POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prvý skutok vykonal považskobystrický bezdomovec počas vianočných sviatkov. Nahlásil umiestnenie bomby na štadióne a dúfal, že skončí za mrežami.
Minulý týždeň sa zase objavil v banke, kde žiadal vydať peniaze. Jeho zámer ako vyriešiť zúfalú životnú situáciu mu však opäť nevyšiel.
Banka
Zámer skončiť vo väzení nevyšiel päťdesiatdvaročnému mužovi z Považskej Bystrice ani na druhý pokus, keď sa objavil v banke s cieľom urobiť prepadnutie. „Pristúpil k priehradke s tým, že na vkladnej knižke mal priložený lístok s odkazom. Na ňom bolo napísané, že ide o lúpež a chce, aby mu bolo vyplatených 500 eur. Tiež dodatok, že to myslí vážne,“ opisuje konanie muža Elena Antalová, krajská policajná hovorkyňa z Trenčína.
Pracovníčka banky sa však nezľakla, dokonca si od muža vypýtala občiansky preukaz, ktorý jej dal. Privolaná policajná hliadka ho predviedla, vypočula a odviedla na psychiatrické vyšetrenie. Jeho zámer skončiť vo väzení však ani druhýkrát nevyšiel. „Konanie muža nenapĺňalo skutkovú podstatu trestného činu,“ hovorí Antalová.
Prvý pokus s bombou
Počas vianočných sviatkov sa tento muž rozhodol zase pre iný čin, po ktorom chcel skončiť za mrežami. Nahlásil umiestnenie bomby na futbalovom štadióne. Polícia nič nenašla a prokuratúra rozhodla, že čin budú posudzovať ako priestupok. „Už vtedy sa počas telefonátu netajil tým, že chce skončiť vo väzení,“ informovala o čine spred niekoľkých dní Antalová.
Zabezpečiť si pobyt vo väzení sa tak mužovi bez domova napriek dvom činom, pri ktorých zasahovala polícia, na zimu nepodarilo.
Posúdenie odborníka
Psychologička Silvia Budayová hovorí, že sa nedá jednoznačne povedať, či sa muž nepokúsi v snahe skončiť vo väzení o niečo horšie. „Ľudia, ktorí sa dostávajú do takýchto situácií, chcú na seba upozorniť. Volajú o pomoc, aby si zabezpečili starostlivosť,“ vysvetľuje.
Dodáva, že riešenia hľadajú často podľa predstáv, ktoré ani nevedia definovať. „V aktuálnej situácii reagujú často skratovo, bez rozmyslenia,“ hovorí psychologička. Dodáva, že aj rodina sa vo väčšine prípadov od nich stráni a dôvody je ťažké objasniť. Pomoc však môžu hľadať aj inde.
Pomoc často odmietajú
Bezdomovec, ktorý sa dvoma činmi pokúšal dostať do väzenia, sa však podľa informácií od Jozefa Bielika nedomáhal pomoci ani na mestskom úrade. Mesto je pritom schopné ju poskytnúť.
„Pri riešení problémov takýchto ľudí oslovujeme najprv rodinu. Snažíme sa tiež zabezpečiť človeku nejaké príjmy, ak je bez nich. Cez úrad práce napríklad dávku v hmotnej núdzi. Považská Bystrica poskytuje počas zimných mesiacov ubytovanie vo vlastnom zariadení od siedmej večer do siedmej ráno,“ hovorí Bielik. Sociálni pracovníci sa tiež snažia zabezpečiť v spolupráci s inými úradmi miesto v inom zariadení, kde by mohol bezdomovec získať trvalejšie bývanie.
Títo ľudia sú však často odmietaví voči pomoci zo strany úradov. „Mesto sa im väčšinou snaží pomôcť, ale oni odmietajú prijať nejaký poriadok, režim,“ hovorí Budayová.
Na čin bezdomovca reagovali aj ľudia na sociálnych sieťach. Jedna skupina cíti s týmto človekom a tvrdia, že je smutné, ak sa niekto dostane do takejto situácie a nevie si pomôcť. Zároveň sa však obávajú, čo si muž vymyslí ďalej. Objavili sa aj reakcie, že ide o neschopného človeka, a nie je nič zvláštne, že sa stal bezdomovcom.
Ľudia bez domova. Pri hľadaní východiska môžu reagovať aj skratovo.
ILUSTRAČNÉ FOTO: SME