NOVÁ DUBNICA. Členky novodubnickej organizácie Únia žien Slovenska na čele s predsedníčkou Jarmilou Gašparovou prišli s unikátnym nápadom. Zorganizovali výstavu retro kabeliek. U nežnejšieho pohlavia zožala obrovský úspech.
Nechýbali skutočné skvosty, ako napríklad kabelka vyrobená z krokodílej kože.
Pestrá škála kabeliek a ich pôvod
Stopäťdesiat kusov retro kabeliek bolo hotovou pastvou pre oči. Kabelky vyrobené pred rokmi, rozličné materiály, farby, tvary, využitia a spôsoby výroby, prilákali nejednu ženu.
Pristavovali sa najmä pri niekoľkých skvostoch. Tým prvým bola najstaršia kabelky výstavy. „Bola vyrobená pred sedemdesiatimi rokmi a jej majiteľka, ktorá žije v Novej Dubnici, má deväťdesiat rokov. Ako mladé dievča si ju doniesla z Ameriky,“ predstavila vzácny kúsok Elena Strapková.
Druhým skvostom boli veci grófky Šipeky z kaštieľa v Klobušiciach. „Všetko sú originálne veci grófky, kožené kabelky i topánky z kože z antilopy. Okrem toho tu máme aj rukavičky, ktoré v mladosti uháčkovala dnes už osemdesiatšesťročná pani podľa vzoru plesových rukavičiek grófky Ilešházi,“ predstavila expozíciu.
Návštevníčky boli nadšené
Organizátorky z Únie žien Slovenska chcú, aby sa výstava stala tradíciou. „Organizujeme ju prvý rok. Prichádza veľa žien, ktoré tvrdia, že aj ony majú doma podobné kabelky. Nabudúce by ich vraj doniesli,“ tešia sa záujmu o výstavu.
Majú plány, ako by sa dala výstava zatraktívniť. „Na budúci rok by sme rady vystavovali spolu s kabelkami aj retro bižutériu, prípadne iné doplnky.“
Návštevníčky obdivujú myšlienku realizovať výstavu retro kabeliek. „Výstavu by som si nenechala ujsť za žiadnych okolností. Sú tu krásne kúsky. Doma mám podobnú korálkovú kabelku, ktorá stále nosím, predovšetkým na plesy. Mrzí ma však, že výstava je tak krátko,“ povedala Novodubničanka Anna Prokešová, ktorá vidí problém v chýbajúcej výstavnej sieni v meste, kde by mohli byť kabelky vystavené dlhšie.
Ďalšia návštevníčka Mária obdivovala kožené kabelky. „Sú to kusy, ktoré ani časom nestratili na hodnote. Je vidieť, že boli spracované kvalitne. Všetky kabelky sú nadčasové. Ktorúkoľvek by som si dnes zobrala, nič by som ňou nepokazila,“ hovorí.
Eva Tóthová priniesla na výstavu jednu zo svojich kabeliek. „Výstava je fantastická. Najviac sa mi páčia ručne vyšívané kabelky. Červenú kabelku, ktorú som priniesla, chcem prenechať svojim vnučkám,“ tvrdí Eva.
Zaujímavosti zo sveta kabeliek
Zaujímavá bola aj kabelka dnes už osemdesiatdeväťročnej majiteľky, ktorá si ju sama vyšívala na predmete ručné práce v pražskom gymnáziu.
Bez povšimnutia neostala ani kabelka z roku 1958, ktorá bola vyrobená ako dar pre nevestu od svokry. Zaujala tiež kabelka vyrobená tradičnou garbiarskou technikou zo stredného Slovenska, od učiteľky Aničky Knórovej z roku 1945. Na výstave sa návštevníčky dozvedeli aj to, ako sa spomínaná kabelka vyrábala. „Spracovaná hrubá bravčová koža sa máčala niekoľko dní, aby zmäkla, a potom sa napínala na dopredu urobenú drevenú formu. Niekoľkokrát cez deň a aj v noci ju podľa formy obťahovali dreveným rydlom, až nakoniec koža podľa formy uschla. Potom sa vypaľoval vzor, prípadne dali farby a nakoniec sa nanášala impregnácia,“ poskytla informácie Elena Strapková z novodubnickej Únia žien Slovenska.