DOHŇANY/BELUŠA. V tomto období by mali byť ľudia opatrní. Medvede sa pripravujú na zazimovanie a les plný zberačov lesných plodov, ich dokáže poriadne vyviesť z miery.
Je to naša najväčšia šelma, ktorá je však inteligentná, a pokiaľ ju niečo nezaskočí, stretnutiu s človekom sa radšej vyhne.
Zostal prekvapený
Poľovníka z Dohnian prekvapil medveď na posede. „Sedel som na posede a prišiel mi tam medveď. Mohol mať tak 120 kilogramov. Bola tma, takže neviem, či to bol samec alebo samica. Keď som ho počul, že odchádza, zišiel som dolu a išiel som preč aj ja,“ hovorí Pavol Kľučka.
Dodáva, že to bolo v Mostišti, v miestach pri rybníkoch. „S medveďom som sa zatiaľ nestretol, videl som len stopy. Zostal som prekvapený. Je to kúsok od chalúp, vôbec by som ho tu nečakal,“ skonštatoval Kľučka.
Po šelme má meno aj posed
Najväčšieho predátora našich lesov majú v poľovnom revíri aj v okolí Beluše, pomenovaný je dokonca po ňom aj posed.
„Je to na Dehetníku, čo je ale tmavá, hlboká lokalita s veľkými jamami, ťažko dostupný terén. Tam máme posed, ktorý sa volá Medvedí,“ hovorí Ján Prekop, starosta obce, ktorý je aj poľovník.
Tam je možné vidieť medveďa častejšie. Prekop si spomína na prípad, keď tam jeden poľovník uviazol. „Medveď nechcel ísť od posedu preč, tak nám zavolal chlap mobilom. Museli sme prísť s autami a zatláčať ho do lesa,“ opísal príhodu Prekop.
Má rešpekt, nesmiete ho však prekvapiť
Na jeseň vrcholí pre medvede sezóna príprav na zazimovanie a môžu byť nervóznejšie. Ľudia by si preto mali dávať pozor pri zbere lesných plodov. „Medvede sú ľuďmi vyrušované, prichádzajú o prirodzenú potravu, a keď je v lesoch tam hubár, tu hubár, sú už veľmi nervózne,“ hovorí Prekop. Medveďov je podľa neho veľa. „Tento rok sme však nemali stretnutie s medveďom, ktoré by vyústilo do nejakého útoku,“ hovorí Prekop.
Medveď je podľa neho veľmi šikovná šelma. „Má vynikajúci čuch, sluch a trochu horší zrak. On na veľkú vzdialenosť človeka cíti aj počuje. Radšej odíde, než by sa s ním mal stretnúť. Jedine, že by mal zlý vietor a prekvapili by ste ho na malinách či hubách, zľakol by sa, a vtedy nevie vyhodnotiť situáciu, čo sa deje. Môže zaútočiť,“ vysvetľuje Prekop.
Sú aj problémy, ak schádza z hôr nižšie
Maco chodieva rád k starostovi na včelnicu. „Chodí na hrušky, jablká aj slivky. Medveď má veľmi rád ovocie, rád si pochutná. Do včelína sa mi však nedostane, lebo mám starú Škodu 706 RTO prerobenú na včelín. Po plechoch sa mu drápy akurát šmýkajú, obíde naprázdno,“ hovorí Prekop.
Dodáva, že medvede sa pohybujú aj v Belušských Slatinách. „Zvyknú dokonca schádzať dole k chatám a chalupám v rekreačnej oblasti okolo chaty „Pošťák“, a keď išiel do lomu, videli ho prechádzať aj cez cestu, ktorá vedie cez dolinu.
Prekop vysvetľuje, že medveď si je vedomý toho, že je kráľ a nemá predátora. „Zo zvierat rešpektuje jedine veľkého diviaka,“ hovorí Prekop. Vysvetľuje, že kanec by mohol medveďovi dosť ublížiť klami. „Ak však dôjde k stretnutiu, väčšinou len okolo seba krúžia, vydávajú hrozivé zvuky, ale potýčke sa radšej vyhnú, rešpektujú sa,“ hovorí Prekop. Skoliť inú zver však nemá problém. „Sám som bol svedkom, ako dostal srnčiu či diviačiu zver, alebo aj ovce,“ hovorí Prekop. Keď je medveďov veľa, schádzajú podľa Prekopa stále nižšie a nižšie, aby si našli nové teritóriá. So šelmou, ktorá je chránená, sú potom problémy.
Ako sa správať pri stretnutí?
Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou je občianske združenie, ktoré sa zaoberá šelmami, ako sú medveď hnedý, vlk dravý a rys ostrovid.Redukovanie konfliktov a rady
Účinnými opatreniami na redukovanie konfliktov sa snaží dosiahnuť združenia hlbšie chápanie a tolerovanie týchto prirodzených predátorov na Slovensku. Združenie radí tiež podrobne na svojich internetových stránkach medvede.sk, ako sa má človek správať v prípade stretnutia s medveďom.
Výber z odporúčaní
Najlepšie je sa stretnutiu s medveďmi vyhnúť. Ak už dôjde k stretnutiu na bližšie ako sto metrov, na stránkach sa okrem iného píše, že nie je dobré utekať, aby sme nevyprovokovali prenasledovanie, ale len opatrne sa snažiť zväčšiť vzdialenosť.
Neodporúča sa tiež kričať na medvedicu s mláďatami alebo na medveďa, ktorý nevie o vašej prítomnosti, pretože toto by stále mohlo vyprovokovať útok.
Vo výnimočnom prípade, keď medveď ohrozuje človeka, alebo zaútočí, najlepším prostriedkom, ako sa chrániť pred zranením, je použiť sprej na medvede. Použitím sa vytvorí medzi medveďom a človekom ochranná clona. Nezávislý výskum ukázal, že tento spôsob je spoľahlivejší ako strelná zbraň. Musí to byť však špeciálny sprej určený na ochranu pred medveďom.
Hrať mŕtveho sa odporúča, len keď medveď naozaj zaútočí. Ak medveď v sebaobrane urobí výpad, môže blafovať, ale ak sa zdá, že dôjde ku fyzickému kontaktu, najlepšie čo môžete urobiť, je ľahnúť si na zem a hrať mŕtveho. Treba si ľahnúť na brucho, nohy voľne od seba a prsty rúk spojené za hlavou, aby ste si chránili tvár a krk. Keď medveď vycíti, že ho neohrozujete, zvyčajne odíde.
Popis ako sa správať je však na stránkach oveľa podrobnejší.
DP