POVAŽSKÁ BYSTRICA. Cestu do volebných miestností merala najmä staršia a stredná generácia. Vzácnosťou bolo, keď k urne pristúpili mladší.
Mladí volili len málo
V Dubnici nad Váhom si voľby po prvýkrát vyskúšala devätnásťročná Veronika Antolová. Patrik Gabriš, s ktorým prišla, už skúsenosť s volením má. „Prišli sme preto, lebo by sme chceli zmeniť situáciu, v ktorej sa kraj nachádza. Kandidátov vybraných ešte nemáme, stále sme v štádiu rozhodovania,“ s úsmevom skonštatoval Patrik.
Na voľby sa chystala i Viera Vrtiková z Dubnice nad Váhom. Hovorí, že právo voliť by mal využiť každý. „Najväčší prínos z volieb bude ten, keď si zvolíme správnych ľudí,“ zhodnotila jedna z mladších účastníčok volieb.
Hľadali príčiny
Starší zastávajú názor, že práve mladí by sa o politickú situáciu v kraji mali zaujímať najviac a mali by tak pristupovať aj k voľbám. Zároveň hľadali príčiny nízkej účasti všetkých vekových kategórií vo voľbách.
Predseda najväčšieho okrsku v Ilave Miroslav Zubárik tvrdí, že voľby do TSK nie sú pre občanov atraktívne. „Pre občanov tieto voľby atraktívne nie sú, aj napriek tomu, že boli dosť propagované. Občania by podľa mojich poznatkov chceli rekonštrukciu na tri kraje, nie 650 poslancov, ale len 150 poslancov,“ povedal.
Soňa Kačiková z Kolačína vidí príčiny nízkej účasti voličov aj niekde inde. „Aj napriek dostatočnej propagácii kandidátov, najmä v letákoch, zostáva pre voličov väčšina kandidátov neznáma. Okrem Bašku, Marušinca, Čepáka ostatných poznajú len máloktorí,“ povedala s tým, že najväčšia volebná účasť bola v Kolačíne, miestnej časti Novej Dubnice, v komunálnych voľbách, až 40 percent.
Mladí voliči chýbali i vo Vršateckom Podhradí, Sedmerovci, Bolešove, Tuchyni, Lednici a ostatných obciach Púchovskej a Ilavskej doliny.
Autor: SV