POVAŽSKÁ BYSTRICA. Hoci iné kraje už pripravujú rozpočet na ďalší rok, trenčiansky nemá schválený ani tohtoročný. Podľa niektorých poslancov politickú zodpovednosť za to nenesie len predseda, ale všetci poslanci, ďalší sú sklamaní, že nedošlo k dohode.
Predseda Pavol Sedláček hovorí, že aj rozpočtové provizórium je to zákonná forma hospodárenia kraja.
Od decembra sa nedohodli
Kolotoč schvaľovanie rozpočtu trvá od decembra, kedy ho zastupiteľstvo dostalo na stôl prvý raz. Na podnet poslanca Karola Janasa ho však z rokovania stiahli, chýbalo im v ňom podrobnejšie rozpracovanie na podkapitoly. Opätovné rokovanie bolo v januári. Poslancom kraj predložil úrad kraja v identickej podobe, odmietli ho preto schváliť.
Nepredložený rozpočet bol tiež dôvodom, prečo v apríli odstúpil podpredseda samosprávneho kraja Milan Panáček. „Ako podpredseda nemám žiadnu kompetenciu predložiť rozpočet, a preto sa odmietam podieľať na riadení župy takouto formou,“ zdôvodnil svoj postoj.
Konečne ho schválili, ale...
Rozpočet získal podporu poslancov, ale so zmenami, ktoré navrhol Jozef Trstenský, až na júnovom zastupiteľstvo. Predseda Sedláček ho však vetoval, Podľa neho bol v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách a pre Trenčiansky samosprávny kraj nevýhodný. Poslanci chceli najskôr jeho veto prelomiť, preto podali žiadosť o zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva. Traja z nich neskôr podpisy stiahli s tým, že sa s predsedom dohodli na mimoriadnom septembrovom rokovaní, ktoré by sa zaoberalo rozpočtom.
Zastupiteľstvo však nebolo zvolané, poslanci ho nedostali ani na poslednom zastupiteľstve v tomto volebnom období v októbri.
Je to v zmysle zákona
Na dôvody nepredloženia rozpočtu sa hneď v úvode októbrového rokovania spýtal poslanec Miroslav Adame. Predseda kraja tvrdil, že nedošlo k úplnej dohode. „Keďže je už vysoký dátum, považujem za korektné ponechať kraj v rozpočtovom provizóriu,“ doplnil s tým, že rozpočtové provizórium je zákonnou formou hospodárenia kraja.
Tento krok zdôvodnil aj tým, že hospodárenie kraja je stabilné a prezieravné, čo potvrdila i agenúra Moody's rating kraja na národnej i medzinárodnej úrovni. Neschválený rozpočet podľa neho nezabrzdil žiadne investície v kraji.
Sklamanie
„Celý september som čakala, že bude zvolané mimoriadne rokovanie. Nestalo sa tak. Za neschválenie rozpočtu nenesie len predseda, ale aj my, poslanci. Zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva mohol iniciovať hociktorý z nás,“ povedala Tatiana Kňažková.
Sklamaný je aj Ľuboš Savara. „Do poslednej chvíle som dúfal, že dôjde k naplneniu dohody a rozpočet bude predložený. Pokiaľ boli naplnené ustanovenie zákona, že počas rozpočtového provizória sa nemôžu spúšťať nové investičné akcie, tak je to na škodu veci,“ dodal.
Miroslav Adame sa nazdáva, že neschválenie rozpočtu je výsledkom celkového nezáujmu jednej i druhej strany.
Autor: VŽ