DUBNICA NAD VÁHOM. Mestá sa snažia riešiť problémy s bezdomovcami otváraním nocľahární.
Fungujú aj v Novej Dubnici a Dubnici nad Váhom.
V nových priestoroch
V Novej Dubnici bola nocľaháreň pôvodne v budove bývalého centra voľného času. Keďže ju mesto predalo, hľadali nové. Našli ich v budove bývalej základnej umeleckej školy. „Ľudia bez domova môžu v nocľahárni prespať v čase od 19. do 7. hodiny ráno,“ hovorí Zuzana Vanková z mestského úradu. Okrem toho im poskytujú ošatenie, hygienické a zdravotné potreby, čaj a jedno teplé jedlo denne. Služby mesto poskytuje bezplatne, prevádzku a kompletný servis financuje zo svojho rozpočtu a príspevku z ministerstva sociálnych vecí a rodiny.
V nocľahárni nájde strechu nad hlavou počas zimy pätnásť ľudí. „Prednosť majú najmä obyvatelia nášho mesta. Medzi ďalšie kritériá patrí, že záujemca o nocľah musí byť v hmotnej alebo sociálnej núdzi, vo vyhovujúcom zdravotnom stave bez prenosných ochorení, je schopný pohybovať sa a postarať o seba,“ spresnila.
Ako ďalej Vanková povedala, napriek tomu sa môže stať, že odmietnu lôžko poskytnúť. A to v prípade, ak je záujemca pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok. „Sprísnili sme pravidlá, do nocľahárne môžu ísť len vtedy, ak je maximálna hranica alkoholu v dychu pol promile. Vlani to bolo promile. Kontrolu robia mestskí policajti každý večer. Dovnútra sa nedostanú ani tí, ktorí odmietajú hygienickú očistu alebo boli vylúčení pre závažné porušenie prevádzkového poriadku,“ doplnila.
V Dubnici musia platiť
Nocľaháreň pre štrnásť ľudí funguje niekoľko rokov i v susednej Dubnici nad Váhom. Na rozdiel od Novej Dubnici, musia bezdomovci za prenocovanie platiť 0,50 eura za noc. „Ubytovanie je určené pre občana s trvalým pobytom v našom meste, ktorý je bez prístrešia a nevykazuje známky agresivity. Okrem nocľahu poskytuje možnosť osobnej hygieny a nevyhnutného charitného ošatenia,“ informoval hovorca Juraj Džima s tým, že prevádzka krízového centra stojí 8400 eur.
Podľa náčelníka mestskej polície Tibora Reháka sa pohybuje v meste niekoľko desiatok bezdomovcov. S príchodom mrazivých dní ich ubudne, mnohých prichýlia rodiny alebo známi. „V centre priemerne prespáva deväť až dvanásť ľudí, už si naň zvykli,“ povedal náčelník.
Pokiaľ nie je nocľažník agresívny, tolerujú u neho aj zvýšenú hladinu alkoholu. „V prípade potreby nás správca zavolá, v našej kompetencii je porušovateľa prevádzkového poriadku vykázať z centra,“ dodal náčelník.
Autor: VŽ