Najlepším liekom na telo aj dušu boli, sú a budú kone

S láskou ku koňom sa Petra už narodila. Vlohy zdedila po babičke a mame, ktoré sa venovali jazdectvu. Dnes robí rehabilitáciu pomocou týchto ušľachtilých zvierat. Práca je pre ňu potešením a zároveň lieči tých, ktorí to potrebujú.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SV)

Hipoterapia patrí medzi najstaršie rehabilitačné metódy. Už v staroveku začali liečiť pomocou koní. Antickí filozofi Hypokrates a Galenos tvrdili, že jazda na koni dopomôže nielen k uvoľneniu stuhnutého svalstva, ale precvičí aj celé telo či zmysly.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti je hipoterapia považovaná za plnohodnotnú rehabilitačnú metódu. V Beluši sa stala srdcovou záležitosťou pre Petru Janečkovú, ktorá už sedemnásť rokov pravidelne sedáva v sedle na konskom chrbte.

Kone miluje odmalička

Petra vyrastala v bratislavskej Petržalke. Už v detskom veku sa začal formovať jej vzťah ku koňom a jazdeniu. „S diagnózou lásky ku koňom som sa narodila. Jazdectvu sa venovala moja babička, mama a teraz aj ja. V trinástich rokoch som začala športovo jazdiť. Veľmi dlho ma to nebavilo. Stále som však vedela, že koňom sa chcem v živote venovať,“ hovorí Petra.

SkryťVypnúť reklamu

hipoterapia2.jpg

Vyštudovala farmaceutiku, no práca lekárničky nebola pre ňu tým pravým orechovým. Na istý čas odišla do zahraničia. Najskôr do Ameriky, potom do Írska. Vždy a všade sa venovala koňom. Keď sa vrátila, s chuťou sa pustila do hipoterapie. Musela však tri roky študovať, aby sa stala odborne spôsobilou fyzioterapeutkou.

Lieči trojica koní

Janečkovci sa pred niekoľkými rokmi presťahovali do Beluše. Postavili si drevenicu, po ktorej vždy túžili. Vedú pokojný, vidiecky život, úplne odlišný od mestského. „Život tu sa nedá porovnať so životom v Bratislave. Veľmi sa nám tu páči a sme tu šťastní,“ hovoria Petrini rodičia.

Na ich dvore nájdeme niekoľko psov, mačiek, zajkov, anduliek, jednu kozičku. Dominantou je však trojica koní – Sunny, Momo a Rival. Svetlohnedý halfing Sunny s bielou hrivou a čierny írsky kob Momo sa využívajú na terapiu, biely slovenský teplokrvný Rival skôr na jazdenie. Všetci traja majú ale jedno spoločné. Radi si pochutnajú na zelenej trávičke či voňavom sene, suchom pečive i jabĺčkach.

SkryťVypnúť reklamu

„S Momom prišla Petra domov z Írska, kde jej ho darovali. Išla s ním pešo a cesta trvala štyri a pol mesiaca. Je najstarší zo všetkých koní, no má veľmi pokojnú povahu a na hipoterapiu je najvhodnejší,“ prezradila Petrina mama.

hipoterapia3_r285.jpg

Kone sú miláčikmi nielen Petry, ale aj jej rodičov. Často sa o ne stará práve jej otec. Občas si ešte rekreačne zajazdia. Tvoria súčasť ich životov a Petre pomáhajú pri hipoterapii, ktorej sa s láskou a nadšením venuje.

V čom spočíva hipoterapia

Jazda na koni vraj pomáha uvoľniť stuhnuté svalstvo, precvičuje telo i zmysly. „Okrem fyzického pôsobenia koní má jazdenie a samotná prítomnosť koňa ohromný vplyv na psychické a mentálne zdravie, sebavedomie, dôveru,“ prezradila mladá fyzioterapeutka.

„Hipoterapia je najintenzívnejšou posilňovňou na trupové svalstvo a na celý centrálny nervový systém,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Je oficiálne uznanou metódou. Používa sa na liečenie diagnóz u detí ako detská mozgová obrna, Dawnov syndróm, autizmus, skolióza, hyperaktivita detí, poruchy správania. Výrazne pomáha i dospelým s diagnózou skleróza multiplex, schizofrénia, neurotické poruchy a podobne.

hipoterapia_2_r5426.jpg

Podľa Petry je najlepšie začať s terapiou čo najskôr. Nie je vekovo obmedzená, skôr váhovo. „Hovorí sa, že na koni sa dá jazdiť do sto kíl a sto rokov,“ úsmevne poznamenala.

