POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prezident Ivan Gašparovič navštívil minulý týždeň Strednú odbornú školu na Ulici slovenských partizánov. Pozvala ho riaditeľka školy Anna Bartoňová na výstave v Nitre, kde sa mu zapáčili výrobky študentov.
Návštevu školy mu bude pripomínať darček v podobe „Makača“. Dreveného panáka vyrobili stolári a symbolizuje ich štúdium a prácu. Prítomnosť hlavy štátu využili aj na diskusiu o témach, ktoré ich zaujímali.
Hlavná príčina návštevy
„Pred pol rokom som sa bol pozrieť na výstavu prác študentov stredných odborných škôl v Nitre. Zaujali ma výrobky študentov tejto školy, pri ktorých som sa pristavil. Páčila sa mi predovšetkým precíznosť ich práce. Riaditeľka mi vtedy povedala, že to nie je všetko, čo študenti dokážu a pozvala ma na osobnú návštevu,“ uviedol ako hlavný dôvod návštevy prezident Ivan Gašparovič.
Riaditeľku prítomnosť najvyššieho predstaviteľa štátu potešila. „Myslím si, že táto spomienka zostane žiakom na celý život. S prezidentom sa predsa nestretávame každý deň,“ hovorí. Prezident sa stretol s vedením školy i študentmi, ktorí dostali jedinečnú príležitosť položiť mu niekoľko otázok. Zaujímal ich predovšetkým jeho najväčší úspech v doterajšej kariére, ocenenia, vyznamenania či perspektíva odborného školstva.
Remeslo má zlaté dno
O tom, že spomínané ľudové porekadlo stále platí, je prezident presvedčený. „Stále hľadajú rôznych pracovníkov, čo vedia robiť. U nás ich je málo a aj tí, ktorí sú, odchádzajú do zahraničia. Najradšej by som bol, keby zostali doma,“ povedal prezident a povzbudil študentov. „Na odborné školy idú žiaci, ktorí vedia, čo majú v rukách a čo chcú v budúcnosti. Štúdium na odbornej škole si vyžaduje zručnosť, šikovnosť, snahu a iniciatívu. Myslím si, že sú tu správni žiaci a že si správne vybrali,“ dodal.
Žiakov povzbudil i predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček. „Ak je niekto dobrý murár, vážime si ho rovnako, ako iného vzdelanca. Zručnosti, ktoré máte, nemá každý. Budete príkladom toho, že to, čo ste sa naučili, je dobré a potrebné, a že sa s tým dá aj dobre uživiť.“
Budúcnosť odborného školstva
Prezident hovoril i o budúcnosti odborného školstva na Slovensku. „Pozdvihnúť stredné odborné školstvo bez účasti podnikov by bolo oveľa ťažie. Preto som rád, že túto filozofiu si osvojili aj na ministerstve, aj vo vláde. Teoretickú časť chcú financovať zo štátnych zdrojov a na praktickej činnosti, ktorá je potrebná pre konkrétnych podnikateľov, by sa podieľali aj podniky,“ vyjadril prezident s vierou, že takýto spôsob financovania odborného školstva bude fungovať.