POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mračná dymu, ktoré sa vznášajú nad dedinami a mestami v tomto období, trápia mnohých obyvateľov. Šíria sa zo spaľovania odpadu zo záhrad a domácností.
Nielenže sú zdraviu škodlivé, ale tí, ktorí tieto odpady pália, zároveň porušujú aj niekoľko zákonov.
Neporušujú len jeden zákon
„Všetci, ktorí odpad spaľujú, porušujú zákon o odpadoch i Občiansky zákonník,“ upozorňuje Pavel Petrík, vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Považskej Bystrici.
Doplnil, že zákon o odpadoch definuje spôsob likvidácie biologického odpadu. „Určuje, že je zakázané biologický odpad zneškodňovať spaľovaním či ukladaním na skládky odpadov. Občania sú povinní kompostovať ho,“ vysvetľuje Petrík. „Tenšie konáre môžu ľudia podrviť a dať do kompostu, hrubšie konáre si odložiť na letné dni, kde ich môžu využiť opätovne pri opekačke. To životné prostredie určite nezaťažuje,“ radí.
Kompostoviská stále chýbajú
Zákon taktiež stanovil aj povinnosti pre samosprávy, ktoré mali vybudovať kompostoviská najneskôr do konca minulého roka, vo viacerých obciach a mestách regiónu stále chýbajú. „Ľudia odpad zneškodňujú potom takým spôsobom, že ho buď spaľujú, alebo ukladajú na nepovolené miesta,“ hovorí Petrík.
Každá obec sa podľa neho s biologickým odpadom vyrovnáva po svojom. Niektoré na svojich internetových stránkach zverejňujú návody na výrobu kompostérov a postup kompostovania, iné zapožičiavajú občanom plastové za manipulačný poplatok.
Väčšina obcí však prišla na iné riešenie. „Ak má v obci viac ako 50 percent domácností podpísaný doklad, že doma sami kompostujú, obec nemusí zriadiť obecné kompostovisko,“ vysvetľuje Petrík. Podľa neho, ak domácnosti skutočne biologický odpad zneškodňujú kompostovaním, nie je potom takéto riešenie samospráv protiprávne.
Robia pravidelné kontroly
Odbor životného prostredia dodržiavanie zákona kontroluje. „Obce a mestá by mali mať prijaté všeobecne záväzné nariadenia o likvidovaní odpadov. Ak nájdeme nedostatky, uložíme im opatrenia a navrhneme termíny, pokiaľ majú nedostatky odstrániť. Keď nedostatky neodstránia, pristúpime k ukladaniu sankcií,“ vysvetlil Petrík.
Taktiež upozornil, že nezákonná likvidácia odpadov, napr. spaľovaním, môže vyjsť draho. „Pokuta fyzickej osobe sa v priestupkovom konaní môže vyšplhať do výšky 330 eur, u právnickej osoby podľa zákona o odpadoch to môže byť až 6638 eur,“ dodal Petrík.