POVAŽSKÁ BYSTRICA. Nocľaháreň neslúži na celodenné ubytovanie. Pre ľudí bez domova ju otvárajú o siedmej večer, ráno o siedmej ju musia opustiť.
Možnosti nocľahárne
V zariadení sa môžu umyť, pripraviť si teplý čaj a nejaké jedlo. Platia tu však interné predpisy, ktoré musia dodržiavať, ak chcú prespať v teple a suchu. „Nesmú mať vypité ani požívať počas pobytu alkohol, prípadne iné návykové látky, narušovať pokoj a obťažovať spolubývajúcich,“ hovorí Jozef Bielik z mestského úradu. Do zariadenia podľa neho chodia väčšinou tí istí ľudia. „Sú v Považskej Bystrici už známi a sú z nášho mesta,“ dodáva.
V tuhých zimách mesto upravuje prevádzkové hodiny. „Vtedy sa môžu v zariadení zdržiavať aj dlhšie,“ hovorí Bielik. Upozornil, že poplatky, ktoré platia za službu sú symbolické, ide naozaj len o centy. „Kapacita býva vždy obsadená. V zariadení je vyše 30 miest.“ hovorí Bielik s tým, že v ňom majú zabezpečenú aj lekársku kontrolu.
Niektorých ľudí sa snaží mesto presunúť aj do útulku, ktorý spravuje Trenčiansky samosprávny kraj. Toto zariadenie neslúži len na prenocovanie.
Nie všetci ju využijú
Pracovníci odboru sociálnych vecí mesta sa často stretávajú s tým, že bezdomovci možnosť strechy nad hlavou nevyužívajú. Platí to aj v prípade nocľahárne. Bez trvalej adresy je v Považskej Bystrici vyše 900 ľudí, z nich je skutočných bezdomovcov asi stovka.
Náčelník mestskej polície Juraj Lieskovský hovorí, že výraznejšie problémy s bezdomovcami zatiaľ túto zimu neriešili. „Občas zavolajú ľudia, že v ich vchode sú bezdomovci a chcú tam prespať. Niekedy si nájdu nejaký kút v nemocnici, kde ich väčšinou nájdu upratovačky,“ povedal.
Polícia pravidelne pomáha aj pri otváraní nocľahárne. Predchádza sa tak konfliktom, keby mali klienti snahu urobiť si z nej miesto, kde si prídu vypiť alkohol.