V rámci výstupu na 101 hradov a zámkov sa uskutočnilo aj podujatie na Bystrickom hrade. Návštevníci si mohli pozrieť pamiatku aj s výkladom a po nej boli pripravené hry v prírode pod hradom.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Miestna časť Považské Podhradie je vzácnou lokalitou mesta, kde sa nachádza spolu viacero historických pamiatok. Na kopci sa týči Bystrický hrad a pod ním sú dva kaštiele postavené v rozličných historických obdobiach.
Jeden z kaštieľov prešiel rekonštrukciou, druhý chátra. Na záchranu hradu sa podujalo občianske združenie.
Tešili sa na prehliadku
Ako prví prišli na zraz ku kostolu v Považskom Podhradí žiaci z Dolnej Marikovej. Slnko ešte len opatrne vykukovalo, tu a tam sa ešte prevaľovala ranná hmla. Deťom však neprekážalo, že museli vstávať aj v sobotu ráno skôr. „Bola som na hrade aj minulý rok a bavilo ma to. Vtedy sme mohli ísť aj do toho pekného kaštieľa dolu. Keby bol aj ten druhý dolu opravený a tiež hrad, bolo by to dobré,“ prezradilo jedno z dievčat.
Alenka minulý rok zaspala, tak výlet s družinou zmeškala. „A ešte som tu vlastne vôbec nebola. Teším sa, aké to bude na hrade,“ prezradila Alenka. Jej kamarátka dodala, že ona ho už videla osvetlený, a ešte bol aj spln. „Bolo to nádherné,“ prezradila. Dievčatám sa na hrade veľmi páčilo. Tá troška námahy pri výstupe vraj stála za to.
Robia kus peknej roboty
Opravy na hrade dokážu oceniť hlavne dospelí. Uvedomujú si, že je to dôležité pre ich deti. „Boli sme tu asi mesiac, možno dva dozadu. Je strašne fajn, že sa to opravuje a zachová pre ďalšie generácie. Pamätám si stav z detstva. Bolo to hrozné, zarastené, nič tu už nebolo vidieť. Musím povedať, že tí nadšenci robia kus peknej roboty. Keď sme prichádzali, všimol som si napríklad veľmi pekne, precízne opravenú spodnú časť veže. Veľmi kvalitná práca v takomto neprístupnom teréne,“ povedal Ľuboš Kollár z Orlového. Na hrad prišiel aj s rodinou. „Ideme sa pozrieť do väznice,“ pozrela na dvoch malých chlapcov mamina s úsmevom. Starší sa na prehliadku hradu pre istotu vyzbrojil detskou pištoľou.
„Videli sme v škole plagátik, že tu má dnes niečo byť, tak sme sa vybrali. Je pekne, škoda doma sedieť,“ prezradil Peter Gardian. Dodal, že na hrade bol naposledy minulý rok. „Je strašne fajn, že sa opravuje. Treba to mohutne podporiť. Je to naše, mali by sme si vážiť, čo máme,“ myslí si Peter. Na hrad stúpal do kopca aj s partiou.
Práce na hrade
Keď sa ocitla skupinka medzi hradnými múrmi, vítal ich jeden z dobrovoľníkov občianskeho združenia, ktoré sa venuje záchrane pamiatky. Pozval ich na prehliadku spojenú s výkladom. Povedal niečo v skratke aj o posledných prácach. „Tento rok sme pracovali na bránovej bašte. Pokračovalo sa v tom, čo sme začali v minulom roku. Vymurovala sa vnútorná päta múru, osadili sa hrady a urobila sa drevená podlaha na pôvodných lôžkach trámov. Na druhom podlaží sme murovali dva záklenky okien, osadil sa drevený strop. Všetko sa to prikryje a na budúci rok sa bude na bašte pokračovať,“ povedal Peter Záhora. Veľa práce bolo urobenej v predošlých rokov aj na iných častiach hradu. Inak vyzerajú napríklad bránová a obranná veža, ale aj iné časti pamiatky. „Museli sme najnutnejšie veci staticky stabilizovať a budeme ešte pokračovať,“ povedal Peter Záhora.
Na záchrane Bystrického hradu sa aktívne podieľa Združenie hradu Bystrica, ktoré vzniklo v roku 2008. „Už v ten rok sme začali s drobnými opravami. Bol však v podstate koniec sezóny, viac sme preto robiť nemohli. Je to šiesta sezóna nášho pôsobenia na hrade,“ hovorí Miroslav Tichý, podpredseda občianskeho združenia. Na rozdiel od Lednického hradu sa na záchrane Bystrického hradu podieľajú zatiaľ len dobrovoľníci. „Pracujeme hlavne cez prázdniny a tiež počas víkendov,“ vysvetľuje Tichý. Pozemky pod pamiatkou nemá združenie v prenájme. „Rokovalo sa o niečom pred dvoma rokmi, ale nepodarilo sa nič vyriešiť. Pokúsime sa opäť tento rok predložiť požiadavku mestskému zastupiteľstvu. Ľahšie by sa nám zháňali financie na opravu, lepšie by sme postupovali,“ povedal Tichý.
Fakty o hrade
Presné doklady na čas vzniku tunajšieho kráľovského hradu sa nezachovali. Podľa neoverených správ hrad bol postavený už v roku 1128 na ochranu dôležitej považskej cesty. Prvá zmienka je však z roku 1316 ako Bystrický hrad.
V roku 1458 ho kráľ Matej daroval Podmanickovcom, známi sú najmä Ján a Rafael. Noví majitelia opravili všetky objekty a hrad rozšírili. Veľký požiar v roku 1543 ťažko poškodil jednotlivé stavby. Pri oprave zmenili niektoré architektonické prvky a hrad rozšírilI o predhradie. Podmanickovcom patril hrad do vymretia v roku 1558.
Ďalší majitelia, Balassovci, adaptovali starý palác a vykonali ďalšie opravy ostatných budov. Napriek opravám v roku 1631 opustili nepohodlný hrad a presťahovali sa do nového, renesančného kaštieľa pod hradom. V roku 1684 obliehalo hrad vojsko cisára Leopolda I., keď ho krátko predtým obsadili tököliovské vojská. Z obavy, aby sa nestal sídlom povstalcov, ho cisár nechal v roku 1698 zničiť. Tunajšie panstvo v roku 1895 kúpil barón Popper.
ZDROJ: WIKIPÉDIA