ILAVA. Na poslednom mestskom zastupiteľstve sa poslanci zaoberali aj dlhodobým problémom voľného behania psov po meste. Upozorňovanie nepomáha, niektorí majitelia vôbec nereagujú.
Hlavný kontrolór mesta Jozef Tichý vyjadril obavy, že nepomôže ani pokutovanie.
„Psíčkari“ presahujú všetky hranice
Problém voľne pobehujúcich psov sa týka celého mesta. „Túlavé psy chodia po cintorínoch. Treba s tým niečo urobiť. Citlivé bolo zvlášť obdobie, keď ľudia navštevovali hroby svojich blízkych,“ upozornila poslankyňa Ľudmila Hujová.
Problém rozprúdil medzi poslancami diskusiu. Zapojil sa aj primátor Štefan Daško, ktorému sa nepáči, že psy sa túlajú aj po detských ihriskách. Tvrdí, že je veľmi náročné usledovať, ktoré psy najviac behajú.
Zareagoval aj hlavný kontrolór Tichý. Podľa neho sú niektorí majitelia psov nenapraviteľní, ich psy, napriek niekoľkým dohováraniam a hrozbám pokuty, stále behajú. „Jedna pani prisľúbila, že jej pes už behať nebude, no po pár dňoch ho ľudia v meste znova videli,“ dodal.
Majiteľ psa je neznámy
Podľa platného nariadenia o podmienkach držania psov na území mesta sa priestupku dopustí majiteľ psa, ktorý nezabráni voľnému pohybu psa okrem priestorov na to určených. Pokutu však za voľný pohyb psa po verejných priestranstvách môže mesto udeliť len vtedy, keď vie, kto je jeho majiteľom. Tichý tvrdí, že práve to sa javí ako najväčší problém celej záležitosti. „Ak majiteľa poznáme, praktizujeme najskôr napomenutie alebo verbálne upozornenie. V prípade, keď majiteľ opätovne poruší všeobecne záväzné nariadenie, oficiálne ho predvoláme na priestupkové konanie, pričom pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 165 eur, podľa individuálneho posúdenia a závažnosti každého jedného prípadu,“ hovorí Tichý.
Pokiaľ je majiteľ psa neznámy, riešenie problému sa komplikuje. „Ak majiteľa nepoznáme a pes je súčasne nejakým spôsobom problémový, prípadne zdravotne hendikepovaný a vyžaduje si umiestnenie do útulku, kontaktujeme najskôr dubnický útulok, s ktorým už dlhé roky spolupracujeme a po ich predbežnom súhlase psa do neho transportujeme. U menších plemien sami, vlastným motorovým vozidlom a prostredníctvom zamestnancov mesta, u väčších plemien využívame odborné služby útulku,“ dodal s tým, že tento postup celú záležitosť predražuje. Cena za umiestnenie jedného túlavého zvieraťa do útulku sa odvíja od základného poplatku päťdesiat eur s pripočítaním cestovného vo výške sedemdesiat centov za kilometer.
Hovorí, že nedávno ešte platili aj čipovací poplatok vo výške 24 eur, ktorý je dnes už neopodstatnený. „Prekvapivo nebola doteraz do celkovej ceny zahrnutá cena samotného odchytu zvieraťa. Uvažuje sa s ňou v cenových reláciách nového psieho útulku, ktorý by sa mal v Dubnici nad Váhom v dohľadnej dobe vybudovať,“ dodal.