Tvrdí, že najideálnejšie je začať s hipoterapiou od dva a pol roka, no nevylučuje sa v niektorých prípadoch začať aj skôr. „Cvičiť s malými deťmi je veľmi náročné, často nespolupracujú. V mnohých prípadoch majú oslabený trup. Rôznymi cvikmi sa snažíme, aby začali zapájať trupové svalstvo,“ hovorí s tým, že cviky sú odlišné pre deti a pre dospelých. „Deti sa polohujú do rôznych polôh, podľa toho, ktoré svalstvo chceme zapojiť. Dospelí buď sedia alebo robia jednoduchšie polohy. Spolu chodíme aj do terénu, čím sa zvyšuje náročnosť. Sú nútení prekonávať prekážky a učia sa samostatne viesť koňa,“ objasnila.

Pozitívne výsledky

Petra hovorí, že ideálne trvanie terapie je pol hodiny. „Je to však individuálne. Na začiatku začíname s desaťminútovou terapiou, potom sa trvanie postupne zvyšuje,“ hovorí. Terapia je raz do týždňa. Najideálnejšie by vraj bolo, keby terapia bývala dva až trikrát týždenne.

Teší ju, keď sú výsledky hipoterapie badateľné. „Je nepísaným pravidlom, že ak sa účinky nedostavia do dvoch mesiacov, tak je diskutabilné, či sa oplatí pokračovať. Pokrok musí byť vidieť po dvoch mesiacoch,“ tvrdí.

Jazda a cviky na koňoch pomohli už viacerým, starším i mladším. „Dospelí si začali pochvaľovať, že sa im znížili bolesti chrbta. Mali tiež pocit zvýšenej energie, neunavili sa tak rýchlo,“ teší sa Petra.

Upozorňuje, že mnohí ľudia si myslia, že hipoterapia je alternatívna metóda, ktorú môžu vyskúšať kedykoľvek a kdekoľvek. Nie je to však pravda. „Smerodajné je pre mňa odporúčanie lekára. Vždy si vypýtam lekársku správu, aby som mala jasný obraz o tom, čím klient trpí. Pravidelne chodia na prehliadky k lekárovi a vždy mi nosia najnovšie lekárske správy,“ hovorí.

Záujem ľudí

Podľa nej je hipoterapia na Slovensku na vynikajúcej úrovni. „Máme zopár centier, ktoré sú na európskej úrovni. S malými deťmi sa začalo pracovať práve u nás. Vo svete začínajú deti s hipoterapiou od dvoch až troch rokov. Na Slovensku už skôr. Hipoterapia je veľmi dobrá, ale je jej málo.“

Petru navštevujú klienti z Beluše i okolia. To hovorí za všetko. O hipoterapiu javia ľudia veľký záujem. „Rozhodla som sa zostať v Beluši. Pôvodne som sa chcela vrátiť do Bratislavy, no nadšenie ľudí a ich záujem ma presvedčili, aby som zostala,“ spokojne hovorí.

Hipoterapii sa chce venovať stále

Petra prezradila, že hipoterapii sa chce venovať aj v budúcnosti. Nechce byť však od nej finančne závislá. „Hipoterapiu neberiem ako zárobkovú činnosť, nedá sa na nej zbohatnúť. Cieľom je pomôcť pacientom, aby sme dosiahli želané výsledky, nie zarobiť,“ povedala.

Má svoje ciele, k ich naplneniu však ešte chýba krôčik. „Petra je odkázaná na počasie. Keď prší, hipoterapia neprebehne. Nemá kryté miesto. Rovnako by chcela vhodnejší rovinatejší terén,“ prezradila Petrina mama s tým, že v blízkej budúcnosti by mala neďaleko ich drevenice stáť nová jazdiareň. Tam by mala Petra vhodnejšie podmienky na hipoterapiu. Dodala, že starostlivosť o kone si vyžaduje veľa času a nemalé financie. Preto s radosťou uvítajú pomoc každého, kto sa rozhodne podporiť Petrinu snahu a jej chuť liečiť pomocou hipoterapie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 411
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 804
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 925
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 619
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 134
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 721
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 785
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  3. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  4. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  5. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  8. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 241
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 484
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 264
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 412
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 436
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 395
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 137
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 010
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Michal Pilný zachraňuje pôvodné lokálne odrody.

Skúsený ovocinár priblížil pravidlá sadenia.


Estakáda svietila na modro.

Stalo sa tak na počesť Svetového dňa povedomia o autizme.


Stromček si zasadili aj folkloristi.

Nachádzajú sa tu unikátne odrody.


1
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  3. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  4. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  5. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  8. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 241
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 484
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 264
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 412
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 436
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 395
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 137
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 010
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu