BELUŠA. Minulý územný plán bol viac ako štyridsaťročný. Negatívne sa to odrážalo pri plánovaní bytovej výstavby, ale i súčasných potrebách obce.
To bolo prvým dôvodom vzniku nového územného plánu. Druhým bola jeho neprehľadnosť.
Neprehľadnosť dokumentu
Pôvodný územný plán bol vypracovaný a schválený v roku 1971. Už nevyhovoval súčasným potrebám obce z hľadiska nového riešenia priestorového usporiadania jednotlivých plôch. Niekoľkokrát ho aktualizovali doplnkami. Príčinami bola napríklad potreba zaradenia nových plôch pre individuálnu bytovú výstavbu, pre priemysel či zvýšený záujem občanov o plochy pre rekreáciu. To však viedlo k jeho neprehľadnosti.
V roku 2009 obecné zastupiteľstvo dospelo k záveru, že tento dokument už nepostačuje potrebám rozvoja. „Vypracovaním ďalších doplnkov, by bol územný plán ešte viac neprehľadný. Preto, ako najlepšie riešenie, bolo vypracovať nový územný plán,“ povedal Jozef Dušala, referent oddelenia rozvoja obce. Veľkou výhodou je, že dokument je okrem papierovej formy vypracovaný i v digitálnej podobe.
Zmeny v územnom pláne
Územný plán nanovo rieši plochy určené pre bytovú výstavbu, rekreáciu a šport, občiansku a technickú vybavenosť ako i dopravnú infraštruktúru v obci. Zároveň dáva nové priority plochám. Pozitívnym krokom je definovanie oblasti Belušské Slatiny ako lokalita s nadradeným charakterom určeným pre rekreáciu a oddych. „ Umožňuje to obci Beluša utlmovať ďalšie činnosti ako je dobývacia činnosť nerastov v miestnom lome,“ spresnil Dušala.
Zmeny sa nedotýkajú iba samotnej obce Beluša, ale i miestnych častí Hloža a Podhorie. Veľkou zmenou súčasného dokumentu je, že je vypracovaný okrem papierovej formy i v digitálnej podobe. Uľahčí to občanom, podnikateľom i širokej verejnosti prístup k tomuto dokumentu.
Výhľady do budúcnosti
O bývanie v Beluši je stále veľký záujem. Preto bolo prioritou nového územného plánu vytvoriť okrem existujúcich plôch i nové plochy pre individuálnu a hromadnú bytovú výstavbu. „Na individuálnu bytovú výstavbu boli schválené nové plochy v lokalitách Náklie, Čerencové, na Ulici A. Sládkoviča a v lokalite Rybníky, v Hloži Záhumnie, v Podhorí Nové Kúty a Malinová,“ konkretizoval Dušala.
Upozornil však, že nový územný plán neodstránil všetky prekážky. Pri individuálnej bytovej výstavbe je problémom náročné majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov a nedostatok financií na budovanie inžinierskych sietí.
Pritiahnuť mladých ľudí do obce chcú aj výstavbou obytných domov. Tento druh bývania v obci chýba, preto aj veľa mladých rodín odišlo bývať do Púchova. „Nové plochy na hromadnú bytovú výstavbu boli vyčlenené na Ulici Slatinskej pri základnej škole a v centre obce,“ doplnil Dušala.