POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na stretnutie prišlo viac ako 60 horolezcov zo všetkých kútov Slovenska, ale aj z Českej republiky. Bývalá predsedníčka Českého horolezeckého zväzu Alena Čepelková bola v Manínskej tiesňave na horolezeckom zraze síce iba tretíkrát, avšak jej priateľské vzťahy so slovenskými a považskobystrickými horolezcami siahajú ešte do minulého storočia. "Mám tu veľa kamarátov a páči sa mi, ako horolezecké hnutie pod Manínom žije. U nás v Čechách na podobnej úrovni fungujú horolezecké kluby napríklad v Českom raji alebo na Prachove," priblížila Čepelková.
Dodala, že na kamarátov horolezcov, ktorí zahynuli v horách, si zaspomína aj na symbolickom cintoríne na Rozprávkovej lúke práve v Manínskej tiesňave.
Podľa člena HK Manín Považská Bystrica Ivana Meška horolezci si okrem osláv výročia každoročne na symbolickom cintoríne spomínajú na kamarátov, ktorí zahynuli v skalách. "Neplánovali sme to urobiť v takomto rozsahu. Prvú tabuľku tu osadili na pamiatku Janka Koštu, ktorý zahynul v horách vo veku 17 rokov ešte v roku 1964. Tabule tu majú najmä považskobystrickí horolezci, z ktorých väčšina našla smrť v horách mimo Manínskej tiesňavy," priblížil Meško. Dodal, že na skalách je dnes už niekoľko desiatok tabuliek.
Jedným z najtragickejších rokov pre považskobystrické horolezectvo bol podľa neho vlaňajší, kedy zahynuli dvaja špičkoví považskobystrickí horolezci. "To, čo sa stalo v minulom roku, bola veľká rana pre celé česko-slovenské horolezectvo. Talentovaný horolezec Ján Šofranko zahynul v Alpách pri výstupe na pilier Freney a Dionýza Kuráňa si našla smrť dva dni pred Vianocami v Malom Kežmarskom štíte," doplnil. Kuráň bol jedným z najlepších slovenských alpinistov a v roku 2001 ho vyhlásili za slovenského horolezca roka.
Základy organizovaného považskobystrického horolezectva položili v roku 1943 Pavol Andrášik a Joe Dostál. Ideálne lezecké podmienky v okolí Manínov prilákali k horolezectvu zakrátko desiatky záujemcov a od roku 1950 sa pravidelne stretávajú na zrazoch v Manínskej tiesňave. Stretnutia využívajú každoročne na vymieňanie si skúseností, nechýbajú prednášky, sprievodný program, ale i neodmysliteľné lezenie po okolitých skalách.