BOHUNICE. V obci chcú založiť novú tradíciu, a to určiť najlepšiu pálenku v regióne od Červeného Kameňa až po Zamarovce v okrese Trenčín.
Prvý ročník hodnotia organizátori ako úspešný, prihlásených bolo takmer štyridsať vzoriek.
Inšpiráciu dostali od MAS
Vlani sa v bohunickom kaštieli konala súťaž o najlepší tradičný recept. Jej súčasťou bolo aj súťaž o najlepšiu pálenku v regióne. „Keďže miestna akčná skupina Vršatec ďalší ročník nepripravila, chopili sme sa iniciatívy my a usporiadali súťaž o najlepšiu pálenku v regióne v réžii obce. Chceli by sme z tohto podujatia urobiť tradíciu, ktorá bude ľudí lákať od Červeného Kameňa až po Zamarovce nielen pre samotnú súťaž, ale aj sprievodné akcie, čiže tradičné jedlá, výrobky ľudových remeselníkov a podobne,“ hovorí starosta Peter Hajdúch.
Petra Šupáková z miestnej akčnej skupiny Vršatec ocenila iniciatívu Bohuníc. „Veľmi nás teší, že sme poskytli inšpiráciu. Neustále sa snažíme pripravovať nové a nové aktivity, avšak na ich ďalšie ročníky už nemáme kapacity. Bohunice patria medzi obce, ktoré sa dokážu veľmi rýchlo zorientovať a pripojiť k našim aktivitám. Veľkou výhodou je aj zrekonštruovaný kaštieľ, ktorý ponúka vhodné podmienky na organizáciu kultúrnych a spoločenských podujatí. Patrí medzi najvýraznejšie turistické objekty v regióne, ponúka aj veľmi pekné stále výstavné expozície,“ doplnila Šupáková.
Spočiatku to nebolo nádejné
Ako každá novinka, aj súťaž o najlepšiu pálenku sa rozbiehala veľmi pomaly. „Na prihlasovanie boli zhruba tri týždne. Spočiatku sme veľkú nádej na úspešnú realizáciu nemali, veď v prvý týždeň boli prihlásené možno len dve vzorky. Potom sa však zapojili naši občania, pomohli aj starostovia z iných obcí. Nakoniec odborná porota posudzovala 39 vzoriek, z toho 21 slivovíc,“ objasnil Hajdúch.
Posudzovanie vzoriek bolo v rukách odbornej poroty, jej predsedkyňou bola degustátorka Lenka Macharová. Podľa jej slov porota v prvom rade hodnotila vôňu a chuť, ktoré mali najväčší podiel na bodovom hodnotení, čistotu, pretrvávanie chute a jemnosť. „Niektoré vzorky boli výborné, ďalšie priemerné. Aby destilát bol kvalitný, musí byť kvalitný aj kvas, nemôže ísť do neho plesnivé ovocie. Niektorí robia chybu aj pri samotnom pálení, keď chcú mať čo najviac destilátu, a tak do neho púšťajú takzvaný dokvap,“ upozornila Macharová.
Najlepšia pálenka
Vzorky porota posudzovala v dvoch kategóriách – slivovica a ostatné. K dispozícii mala 21 slivovíc, medzi ostatnými bola napríklad hruškovica, marhuľovica, mirabelkovica, likér.
V kategórii ostatných sa víťazom stala marhuľovica, ktorú priniesol Pavol Kvasnica z Dolnej Súče, na druhom mieste skončila hruškovica od Jána Mičáka z Hornej Súče a na treťom jablkovica od Cyrila Suchánka z Bohuníc.
V kategórii slivovíc sa z tretieho miesta tešil František Barták, druhého Marek Hajdúch a prvého Jozef Štefanec, všetci z Bohuníc. „Prvé miesto ma potešilo aj milo prekvapilo, aj keď som možno tušil, že mám nádej na umiestnenie. Všetci, ktorí slivovicu ochutnali, ju chválili,“ usmial sa víťaz Jozef Štefanec. Prezradil, že na kvas použil bystričky a durandzie, vypálil ho v Bolešove. Špeciálny recept, kedy treba kvas doručiť do pálenice, nemá. „Keď príde zima, treba ho vypáliť,“ stručne skonštatoval.
Sprievodné akcie
Čakanie na výsledky spestril návštevníkom kultúrny program v kaštieli a blízkom okolí. O dobrú náladu sa postaral harmonikár Martin Jáňa z Krivokláta, bohunická spevácka skupina, petang či jazda na koni. Ochutnať mohli aj rôzne koláče či posúchy, ktoré pripravila šikovná bohunická cukrárka.
„Podujatie sa mi veľmi páči. Bolo by dobré, keby sa z neho stala tradícia, pribudlo viac sprievodných akcií. Zahral som si aj petang a vyhral som. Odmenou mi bol dobrý pocit,“ zasmial sa Pavol Hajdúch.
Spokojná bola aj Eva Bočincová, ktorá prišla do Bohuníc z Dubnice nad Váhom. „Vítam každé takéto podujatie, ktoré priláka ľudí a pomáha zachovávať tradície. Moja mamina pochádza z tejto oblasti, preto je pre mňa o to vzácnejšie, lebo som sa stretla s rodinou i priateľmi,“ dodala.
Autor: VIERA ŽALUDKOVÁ