Významní hostia
Po štyroch rokoch sa delegáti zo 44 z celkového počtu 57 klubov zaradených do ObFZ Považská Bystrica opäť zišlo v Považskej Bystrici, lenže tentoraz v budove mestského úradu. Po privítaní predsedom Jánom Panákom pozdravili prítomných Jozef Kliment zo SFZ a predseda ZsFZ Ladislav Gádoši. Medzi hosťami nechýbali ani krajskí zástupcovia futbalu Ján Lipták, Jaroslav Lipták či Štefan Korman.
Oceňovanie
Ešte pred aktom volieb boli ocenení zástupcovia jubilujúch klubov Stupného, Plevníka a Pruského, ale aj kluby za úspešnú prácu s mládežou – Borčice, Brvnište, Jasenica, Prečín a Streženice. Za dlhoročnú prácu vo futbale dostali od SFZ ocenenie Libor Mišák a Alexander Bakoš, poháre sa za dlhoročnú činnosť vo futbale či pri príležitosti životného jubilea si prevzali Ferdinand Žaludek, Viliam Hanták a Vladimír Košút.
Predseda Ján Panák potom zhodnotil štvorročné volebné obdobie, pričom poukázal na problémy, s ktorými sa kluby musia pasovať. Nielen nepriaznivá ekonomická situácia, ale aj nezáujem najmä mládeže o tento najrozšírenejší šport, ale aj blížiace sa reorganizácie súťaží. Pozitívami bolo podľa neho zavedenie nového informačného systému ISSF či možnosť získať príspevok na rekonštrukcie štadiónov.
Bez protikandidátov
Pretože na viaceré funkcie bol iba jeden kandidát, voľba bola verejná. Pri voľbe predsedu dostal Ján Panák 43 hlasov, jeden delegát sa zdržal, rovnaká situácia bola aj pri voľbe predsedu revíznej komisie, kde s rovnakým počtom hlasov vyhral Vladimír Svitek. Jozef Mamis sa stal predsedom odvolacej komisie s plným počtom hlasov, a takmer podobne vyhral voľbu na predsedu disciplinárnej komisie Rastislav Sovík. Jednohlasne boli na konferenciu ZSFZ potvrdení Ferdinand Gach, Eduard Chalmoviansky, Karol Janas, Jozef Jurena, Miroslav Kvaššay a Anton Poliček.
Chybička sa vkradla
Pri voľbe do výkonného výboru bolo hlasovanie tajné. Za Pov. Bystricu získali Anton Poliček a Miroslav Kvaššay dostačujúcich 37 hlasov, Juraj Lieskovský 23, Milan Oravec 12 a Kamil Španihel 10. Z Púchova Branislav Bodorík 40 a Eduard Chalmoviansky, okolo ktorého boli nejasnosti, pretože vzišla námietka, že nebýva v Púchove, dostal 25 hlasov. Za okres Ilava dostali Radomír Sluk 25, Štefan Bobot 18, Pavol Puček 15, Ferdinand Gach 14 a Jozef Jurena 11 hlasov. Na základe pripomienky, že úspešný kandidát musí získať nadpolovičný počet hlasov z celkového počtu 57 klubov a nie z počtu zúčastnených, sa muselo konať druhé kolo. Zaradení v ňom boli kandidáti, ktorí nedosiahli stanovenú kvótu a na úspešnú kandidatúru bolo treba aspoň 20 hlasov. Juraj Lieskovský sa stal tretím členom za Pov. Bystricu, keď dostal 26 hlasov, kým Milan Oravec iba osem. Za Púchov Eduard Chalmoviansky dostal 21 hlasov, za ilavský okres uspeli Radomír Sluk s 32 a Štefan Bobot s 28 hlasmi.
Rezonovala mládež
V diskusii vystúpili iba dvaja delegáti. Jaroslav Gašpárek upozornil prítomných na možnosť prihlásiť sa na halové mládežnícke turnaje, kým Štefan Trško vyslovil kritiku na schválenie štartov zlúčených mládežníckych tímov. Podľa neho nebude mládežníckych družstiev pribúdať, ale vyslovil obavu, že opak bude skôr pravdou. Jednoduchšia cesta by viedla založením prípraviek, ktoré nie sú náročné na počet hráčov.
Disciplinárke velí právnik
„Na funkciu si trúfam, napriek tomu, že v komisii boli v poslednom období časté personálne zmeny. Myslím, že s právnickým vzdelaním, malými skúsenosťami a láskou k futbalu to zvládnem. Rád by som mal v komisii člena z každého okresu, o konkrétnych menách ešte nebudem hovoriť, ale do jarnej časti by mala naša komisia fungovať. Hovoril som sa s viacerými funkcionármi, ktorí ma upozornili na možné problémy, ktorých som musím vyvarovať. Na disciplinárke som ako hráč takmer nebol, počas kariéry som dostal maximálne dve žlté karty za sezónu a červenú kartu som videl iba raz ako dorastenec. Pochádzam zo známej futbalovej rodiny, traja starší bratia hrali za Podmanín,“ dodal s úsmevom 25-ročný predseda, ktorý je v súčasnosti hráčom Domaniže v MRZ.
Polovičná spokojnosť
„Veľmi ma netešilo, že som nemal protikandidáta, ale asi skutočne o túto funkciu nebol záujme. Nie je to jednoduché, skĺbiť prácu v oblastnom zväze s prácou v kraji či SFZ. So štvorročným funkčným obdobím som spokojný z polovice. Niečo sa podarilo, niečo nie. Mrzí ma, že ako predsedovi ŠTK SFZ sa mi zatiaľ nepodarilo dotiahnúť do konca nový súťažný poriadok, ktorý som vytvoril, všetko je v rukách právnikov, pretože je už prekonzultovaný s odborníkmi. Vzhľadom k blížiacej sa reorganizácii ma trápi, že niektoré naše kluby môžu prísť o vyššie súťaže a situácia nie je dobrá ani pokiaľ ide o ÚTM v Dubnici. V oblastnej sfére som smutný z rozhodcov, zatajujú karty, inzultácie, čo predtým nebývalo. Chýba nám stredná generácia, kluby nesúhlasia s povinnosťou získavať rozhodcov zo svojich radov. Nechávajú to na zväz, ktorému platia štartovné, tak nech sa stará. Zatiaľ nie je jasné, s kým budem spolupracovať, pretože budú určité zmeny predsedov niektorých komisií, ale to musíme stihnúť do začiatku jarnej časti. Prioritou ostáva mládež, pretože bez jej zachovania a výchovy by sme mohli mať neskôr problémy,“ povedal znovuzvolený predseda ObFZ Ján Panák.