ILAVA. Medzinárodná výtvarná súťaž nesie názov Proti škodlivým závislostiam bez hraníc. Mesto Galanta s Nadáciou pre zdravú spoločnosť v Györe ju organizujú už deviaty rok. Úspešní boli aj žiaci zo základnej školy a obchodnej akadémie v Ilave.
Najlepšie diela s protidrogovou tematikou sú k nahliadnutiu vo vestibule Domu kultúry v Ilave.
Cezhraničná spolupráca
Ilavu spája s maďarským mestom Györ už dlhé roky družba. Vzájomné vzťahy inicioval pred viac ako dvadsiatimi rokmi bývalý primátor Ilavy Jozef Sabadka. Spája ich totiž osobnosť Gábora Baroša. Od tých čias sa pravidelne stretávajú a udržujú priateľstvo.
To sa upevnilo aj na vernisáži medzinárodnej výtvarnej súťaže Proti škodlivým závislostiam v ilavskom dome kultúry. Zúčastnila sa jej aj delegácia z partnerského mesta Györ, na čele s predsedom Nadácie pre zdravú generáciu Petrom Schmidtom, zástupcom primátora Györu Simonom Róbertom Balázsom a rektorom Séčeniho univerzity v Györi Petrom Földesim.
Po krátkom kultúrnom programe žiakov základnej umeleckej školy hostí privítal primátor Ilavy Štefan Daško. „Som nesmierne rád, že za dvadsať rokov spolupráce, ktorá búra všetky bariéry a predsudky, sa medzi nami vytvoril krásny priateľský vzťah,“ vyjadril Daško s vierou, že partnerstvo medzi nimi bude trvať aj naďalej.
Proti škodlivým závislostiam
Súťaž, ktorá sa nesie v protidrogovom duchu, organizujú od roku 1994. „V tomto roku vzniklo skoro 3-tisíc výtvarných diel. Ľudí musíme upozorňovať na škodlivé účinky alkoholu, drog a cigariet. A práve na to je stvorená táto výstava,“ povedal zástupca primátora Györu.
Vo vestibule domu kultúry je vystavených okolo 150 diel slovenských a maďarských žiakov. Vytvorené sú rôznymi technikami a zobrazujú rozmanité pohľady na závislosti a ich negatívny dopad na osobnosť človeka.
Výstava má veľký význam. Okrem rozvíjania talentu detí má aj preventívny zámer. Žiaci z materských, základných a stredných škôl sa učia o negatívnych účinkoch cigariet, alkoholu a ostatných drog. Svoje názory zobrazili výtvarne.
„Deti premýšľajú o tom, čo je zlé a nesprávne a zároveň rozvíjajú svoj talent,“ zhodnotila súťaž Alena Teicherová, vedúca oddelenia kultúry.
Pomôže šíriť osvetu
Riaditeľka základnej školy v Ilave Oľga Ďurechová poukázala, že ani rozličné národné jazyky nebránia venovať sa spoločnému problému, ktorým je drogová závislosť.
Zo Základnej školy Medňanskej v Ilave uspeli Adriana Forgáčová, Kristína Racková a Barbora Staňová. Z obchodnej akadémie dvojica Patrícia Štefulová a Miroslav Slávik.
Aj návštevníci považujú výstavu za osožnú. „Zorganizovať takúto výstavu bol dobrý nápad. Je to osveta, ktorá môže pomôcť mladým ľuďom. Je potrebné, aby vedeli, čo spôsobujú drogy, aký majú negatívny dopad na celú osobnosť,“ tvrdí návštevníčka Emília Šukalová z Ilavy, ktorej sa páčilo viacero výtvarných diel.
Medzi výtvarnými dielami sa poprechádzala i siedmačka Ema Gašparová, ktorej sa páčilo hneď niekoľko diel. „Všetky hovoria o tom, čo by sa nemalo robiť, čo je nesprávne a škodlivé,“ odvetila. Najviac ju zaujalo dielo, ktoré obsahovalo slová: „Každý si môže vybrať svoju cestu.“