POVAŽSKÁ BYSTRICA. Najmenej transparentný je Trenčiansky kraj. Aj takéto titulky, opierajúce sa o analýzu organizácie Transparency International, muselo dva týždne pred voľbami vysvetľovať súčasné vedenie tretej najmenšej župy. „Nemám pocit, že by sme občanov nedostatočne informovali a odopierali im právo na informácie o dianí v kraji,“ vraví župan Pavol Sedláček.
S príkrym hodnotením sa trápiť až tak nemusel. Jeden z posledných vysokých predstaviteľov HZDS vo funkcii je jediným županom, ktorý post neobhajuje. Ak by kandidoval, musel by toho vysvetľovať viac.
Druhý najzadlženejší kraj
Iba pred mesiacom priniesol Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy ďalší rebríček, podľa ktorého je Trenčiansky kraj druhým najzadlženejším. Celkový dlh bol ku koncu roka 2012 55,4 milióna eur, čo je 93 eur na obyvateľa kraja.
Trenčiansky kraj je jediný, ktorý po sporoch župana s poslancami nemá schválený rozpočet na rok 2013 a funguje v rozpočtovom provizóriu.
Smer sa dištancuje
Kandidát na nového trenčianskeho župana Jaroslav Baška zo Smeru súčasnému vedeniu vyčíta, že sa úrad uzatvoril. „Všetko je to o ľuďoch,“ hovorí.
Sedláčka však vo voľbách pred štyrmi rokmi podporoval aj Smer a práve Smer s dvadsiatimi a HZDS so siedmimi poslancami vytvorili v 45-člennom zastupiteľstve väčšinovú koalíciu. „Jedna vec je podpora, druhá vec, keď sa človek stane županom a dohody neplatia,“ tvrdí Baška.
Napriek tomu, že poslanecký klub Smer-HZDS pretrval celé štyri roky, spolupráca podľa Bašku fungovala iba na papieri. Argumentuje neschváleným rozpočtom, ktorý poslanci Smeru upravili a predložili viackrát, no cez župana neprešiel. „Ani poslanci mesiace nevedeli, ako kraj hospodári. Ohrozené je aj čerpanie eurofondov, kraj navyše nevie dokázať, či napĺňa dohodu o šetrení s vládou,“ tvrdí Baška. Pre rozpočet v apríli odstúpil aj vicežupan zo Smeru Milan Panáček.
Sedláček oponuje, že rozpočet pripravený úradom, naopak, sabotovali neodbornými návrhmi poslanci Smeru. „Aj napriek tomu, že kraj hospodári v rozpočtovom provizóriu, postupujeme v súlade s memorandom o spolupráci medzi vládou a samosprávnymi krajmi,“ tvrdí. Koncom augusta mal kraj podľa neho päťmiliónový prebytok.
Dusná atmosféra
Opozičný poslanec Ján Krátky z KDH je presvedčený, že neschválenie rozpočtu vyhovovalo aj Sedláčkovi. Poslanci totiž chceli županovi zakázať meniť rozpočet bez ich súhlasu. „Teraz môže župan nakladať každý mesiac s dvanástinou minuloročného rozpočtu, kým po jeho schválení by musel poslúchať schválený rozpočet.“
Úrad musí čeliť aj žalobe zamestnancov odboru školstva, ktorí tvrdia, že ich šikanovala vedúca odboru. Vedenie župy síce zamestnancov v rámci úradu popresúvalo, problémovú vedúcu však vo funkcii ponechalo. „Ak sa rozpadne odbor, a potom sa cez organizačné zmeny presúvajú ľudia a financie do iných útvarov, aby to aspoň trochu fungovalo, to považujem za choré,“ tvrdí Krátky.
Aktivista a bývalý poradca premiérky Ivety Radičovej Juraj Smatana, ktorého za župana navrhuje Zmena zdola, považuje atmosféru na úrade kraja za dôsledok niekdajšieho ovládnutia politicko-lobistickými skupinami. „Odchádzajúca garnitúra HZDS zneužila nepozornosť verejnosti a apatiu voči kraju, aby si všade podosadzovali rodinných príslušníkov, rozhadzovali peniaze na predražené zákazky pre svojich donorov a urobili si z Trenčianskeho kraja dŕžavu,“ mieni.
Nemocnice naspäť štátu
Župa má stále problémy aj s tromi regionálnymi nemocnicami, ktoré dostala od štátu do správy. Nemocnice v Bojniciach, Považskej Bystrici a Myjave vytvorili len za prvý polrok 2013 stratu vyše 1,5 milióna eur a ich záväzky sú dnes až 31 miliónov eur. Poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja vlani dokonca štát vyzvali, aby si nemocnice zobral naspäť.