LEDNICA. Hrad Lednica bol postavený v roku 1259 ako pohraničný strážny hrad. Prešiel rukami niekoľkých majiteľov. Od 18. storočia bol ponechaný napospas svojmu osudu, a tak sa na ňom podpísal neľútostný zub času.
Ledničanom ani členom združenia Historicko-astronomickej spoločnosti nie je hrad ľahostajný. Na jeho konzervácii a čiastočnej rekonštrukcii pracujú nepretržite šesť dní v týždni.
Všetko sa začalo pred deviatimi rokmi
Obec začala hrad spolu so združením, ktoré je 51-percentným vlastníkom hradu, obnovovať už v roku 2004. „Začali sme ako partia dobrovoľníkov s čistením od náletovej zelene. Robili sme skládky kameňa, začali sme aj s drobnými murárskymi prácami. Neskôr sme sa zapojili do grantového systému ministerstva kultúry a dali sme vypracovať architektonicko-historický výskum. Následne sa začalo s konzerváciou a čiastočnou obnovou,“ zaspomínal na začiatky obnovy hradu Peter Martinisko, predseda združenia a kastelán hradu Lednica.
Čo všetko už urobili
S finančnou pomocou ministerstva kultúry, úradu práce a rôznych súkromných nadácií už na hrade urobili dosť veľa. Tento rok sa do prác zapojili aj štrnásti aktivační pracovníci, ktorí majú zmluvu na šesť mesiacov. „Úrad práce im platí mzdy a odvody a ministerstvo kultúry financuje všetok potrebný materiál. Okrem toho sa do prác na hrade zapája asi šesť dobrovoľníkov,“ tvrdí Martinisko a dodáva, že na hrade je stále čo opravovať.
V tomto roku sa zamerali na konzervovanie východného hradu a veže, ktoré sú priamo nad obcou a predstavujú najväčšie riziko pre obyvateľov pod hradom. Postupne zakonzervovali časti murív a obnovili chýbajúce záklenky na okenných otvoroch. Súbežne sa robí na nádvorí hradu archeologický výskum.
Čo sa deje a na čo sa chystajú
Kastelán Martinisko predpokladá, že hrad by mohol byť celoročne sprístupnený verejnosti už o dva roky. Dovtedy sa však musí urobiť ešte niekoľko dôležitých prác. „Archeologický výskum potrvá do konca novembra. Najbližšie chceme koncom októbra hľadať prameň na hrade. Cez zimu sa nepracuje, začať by sme opätovne mali na jar budúceho roku,“ tvrdí.
„Od roku 2009 pracujeme na archeologickom výskume zrúcaniny kostolíka vo farskej záhrade. Ten je približne rovnako starý ako hrad Lednica. Bol zbúraný v roku 1628, keď dobyli hrad a ostal len pôdorys a okolitý cintorín. Začali sme tiež s údržbou hradného kopca a okolitých lúk. Minulý rok sme spustili projekt živých hradných kosačiek. Ten je založený na tom, že stádo kôz udržuje kopec a lúky tak, že vypása trávu a zvyšné kroviny,“ hovorí správca hradu.
Dodal, že dobrovoľníci, okrem iného, realizujú aj experimentálnu keramickú dielňu.
Čo skrývali ruiny
Počas výskumov sa na hrade objavilo mnoho vzácnych vecí. „Ponachádzali sme mince zo zahraničia, počítací žetón z Norimbergu, ktorý sme datovali niekde do roku 1600, rozličné kachlice a veľký gotický kľúč,“ pochválil sa Martinisko.