POVAŽSKÁ BYSTRICA. Cintoríny v Považskej Bystrici a Ilave budú pre návštevníkov počas dušičkových sviatkov otvorené nepretržite. Sú upravené, osvetlené. Problémom by nemali byť ani kontajnery pri ich bránach.
Správcovia cintorínov zároveň upozorňujú na niektorých hroboch môžu návštevníci vidieť označenie, ktoré má upozorniť majiteľov, aby hrobové miesto zaplatili.
Na nával návštevníkov sa pripravili
Aby cintoríny boli dôstojným miestom posledného odpočinku, kompetentní sa celoročne starajú o úpravu, čistotu a poriadok na cintorínoch. Počas Sviatku všetkých svätých sa ich snahy zdvojnásobujú.
Mesto Považská Bystrica má v správe osemnásť cintorínov. Na poriadok dozerá pohrebná služba Archa, ktorá okrem starého a nového cintorína spravuje i cintoríny v prímestských častiach. „Otváracie hodiny sú počas sviatkov na cintorínoch predĺžené. Nemáme stanovený presný čas návštev, ľudia chodia stále,“ hovorí Miroslav Nemčík, správca cintorínov na území mesta Považskej Bystrici.
Na cintorínoch pribudli smetné koše i kontajnery. S ich preplnením by sme sa stretnúť nemali. „Nový cintorín sme posilnili veľkokapacitným kontajnerom, ktorý tam je už dva týždne pred Dušičkami. Na ostatných cintorínoch sme pridali smetné koše. Pracovník cintorína priebežne miesto obchádza, smetné koše sú podľa potreby stále vyvážané,“ dodal.
Cintoríny poistili aj pre prípad nepriaznivého počasia. „Rozhodili sme posypový materiál. Na starý cintorín osadíme suché verejné WC a na novom cintoríne je WC otvorené,“ hovorí s tým, že na cintorínoch je hliadková služba posilnená o dvoch pracovníkov.
V Ilave a mestských častiach Klobušice i Iliavka majú cintoríny na starosť technické služby mesta. „Cintoríny sú otvorené od rána do večera, aj cez noc. Sú upratané, pokosené, je zabezpečené ich osvetlenie i odvoz odpadu,“ oboznámil Peter Kočkár.
Za hrobové miesta treba zaplatiť
Niektorých návštevníkov zosnulých môžu prekvapiť lístočky, ktoré sú nalepené na náhrobku. Upozorňujú ich, že za hrobové miesto treba zaplatiť. „Tento rok sme začali s označovaním nezaplatených hrobov na starom cintoríne. Je tam okolo 700 hrobov, za ktoré nie je zaplatený poplatok v zmysle všeobecne záväzného nariadenia. Keďže veľa hrobov nemalo nájomcu, nevieme, koho upozorniť, preto sme ich označili červenou nálepkou,“ hovorí Nemčík.
Spôsob označovania nezaplatených hrobových miest sa využíva na viacerých cintorínoch. „Ak zosnulý nemal zaplatené hrobové miesto skôr, hneď pri pochovávaní sa zaplatí za prenájom na desať rokov. Ceny sú rôzne, odvíjajú sa od toho, či ide o jednohrob alebo dvojhrob,“ povedal Peter Kočkár.
Vysvetlil, že vždy, keď končí zmluva na desať rokov, majitelia sú oslovovaní so žiadosťou o predĺženie nájmu hrobového miesta. „Ak nájomcovia nezaplatia poplatok na ďalšie obdobie, na hrobové miesto vyvesíme lístoček. Keď sa dva roky nikto neprihlási, tak je hrobové miesto voľné,“ dodal.
Hrobové miesto vopred vybetónujú
V Ilave už päť rokov nové hrobové miesta pripravujú vopred. „Predbetónujeme hroby tak, že v jednom rade sa vykope niekoľko hrobov, ktoré sa vybetónujú. Ide o jednohroby, dvojhroby alebo hrobky. Ľudia si to môžu vopred zaplatiť, a potom sa už nemusia starať,“ objasňuje Kočkár.
Výhodu vidí aj v tom, že sa nepochováva na ľubovoľné miesta, ako to bolo kedysi.
Nové hroby nie sú
V Považskej Bystrici na starom cintoríne už nie sú nové hrobové miesta. „Pochováva sa už len do starých hrobov, pretože nové miesta nie je kde vytvoriť,“ informuje Nemčík.
„Poplatky sú rozdelené na dve časti. Pri pochovávaní sa zaplatí poplatok na pätnásť rokov. Po uplynutí týchto rokov sa robí obnova hrobového miesta. Tá sa platí na ďalších desať rokov s tým, že ceny sú raz tak vyššie ako pri prvej platbe,“ uzavrel Nemčík.