LADCE. Hlavná iniciatíva vystavať nové detské ihrisko prišla od Ivany Mrvovej a Moniky Števankovej z materského centra Mimčo. S prípravou projektov začali vlani, výstavba začala v septembri tohto roka. Dielo chcú kompletne dokončiť na budúci rok.
Majú veľa nápadov a plánov, ktoré by chceli ešte zrealizovať. Bez akejkoľvek pomoci a vzájomnej spolupráce všetkých zainteresovaných by sa im to len ťažko podarilo.
Ihrisko bolo staré, pre deti chceli nové
Ihrisko v areáli škôlky má štyridsať rokov. Farba zo železných konštrukcií sa odlupovala a často spôsobovala deťom drobné zranenia, zapichovala sa im totiž do rúk. To bolo prvým impulzom pre mamičky Ivanu Mrvovú a Moniku Števankovú. „Vtedy sme sa dohodli, že ihrisko musíme zrekonštruovať. Nakoniec sme zvolili variant ihrisko postaviť nanovo,“ hovorí Ivana Mrvová.
Spolupracuje obec, škôlka, rodičia i podnikatelia
Výstavbu ihriska financujú z viacerých zdrojov. „Oslovili sme ľudí, aby nám poukázali dve percentá z daní, taktiež aj štyridsiatich podnikateľov, u ktorých sme sa stretli s ochotou,“ vyjadrila spokojnosť Mrvová. „Niektorí dali menej, iní viac, ďalší zaobstarali materiál alebo nám pomohli fyzickou prácou,“ dopĺňa Monika Števanková.
Popri práci a starostlivosti o deti sa im podarilo vypracovať päť projektov, z ktorých boli štyri úspešné. „Projekty sme písali na konci minulého a začiatkom tohto roka. Niekoľko mesiacov sme potom čakali na ich posúdenie. Teraz je ihrisko už takmer hotové,“ pokračuje Mrvová s tým, že ihrisko chcú dokončiť na budúci rok.
Čo je na ihrisku nové
Pôvodné plány na výstavbu ihriska boli iné, no veľa sa od nich neodklonili. „Nakoniec sme sa rozhodli, že ihrisko sa bude niesť v športovom duchu, pretože pre deti je lepšia fyzická záťaž. Preto sme na ihrisko umiestnili napríklad aj lezecké prvky. Náradie je určené pre deti od dva a pol roka,“ vysvetľuje Števanková.
Doplnila, že úprava a vybavenie ihriska doposiaľ stáli 8-tisíc eur. Plány už majú aj na budúci rok, chceli by doplniť hojdačky, lavičky, urobiť pieskoviská. Detské ihrisko je vraj len začiatkom toho, čo všetko by chceli s areálom i budovou urobiť.
Využívať ho budú všetky deti
Tvrdia, že vybudovaním nového ihriska zabijú dve muchy jednou ranou. „Ihrisko využijú najmä štyri triedy detí zo škôlky, ale aj štyridsať detí z centra, ktoré má vyhradené priestory na poschodí budovy škôlky. Využívať ho môže aj verejnosť,“ povedala Števanková.
Deti sú z nového ihriska nadšené a hrávajú sa na ňom i cez víkend. „Ihrisko sa mi veľmi páči, často tam chodievam aj s chalanmi. Najviac zo všetkého sa mi páči šmýkačka a lezecká stena,“ povedal Miško. Kamarátke Sofii sa najviac páči zostava „Černofúz“. „Chcela by som tu mať aj prístrešok, kde by sa dal hrať ping-pong,“ prezradila tajný sen. Miško by zas uvítal nové basketbalové koše.