DUBNICA NA VÁHOM. Kolotoč schvaľovania a vetovania uznesenia ohľadne zastavenia exekúcie voči neziskovej organizácii Agentúra sociálnych služieb, ktorá prevádzkuje zariadenie pre seniorov, trvá už niekoľko mesiacov. Mestu dlhuje peniaze za kúpu budovy bývalej škôlky na Gagarinovej ulici, to už voči nej uplatnilo exekúciu. Poslanci chcú predĺženie splatnosti kúpnej sumy. Uznesenia, ktorým to schválili, primátor vetoval, prípadne neakceptoval. Vetoval aj septembrové uznesenie, v októbri jeho veto poslanci prelomili.
Agentúra ešte v decembri a januári poslala na účet mesta po 500 eur. Mesto ich však vrátilo späť. Agentúra tvrdí, že svoj dlh chce zaplatiť. Potrebuje však uvoľnenie účtov, ktoré zablokoval exekútor. Nemôže si preto zobrať ani úver za splatenie kúpnej sumy.
Dôvod exekúcie
Slovenská agentúra sociálnych služieb odkúpila od mesta budovu bývalej materskej školy na Gagarinovej ulici pred niekoľkými rokmi za viac ako 215-tisíc eur. V nej chcela zriadiť domov pre seniorov, ktorý vtedy sídlil v UH barákoch. Peniaze mala uhradiť do konca roka 2006. Ešte pred vypršaním termínu agentúra požiadala o predĺženie splatnosti kúpnej sumy. Budovu chcela rekonštruovať z eurofondov, ak by bol jej projekt zamietnutý, mesto by od kúpnej zmluvy odstúpilo. V roku 2007 zastupiteľstvo schválilo uznesenie, ktorým termín splatnosti predĺžilo. Agentúra mala mestu peniaze vyplatiť do siedmich dní po vyplatení peňazí z eurofondov.
Agentúra bola s projektom úspešná až v roku 2010, kedy sa začala aj rekonštrukcia budovy bývalej materskej školy na zariadenie pre seniorov. V tom roku jej záväzky prevzala nová Agentúra sociálnych služieb. „Zmenili sa podmienky poskytovania financií z eurofondov. Slovenská agentúra sociálnych služieb už o ne nemohla požiadať, preto vznikla nová Agentúra sociálnych služieb, splynutie oboch schválila správna rada,“ informoval zástupca agentúry Jaroslav Kusý.
Odvolali sa na súd
V roku 2010 mesto podpísalo s novovzniknutou agentúrou tzv. exekučnú zápisnicu, ktorá obsahovala súhlas s vykonateľnosťou záväzkov. Vlani pred vypršaním termínu mesto upozornilo agentúru, že musí svoj záväzok z kúpnej zmluvy uhradiť.
Nestalo sa, na rad prišla exekúcia, proti ktorej sa Agentúra sociálnych služieb odvolala, ešte stále nemala poslednú splátku príspevku z eurofondov. Nepochodila, súd dal za pravdu mestu. Nepomohlo jej ani odvolanie.
Kolotoč sa roztočil
Jaroslav Kusý tvrdí, že exekúcia ohrozuje činnosť zariadenia. Obrátil sa preto na poslancov a požiadal ich o predĺženie splatnosti kúpnej sumy. Vyhoveli mu.
Vlani v auguste chceli splatnosť predĺžiť až do roku 2017, návrh však nenašiel dostatočnú podporu u poslancov. Ďalšie uznesenie prijalo zastupiteľstvo v decembri, ním predĺžili splatnosť do konca roka 2014. Zároveň schválili aj uznesenie, ktorým žiadali primátora, aby podnikol kroky na zastavenie exekúcie.
A vtedy sa roztočil kolotoč schvaľovaných a vetovaných uznesení. Poslanci tvrdia, že činnosť zariadenia a niekoľkých desiatok klientov sú exekúciou ohrození, preto trvajú na zastavení exekúcie a predlžení termínu splatnosti. Uznesenie niekoľkokrát od decembra opätovne schvaľovali a primátor ho opätovne vetoval. „Uznesenie je v rozpore so zákonom o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a je pre mesto zjavne nevýhodné. Ako správny hospodár musím trvať na tom, aby sme peniaze dostali do mestskej kasy. Úhrada sa odkladá už niekoľko rokov,“ vysvetlil svoje stanovisko primátor Jozef Gašparík.
Uznesenie zastupiteľstvo naposledy schvaľovalo v septembri, primátor s ním opäť nesúhlasil. Jeho veto prelomili v októbri. Tentoraz už podpis primátora pod uznesením nie je rozhodujúci, je právoplatné aj bez neho.
Vedenie mesta s uznesením stále nesúhlasí. „Primátor mesta podá podnet na preskúmanie zákonnosti predmetného uznesenia na prokuratúru,“ povedal hovorca mesta Juraj Džima.
Neistota pokračuje
Exekúcia zatiaľ zastavená nebola. Zástupca agentúry Jaroslav Kusý tvrdí, že záväzok voči mestu chcú uhradiť. „Potrebujeme ale odklad. Zatiaľ splácame úver, na budúci rok by sme zobrali ďalší, ktorým by sme dlžobu voči mestu vyrovnali,“ vysvetlil.
Podľa neho je to začarovaný kruh. Mesto chce peniaze a dalo ich na exekúciu. Oni by chceli dlh vyrovnať, ale nemôžu si zobrať úver, pretože účty im zablokovala exekútorka. „Neustále nám narastajú náklady, pretože za každú jednu úhradu i mzdy zamestnancov musíme zaplatiť vyššie sadzby. Pomohlo by nám, keby vedenie mesta akceptovalo schválené uznesenie a dalo exekúciu zastaviť. Svoj dlh určite zaplatíme,“ doplnil.
Neistota podľa jeho slov rastie medzi klientmi a zamestnancami zariadenia. „Neustále sa pýtajú, čo sa bude diať, obávajú sa, že prídu o strechu nad hlavou. Visí totiž nad nami hrozba, že exekútorka nás dá na dražbu. V súčasnosti totiž od nás pýta takmer 40-tisíc eur ako odmenu za uskutočnenú exekúciu, čo celú sumu veľmi predražuje. Majetok, ktorý mesto dostalo korunovým prevodom od štátu a my sme ho zhodnotili na niekoľko miliónov eur, by niekto mohol odkúpiť za 215-tisíc eur,“ dodal.
Verí, že nakoniec nájdu spoločnú reč a zariadenie bude fungovať ďalej.