POVAŽSKÁ BYSTRICA. Chodci vo všeobecnosti patria medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Ešte zložitejšie to majú nevidiaci, pre ktorých je očami i predĺženou rukou najmä biela palica.
Dopravno-výchovná akcia Deň bielej palice bola zameraná práve na dávanie prednosti nevidiacim na priechodoch. Výsledky sú nelichotivé.
Aj v našom regióne
Akcia sa konala vo viac ako štyridsiatich slovenských mestách. Medzi nimi boli aj Púchov a Považská Bystrica.
V Púchove policajti v spolupráci s úniou nevidiacich a slabozrakých kontrolovali dodržiavanie zákona o cestnej premávke na Ulici 1. mája pri futbalovom štadióne a oproti vchodu do Makyty. Počas dvoch hodín figuranti vyskúšali pozornosť viac ako sedemdesiatich vodičov, z nich nezareagovali na zdvihnutú palicu, ktorá naznačila, že chodec chce prejsť, dvaja.
Jedno z najfrekventovanejších miest vybrali na kontrolu aj v Považskej Bystrici, a to na Lánskej pri nemocnici. „V Považskej Bystrici sa vodiči správali oveľa nezodpovednejšie ako v Púchove. Z viac ako 130 vodičov nedal nevidiacemu prednosť zhruba každý desiaty,“ povedal riaditeľ okresného dopravného inšpektorátu Ľubomír Dvorský.
Napriek tomu, že policajti všetkých nezodpovedných vodičov zastavili, pokute sa vyhli, skončili len s napomenutím.
Móda musí ísť bokom
So sychravými jesennými dňami sa znižuje aj viditeľnosť na cestách. Pribúda i dopravných nehôd, účastníkmi ktorých sú chodci. „Ani tisíckrát opakované, že chodci sú naj- zraniteľnejší a vodiči by sa k nim mali správať tolerantnejšie, zrejme nestačí. Neustále sa vyskytujú prípady, že vodič prehliadol chodca alebo ho ignoroval. Na druhej strane, sú aj prípady, keď chodec vkročí na priechod bez ohľadu na to, že v tesnej blízkosti je už vozidlo. Zákon o cestnej premávke neukladá povinnosti len vodičom, ale aj chodcom. Náhle vkročenie na priechod je porušením zákona, za čo hrozí pokuta do výšky niekoľko desiatok eur,“ poukázal na aktuálnu situáciu Dvorský.
Upozornil, že chodci by tiež mali viac dbať na svoju bezpečnosť a používať reflexné prvky. „Reflexné pásky možno nie sú módnym doplnkom, ale určite opodstatnenie majú nielen mimo obce, ale aj v obci. Ich odraz už neraz zabránil kolízii chodca s vozidlom, pretože je viditeľný na niekoľko desiatok až stoviek metrov,“ vysvetlil.
Zraneniam podľahol
Na chýbajúce reflexné prvky doplatil aj 49-ročný chodec. Za Dubnicou nad Váhom ho večer zrazilo osobné auto. Pri nehode utrpel zranenia, ktorým po dvoch týždňoch v nemocnici podľahol. „Chodec nemal na sebe žiadne reflexné prvky, takže vo večerných hodinách bol ťažko viditeľný,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová o tragickej nehode, ktorá sa stala 1. októbra. Mieru zavinenia podľa nej určí ďalšie vyšetrovanie. Vodič pred jazdou alkohol nepožil, u chodca boli výsledky plynovej chromatografie pozitívne, v krvi mal 2,48 promile.
Autor: VŽ