POVAŽSKÁ BYSTRICA. Veľká skládka odpadu v Podmaníne, či ďalšia priamo v užšom centre, pri budove bývalého Národného frontu, alebo tiež na sídlisku Rozkvet, v miestach zrušeného detského ihriska. To je len niekoľko prípadov nepovolených skládok, ktoré sa v meste objavili minulý rok. Pôvodca zostáva väčšinou neznámy, o odpratanie sa musí postarať mesto. Pri riešení problému majú pomôcť fotopasce.
Nielen na skládky
Juraj Lieskovský, náčelník mestskej polície hovorí, že kúpenie fotopascí sa ukázalo veľmi skoro ako dobrá investícia. „Dali sme ich na miesta, kde sa najčastejšie stretávame so sťažnosťami obyvateľov. V riadnom režime pracujú asi štyri dni a podarilo sa zistiť dvoch priestupcov,“ hovorí Lieskovský. Pôvodcovia skládky dostali pokutu a museli neporiadok odpratať. Fotopasce sa dajú podľa Lieskovského využívať nielen pri čiernych skládkach, ale aj na monitorovanie „psíčkarov“, prípadne iných skutočností, kde by mohlo dochádzať k páchaniu priestupkov alebo trestnej činnosti.
Cez multimediálnu správu získava operačné stredisko mestskej polície fotografie miesta sledovaného fotopascou. Stála služba mestskej polície potom operatívne rozhoduje o tom, či treba vyslať hliadku.
Plánujú ich kúpiť viac
Mesto má zatiaľ tri fotopasce. Spolu s ďalšími technickými zariadeniami potrebnými na ich fungovanie stáli do tisíc eur. „Uvažujeme o tom, že by sme kúpili ďalšie. Lokality, kde ich umiestnime, sa budú stále striedať. Už nebude také bezproblémové ako doposiaľ zbavovať sa nepovoleným spôsobom odpadu,“ hovorí vedúca majetkové odboru mesta Jana Mičková. Dodáva, že s odstraňovaním nepovolených skládok má mesto nemalé problémy. „Za rok 2013 sme dali na odstraňovanie nepovolených skládok približne šesť tisíc eur. Pri ich odstraňovaní pomáhajú aj ľudia zamestnaní na verejnoprospešných prácach,“ hovorí Mičková.
Pokuty a kompetencie
Obyvateľ, ktorého zadrží mestská polícia, môže dostať za vytvorenie nepovolenej skládky pokutu až do 60 eur. Neporiadok bude musieť odpratať. „Budeme pristupovať k čo najvyšším sankciám, pretože každý má možnosť odviezť odpad na zberný dvor,“ hovorí Lieskovský.
Pavel Petrík z odboru starostlivosti o životné prostredie okresného úradu hovorí, že keď sa jedná o fyzickú osobu, problematikou takzvanej čiernej skládky sa zaoberá mesto alebo obec a ak sa jedná o právnickú osobu, rieši problém okresný úrad.