letisku v Slavnici mali účastníci dlhšiu prestávku, a tak si mohli navzájom vymieňať skúsenosti i obdivovať tátoše.
Láskou k veteránom zahoreli nielen muži, ale aj ženy. To je prípad pána Ladislava Dujku z Púchova, ktorý sa Veterán Rallye zúčastnil s manželkou. „Pre ženu je to ešte väčší koníček ako pre mňa. Vyžíva sa v tom. Potrpí si na určité detaily a hlavne sa postará o to, aby auto vyzeralo pekne,“ hovorí Ladislav Dujka, ktorý prišiel na historickom aute značky Škoda Felicia kabriolet, rok výroby 1960. „Toto auto vlastním už viac rokov. Pred šiestimi rokmi bolo celé zrenovované. Je spoľahlivé a funguje bez problémov,“ dodal milovník veteránov, ktorý vlastní ešte jeden veterán tej istej značky. Ten je však o niečo mladší. Vyrobený bol v roku 1963.
Na letisku zaujal aj Trabant 601, vyrobený v roku 1968. Patril Jozefovi Capákovi z Púchova. K tejto značke mal blízko odmalička. „Môj otec vlastnil trabant. Od narodenia som jazdil v trabantoch, a keď som mal osemnásť rokov, kúpil som si svoj vlastný,“ povedal Capák, ktorý svojho veterána dával dohromady asi rok. Prezradil, že odvtedy sa zúčastňuje aj na iných veteránskych zrazoch.
Najväčším historickým automobilom zrazu bol Lincoln Continental, ktorý patril pánovi Hesekovi z Holíča. „Auto bolo vyrobené v roku 1976 a je dovezené z Ameriky,“ pochválil sa majiteľ limuzíny, ktorý vlastní ešte osem podobných.
Niektorí nesúťažili, no rallye podporili
Marián Pápaj z Trenčína sa rallye nezúčastnil, no akciu prišiel podporiť na svojom zrenovovanom motocykli značky Jawa. Prezradil, že podobným jazdám sa venuje od svojich dvanástich rokov. „Tento motocykel vlastním od deväťdesiateho piateho roku. Kúpil som ho v dosť úbohom stave. Postupne som ho opravoval a dával dohromady. Nie je ale v pôvodom stave. Kopa vecí mi tam chýba,“ predstavil svoj motocykel. Dodal, že zrenovovať takého veterána je z finančného hľadiska dosť náročné.