TRENČÍN. Kauza polmiliónovej pokuty pre samosprávny kraj sa ťahá už niekoľko rokov. Úrad pre verejné obstarávanie (UVO) o nej rozhodol už dvakrát, kraj sa zakaždým odvolal. Naposledy v roku 2011.
UVO tvrdí, že prípad ešte nie je ukončený, bude v ňom ďalej konať.
Dôvody pokuty
Samosprávny kraj od svojho vzniku až do roku 2009 sídlil v prenajatých priestoroch. Podľa vtedajšieho vedenia potrebovali vlastné, pretože boli nepostačujúce a kancelárie boli roztrúsené po meste. Kraj odkúpil základy ambiciózneho, no nikdy nezrealizovaného projektu spoločného Domu štátnej správy, známeho aj ako Topoliho jama. Štát stavbu v roku 1998 po preinvestovaní viac ako 3,5 milióna eur zastavil ešte v základoch. Krajská samospráva ich za 1660 eur odkúpila.
S realizáciou projektu nového sídla sa začalo v roku 2006. Pri verejnej súťaži v tom roku kraj pri výbere dodávateľa stavby použil metódu rokovacieho konania bez zverejnenia a zákazku zadal priamo firme Vion Zlaté Moravce. Metódu odôvodnil časovou tiesňou, pretože na základe odborného posudku bola základová doska v jame v havarijnom stave a mohli vzniknúť ďalšie škody. Sídlo však začali stavať až trištvrte roka po podpise zmluvy. Úrad pre verejné obstarávanie preto pri pôvodnom rozhodnutí časovú tieseň neuznal a kraj pokutoval. Udelil mu rekordnú polmiliónovú pokutu. Kraj sa odvolal a druhostupňový odvolací orgán prípad vrátil na opätovné prerokovanie. Podľa vtedajšej hovorkyne UVO rozkladová komisia nedospela k názoru, že by kraj použil priamu zákazku oprávnene, ale je potrebné vykonať ďalšie dokazovanie.
Stále nie je rozhodnuté
Úrad pre verejné obstarávanie o pokute stále nerozhodol. Komunikáciu so samosprávnym krajom naposledy ukončil v roku 2011. Kraj mal vtedy päť pracovných dní na to, aby úradu predložil informatívnu správu o stave výstavby nového sídla TSK a prehľad investičných akcií schválených zastupiteľstvom. Či sa tak naozaj stalo, nevedel hovorca UVO Ján Mažgút ani potvrdiť, ani vyvrátiť.
„V novembri 2011 je zatiaľ ukončená komunikácia medzi Úradom pre verejné obstarávanie a Trenčianskym samosprávnym krajom. Môžem aspoň touto cestou ubezpečiť, že Úrad pre verejné obstarávanie celú záležitosť nepovažuje za ukončenú a bude vo veci aj naďalej konať,“ tvrdí Mažgút. To, či ÚVO vyvíjal počas nasledovných dvoch rokoch nejakú aktivitu na to, aby kraj potrebné dokumenty predložil, nevedel hovorca potvrdiť.
Župa tento stav odmieta komentovať. „V tejto etape vývoja sa nemáme k čomu vyjadriť, keď bude prípad uzavretý, včas budeme informovať,“ reagovala jej hovorkyňa Vlasta Henčelová.
Krajská samospráva sa do nového deväťposchodového sídla presťahovala cez leto v roku 2009. Jeho výstavba si vyžiadala 14,87 milióna eur, hoci pôvodne mala budova stáť o tretinu menej. Podpísalo sa pod to rozhodnutie kraja zvýšiť budovu o tri poschodia. Aj zákazku na zvýšenie úžitkovej plochy stavby administratívnej budovy dostal priamo pôvodný dodávateľ stavebných prác. Peniaze na sídlo kraj získal z úveru.
Autor: VŽ