POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výstava je súčasťou celoslovenského protidrogového projektu s medzinárodnou účasťou. Okrem Slovenska na nej vystavovali práce aj mladí ľudia z Uzbekistanu, Kazachstanu, Malty a Maďarska, či v nesúťažnej kolekcii pacienti s diagnózou drogových závislostí.
V našom regióne si mohli výstavu pozrieť v Púchove a Považskej Bystrici. Sprievodným podujatím bol týždeň drogovej prevencie.
Bez našej účasti
Celoštátna výtvarná súťaž je určená pre mládež od štrnásť do osemnásť rokov. Motív ich prác sa odvíja od nosnej myšlienky súťaže, a tou je boj proti drogovým závislostiam.
Do devätnásteho ročníka sa zapojilo takmer 1400 autorov, z nášho regiónu však chýbali. „Verím, že v dvadsiatom ročníku už naši zástupcovia nebudú chýbať,“ hovorí Daniela Čižmárová z Považského osvetového strediska, ktoré výstavu v našom regióne organizovalo.
Tomuto zámeru zodpovedali aj aktivity, ktoré stredisko v spolupráci s okresným policajným riaditeľstvom počas výstavy pripravili. „Výstavu sme rozdelili na dve časti, aby bola aj v Považskej Bystrici, aj Púchove. Sprievodným podujatím bol týždeň drogovej prevencie. Dúfam, že táto aktivita ich podnieti, aby sa zapojili do dvadsiateho ročníka súťaže, ktorý bude vyhlásený v marci,“ vysvetlila Čižmárová.
Výstavu si v oboch mestách prezreli najmä žiaci stredných a základných škôl. Vystavených bolo 52 výtvarných prác.
Drogová prevencia
Týždeň drogovej prevencie Považské osvetové stredisko organizovalo v spolupráci s okresným policajným riaditeľstvom a púchovským centrom voľného času. O drogách a ich škodlivosti na ľudský organizmus so žiakmi základných a stredných škôl besedovala policajná preventistka Adela Ďurkechová.
Viac ako slová im povedal film, ktorý vysvetľoval postupný vývoj závislosti od drog a ich účinkoch. Po ňom nasledovala diskusia. Otázky sa týkali trestnoprávnej zodpovednosti, následkov užívania drog na zdravie a drogovej kriminality. „Najčastejšie sa pýtali, či je fajčenie jointu protiprávne alebo či marihuana môže už po prvom použití spôsobiť závislosť. Žiaci zostali veľmi prekvapení, keď zistili, že áno,“ povedala.
Díleri drog si hľadajú cesty aj do škôl. Dieťa im podľahne, keď nepozná následky. Pomôcť im pri tom môžu aj aktivity, ako je napríklad týždeň drogovej prevencie. Podľa Ďurkechovej však dôležitú úlohu pri prevencii zohrávajú rodičia. „Ak sledujú správanie svojho dieťaťa, môžu včas odhaliť, či neužíva drogy. Prejavuje sa to na zmene správania, zaužívaných spôsobov dieťaťa, napríklad sa začne vracať zo školy v inom čase ako doposiaľ. Užívanie drog má vplyv aj na zmenu záujmov, kamarátov, zhoršenie prospechu v škole a na zdraví dieťaťa.V horšom prípade i na miznutí vecí z domácnosti, keď ich začne kradnúť, aby získalo peniaze na drogy,“ dodala.
Autor: VÁ