POVAŽSKÁ BYSTRICA. Chovná stanica pre hendikepované živočíchy v Správe chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy v Orlovom si vyžaduje rekonštrukciu. V rámci projektu sieť záchranných staníc by ju mali čoskoro opraviť.
Napriek všetkým prekážkam sa im podarilo ochranárom zachrániť niekoľko druhov živočíchov.
Záchrana živočíšstva
„Tento rok sme zachránili oficiálne dvanásť živočíchov. Približne šesť ich bolo aj úspešne vypustených do prírody. Zvyšné uhynuli. Išlo o ťažké poranenia, ktoré boli nahlásené neskoro a živočíchom sa už pomôcť nedalo,“ povedal Beňadik Machciník, lesník a správca chovnej stanice pre hendikepované živočíchy v chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy v Orlovom.
Dodal, že okrem toho sa našlo viac živočíchov, ktoré boli ošetrené, no starostlivosť o ne nebola oficiálne zaznamenaná, keďže väčšinou išlo o úhyny.
Dostali sa k nim aj bociany biele. „Jeden sa našiel pri Domaniži. Mal vážnejšie zlomené krídlo. Na stanici sme ho mali tri mesiace. Teraz je v záchrannej stanici Zázrivá,“ povedal Machciník s tým, že onedlho bude schopný vypustenia, pretože už preletuje.
Ako postupovať, keď chceme pomôcť
Vtáky sú, okrem prírodných faktorov, najviac ohrozené ľuďmi. Či už ide o nelegálne vykrádanie znášok, nelegálne odstrely, chytanie do želiez, odstrely alebo úhyny na stĺpoch elektrického vedenia, vyrušovanie počas zahrievania vajec a chemizácia v poľnohospodárstve.
Machciník upozornil, že v prípade nálezu poraneného a opusteného vtáka je potrebné zavolať odborníkov. Individuálna rehabilitácia u nálezcu sa neodporúča a je aj v rozpore s platnou legislatívou. „Napríklad mladé sovy prirodzene vyletujú z hniezda a rodičia ich dokrmujú aj mimo hniezda. Hoci nevedia ešte lietať, vyštverajú sa naspäť do hniezda,“ dodal.
Dosť často sa stretávajú s tým, že k nim nosia aj takéto vtáky. „Iná situácia je, ak operencovi hrozí väčšie nebezpečenstvo, napríklad pri zrážke s motorovým vozidlom alebo ak vypadne nejaký sokolík z hniezda v meste. Vtedy má význam doniesť ho ku nám,“ dodal.