NOVÁ DUBNICA. V lokalite Pri Salaši, ktorá je obľúbenou rekreačnou oblasťou, chce súkromný investor postaviť domy. Obyvatelia sa nazdávajú, že tento zámer v takom veľkom rozsahu by ohrozil zvieratá i vzácne rastliny.
Kritické pripomienky odzneli aj na verejnom prerokovávaní správy o vplyve na životné prostredie. Záujem oň však zo strany Novodubničanov nebol veľký. Chýbali tiež poslanci mestského zastupiteľstva.
Zámer investora
Mesto má schválený nový územný plán. V ňom je lokalita Pri salaši vymedzená ako obytná zóna. Pozemky kúpil trenčiansky podnikateľ a zakladateľ Smeru Bohumil Hanzal.
Začiatkom roka predstavil Novodubničanom zámer vybudovať na nich obytný komplex. Vyvolal tým nevôľu, pretože táto lokalita patrí medzi obľúbené rekreačné oblasti. Na základe pripomienok vtedajší obvodný úrad životného prostredia rozhodol, že zámer bude posudzovaný aj na základe vplyvov na životné prostredie.
Málo ľudí, veľa pripomienok
Verejné prerokovanie hodnotiacej správy sa uskutočnilo minulý týždeň. Prišlo naň len zopár obyvateľov. Diskusia však bola bohatá. Zo strany Novodubničanov prichádzali najmä pripomienky týkajúce sa zvierat. Majú obavy, že nová obytná zóna im zabráni v prechode na pole pod ňou. Dôsledkom môže byť vyhladovanie zvierat, prípadne ich vytlačenie do iných miest, kde nebudú mať dostatok potravy. Taktiež poukazovali aj na riziko záplav, ktoré podľa nich v tejto časti mesta bývajú každý rok. Nepáčila sa im ani správa o botanickom prieskume.
Tí, ktorí sa verejného prerokovania zúčastnili, sa nazdávajú, že správa nie je objektívna. V lokalite podľa nich rastú vzácne orchidey, obávajú sa, že by sa poškodil dubovo-hrabový lesík národného významu. „Chýba mi aj spresnenie výrubu stromov. Aké sú záruky náhradnej výsadby?“ spýtala sa okrem iného Jana Šošovičková.
Stanislav Magula navrhol, aby investor najskôr postavil len štyridsať domov ďalej od biokoridoru pre zvieratá, a až potom, keď sa ukáže vplyv na faunu, pokračoval ďalej. Ďalší obyvateľ sa pozastavil nad spôsobom odvádzania dažďovej vody vsakovaním. Podľa neho môže ohroziť spodné vody. Iných prekvapil výraz degradácia územia. Podľa nich tam bola úrodná pôda, pestovala sa na nej pšenica. „Tak prečo degradácia? Kto určil bonitu pôdy?“ spýtal sa.
Pripomienok bolo veľa, vysvetlenia spracovateľov správy ani investora obyvateľov neuspokojili.
Prieskumy hovoria o inom
Zástupca investora Milan Gonda poukázal, že reagovali na prieskumy a znížili počet rodinných domov zo 164 na 162, ako aj terasových bytov z 31 na 24. Na základe toho sa rozšírila plocha pre zeleň.
Správa podľa neho zohľadňovala aj pripomienky, ktoré odzneli pri prezentácii zámeru. Na ich základe obvodný úrad životného prostredia rozhodol, že zámer bude posudzovaný podľa zákona a podlieha zisťovaniu vplyvu na životné prostredie. „Na verejnom prerokovaní boli niektoré pripomienky skôr emotívne ako racionálne,“ povedal. „Žiadny z prieskumov nepotvrdil, že zámer by mal negatívny vplyv na životné prostredie.“
Pripomienky pošle aj mesto
K hodnotiacej správe o vplyve na životné prostredie bude posielať pripomienky aj mesto. „Termín na poslanie pripomienok zo strany mesta je do 13. decembra. Pri ich spracovaní budeme vychádzať aj z pripomienok, ktoré odzneli na verejnom prerokovaní,“ informoval primátor Peter Marušinec.
Reagovať chcú i občania
Správu chcú písomne pripomienkovať i občania. Urobiť tak môžu do tridsiatich dní od doručenia správy.
Pripomienky pošle aj Jana Šošovičková. „So správou nie som spokojná. Chýba mi v nej napríklad zohľadnenie biokoridoru, v časti týkajúcej sa hlučnosti je uvedené, že po dokončení výstavby bude ešte nižšia ako pred jej začatím. Podľa investora je to chyba, uvidím, ako sa s ňou popasujú,“ poukázala. „Na druhej strane vítam vyjadrenie investora, že sa prispôsobí regulatívom platným v tejto zóne. Dúfam, že budú vypracované. Do pripomienok chceme zakomponovať, aby bolo spracované hodnotenie z hľadiska rekreačného potenciálu.“
Pozastavila sa tiež nad neúčasťou poslancov. Z mestského zastupiteľstva sa verejného prerokovania nezúčastnil ani jeden.
Petícia pokračuje
Šošovičková je členkou petičného výboru, ktorý stojí za petíciou proti výstavbe. Podľa jej vyjadrenia ju zatiaľ podpísalo 1264 ľudí.
„Momentálne je pre nás dôležitejšie ustrážiť si jednotlivé jednania a pripomienkovania. Zatiaľ máme pod petíciou málo podpisov. Boli prázdniny, horúčavy, začiatok školského roka. Toto obdobie bolo pre nás veľmi náročné, keďže väčšina z nás je učiteľom. S petíciou chceme pokračovať v predvianočnom období, už sme si aj stanovili akým spôsobom,“ dodala.