POVAŽSKÁ BYSTRICA. Cieľom projektu je zistiť počet zvierat, ich správanie a zdravotný stav. Pôvodne mal trvať do roku 2012, ochranárom sa však podarilo presadiť jeho predĺženie o ďalšie dva roky.
Sú zapojení
Najväčšia slovenská šelma je dlhodobo predmetom sporu medzi ochranármi a lesníkmi či poľovníkmi. Kým jedna strana tvrdí, že medvede je potrebné chrániť, druhá oponuje, že sú premnožené a je potrebné ich počet regulovať aj odstrelom. Na Slovensku žije podľa odhadov od 700 do 900 medveďov.
Karol Pepich, riaditeľ správy CHKO Strážovské vrchy, hovorí, že ide o celoslovenský projekt, do ktorého sú aj oni zapojení. „Realizuje sa to v pohoriach, kde sa medveď vyskytuje. Telemetria, teda meranie na diaľku, bola urobená, ale zatiaľ ešte nie je vyhodnotená. Pätnásť medveďov bolo označených obojkom a teraz má štátna ochrana prírody spracovať výsledky. Momentálne Technická univerzita Zvolen robí práce na DNA analýzach. Zbiera v týchto mesiacoch, pokiaľ medvede nezalezú, trus. Musí sa to urobiť jednotne naraz vo všetkých pohoriach, kde sa medvede vyskytujú. Netreba preto predbiehať hodnotenia, či sú tieto šelmy premnožené alebo nie,“ hovorí Pepich.
Treba počkať na výsledky
Hovorí, že až keď budú výstupy z projektu, tak sa dá baviť o relatívne vierohodných číslach. „Podľa toho potom bude aj jasné, či povoliť alebo nepovoliť ich reguláciu odstrelom. To sa bude dať zistiť aj v rámci pohorí, kde ich je viac a kde nie,“ hovorí Karol Pepich.