POVAŽSKÁ BYSTRICA. Keď poslanci podporili záväzok mesta zobrať pod svoje krídla objekty futbalového štadióna pre záchranu futbalu, zaujímali sa aj o podporu menej tradičných druhov športu, ktoré sú obľúbené medzi tínedžermi na sídliskách.
Otvorili otázku budovania areálu pre bikerov, skaterov, korčuliarov, prípadne iných nadšencov pre menej tradičné druhy športov.
Nebude dobré, ak stratia motiváciu
Stále väčšiu obľubu si medzi mládežou získavajú menej tradičné druhy športu, ktoré už patria ku koloritu moderných mestských sídlisk. „Riešili sme väčšinou futbal, zaujímalo by ma, čo urobíme aj pre iné športy a pre ostatnú mládež v meste? Čo je napríklad s myšlienkou na vytvorenie skateparku?“ spýtala sa poslankyňa Katarína Beranová.
O skatepark sa mladí ľudia snažia už viac ako sedem rokov. Jediné, čo sa im podarilo dosiahnuť, je pozemok na Rozkvete, kde začali svojpomocne budovať športový areál. Zariadenie im však už niekoľkokrát zničili vandali. „Chlapci dokázali, že si vedia aj sami niečo postaviť. Dokonca si pozháňali financie cez projekty. Ale akú činnosť vykážu, keď ich prácu niekto ničí? Strácajú potom motiváciu, čo nie je dobré. Nechceme predsa, aby mladí chodili po krčmách, pili a robili vandalizmus, keď sa nudia,“ upozornila Beranová.
Skatepark by podľa nej mohol byť na inom mieste. „Vhodným by bol priestor pod diaľnicou alebo na futbalovom štadióne, ktorého budeme vlastníkom,“ načrtla možnosti s tým, že pomoc mladým ľuďom prisľúbili aj súčasný primátor a jeho zástupca.
Reakcia primátora
Primátor Karol Janas zareagoval, že mesto podporuje rôzne druhy športu. „Mesto dáva okrem prostriedkov, ktoré idú cez mestské športové kluby, aj cez centrum voľného času, viac ako stotisíc eur na jednotlivé športové oddiely," odpovedal. „So všetkými máme veľmi korektné vzťahy, hlavne s novými, mladými telovýchovnými jednotami a športovými oddielmi. Problémy sú s veľkými, ako je futbal a hádzaná, ktoré sú zvyknuté na obrovské finančné zdroje ešte z čias Považských strojární. Ale aj tu korektne rokujeme,“ povedal primátor.
Konkrétnejšie sa k problematike priestorov či podpory budovania areálu na menej tradičné druhy športu nevyjadril.
Hovorí, že neodhodili problém
Viac povedal viceprimátor Marián Sopčák. „V čase, keď to bolo možné z mojej pozície, som rokoval so zástupcom generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti. Boli sme sa opakovane pozrieť pod diaľničným mostom a hľadať riešenia. Bohužiaľ, sú však aj veci, ktoré sú zložitejšie a jednou z nich je aj to, že pod diaľničným mostom je ochranné pásmo. No nehovorím, že je to neprekonateľná prekážka,“ vysvetlil.
Podstatné podľa neho je aj to, ako by sa k existencii areálu pod Šibeničným vŕškom alebo v inej časti mesta pod diaľnicou postavil výbor mestskej časti. „Pretože, pod mostom, keď idú aj mladí z diskotéky a zrúknu, tak je to počuť pomaly až na Rozkvet alebo do Papradnianskej doliny. Tam sa všetko ozýva,“ povedal Sopčák s tým, že dôležité je tiež naplánovať do podrobností nielen to, kde by areál mohol byť, ale aj z akých prostriedkov sa zrealizuje. „Neodhodili sme tento problém, je otvorený a treba ho vyriešiť,“ dodal.