POVAŽSKÁ BYSTRICA. Odbor školstva v Trenčíne pristúpil k racionalizačným opatreniam školských súťaží. Finančne bude podporovať len vyššie kolá, čiže krajské a celoslovenské.
Vedúca odboru tvrdí, že to nie je konečné riešenie. Naďalej budú hľadať spôsob, ako na primeranej úrovni zabezpečiť všetky školské súťaže.
Zmenené financovanie centier
Od januára prevzal právomoci krajského školského úradu trenčiansky obvodný úrad, odbor školstva. Organizuje aj školské súťaže, pri ktorých spolupracuje s centrami voľného času. V tomto školskom roku ich už bude pomenej. „K súťažiam okrem organizátora potrebujeme aj porotcov a rozhodcov pri športových súťažiach. Väčšinou ide o učiteľov, ktorí s deťmi chodia na súťaže. Na jednej strane sa balík určený na súťaže znížil o 30 percent, na druhej zvýšili odvody do poistných fondov,“ hovorí Kováčiková o jednom z dôvodov, na základe ktorého dospeli k rozhodnutiu zrušiť niektoré súťaže.
Ďalším dôvodom podľa nej boli avíza z centier voľného času, ktoré stratili záujem spolupodieľať sa na organizovaní súťaží. Spôsobila to aj zmena financovania centier voľného času, ktoré dostávajú prostriedky len podľa počtu detí s trvalým pobytom v obci, kde je centrum zriadené. Potvrdil to i riaditeľ považskobystrického centra Ivan Hanulík. „Podľa zákona sa môžu do krúžkovej činnosti zapájať deti a mládež do tridsať rokov. Obce dostávajú financie ale iba na deti od päť do pätnásť rokov,“ poukázal na paradox.
Hľadali najoptimálnejšie riešenie
Kováčiková tvrdí, že problém s financovaním súťaží riešia už od januára. „Rozoberali sme súťaž po súťaži, rozhodovali sme sa, ktorú by bolo vhodné ponechať, ktorú vyradiť,“ hovorí Kováčiková s tým, že išlo o náročný proces rozhodovania, pri ktorom spolupracovali aj so zriaďovateľmi centier a ich riaditeľmi.
Viaceré súťaže skončili
Z kalendára vypadli niektoré súťaže. Nenájdete v ňom napríklad matematickú olympiádu pre piaty až ôsmy ročník základných škôl a druhý až tretí ročník osemročných gymnázií. „V tejto súťaži je na celoslovenskú súťaž postupový iba deviaty ročník, preto sme sa rozhodli, že nebudeme financovať nižšie ročníky, pretože popritom existuje paralelne pytagoriáda, kde sú zahrnutí aj žiaci prvého stupňa a pre ktorú je typická vyššia zapojenosť,“ vysvetlila Kováčiková.
Učiteľka matematiky a členka komisie matematickej olympiády Mária Heinischová s tým nesúhlasí. „Matematická pytagoriáda a olympiáda sú dve odlišné súťaže. Pytagoriáda je skôr na rýchlostný postreh, v olympiáde sa riešia náročnejšie, logické úlohy, nad ktorými sa treba dlhšie zamýšľať. Pytagoriáda trvá 20 – 30 minút, olympiádu žiaci riešia od dvoch až do štyroch hodín,“ poukázala na rozdiely. Dodala, že o matematickú olympiádu bol zo strany detí veľký záujem. Obáva sa, že jej zrušenie bude mať na deti negatívny dopad, pretože zabráni ich snahe rozvíjať svoj talent.
Okrem matematickej v kalendári už nie sú ani fyzikálna, biologická či dejepisná olympiáda pre nižšie ročníky. Rovnako skončili aj niektoré záujmovo-umelecké či športové súťaže.
Aj napriek tomu môžu byť
Kováčiková tvrdí, že ak na obvodné kolo odbor školstva neprispeje, neznamená to, že sa súťaž nemôže uskutočniť. Školy si podľa nej môžu zorganizovať obvodné kolo aj krajské kolo na vlastné náklady. Stačí vraj, ak sa dohodnú na mieste a čase súťaže.
V Považskej Bystrici sa podľa Hanulíka už o tento krok pokúsili. „Navrhol som školám, že zrušené súťaže môžeme organizovať, ak si zabezpečia pre ne drobné vecné ceny, my poskytneme diplomy. Niektoré s tým súhlasili, iné sa vyjadrili, že ak nemajú za tieto súťaže dostať body, tak nemajú záujem.“
Odmietavý postoj zaujalo CVČ v Dubnici nad Váhom. „Súťaže na vlastné náklady organizovať nebudeme, nemáme na to financie,“ odpovedala riaditeľka Alena Porubčanová.