Spísali petície, odpady na kopci nechcú

Súkromná firma chce urobiť zberňu odpadov vo svojich priestoroch nad Kunovcom. Obyvatelia z blízkej obce aj prímestskej časti mesta nesúhlasia. Majú obavy zo znečistenia i negatívnych vplyvov na ich zdravie.

Miesto, kde sa má odpad zbierať, je len kúsok od rodinných domov. Ľudia sa boja.Miesto, kde sa má odpad zbierať, je len kúsok od rodinných domov. Ľudia sa boja. (Zdroj: BERKO)

POV. BYSTRICA/SVEREPEC. Sverepčania aj Kunovčania spísali petíciu proti plánovanej činnosti. Na kopci nad ich domami sa má vo väčšom zbierať a triediť odpad, okrem iného aj nebezpečný. Firma si myslí, že ľudia nemajú dostatočné informácie a nemusia sa obávať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie, zorganizoval po doručení petícií dodatočné konanie. Na základe vyjadrenia má možnosť plánovanú činnosť zastaviť. Mesto dalo k zámeru nakladania s odpadom kladné stanovisko, stavba však bola podľa vyjadrenia primátora skolaudovaná na kompostovanie. Sverepec dal nesúhlasné stanovisko, zámer zverejnila obec aj na svojej webovej stránke. Starosta zvolal operatívne zastupiteľstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Nemajú studne, boja sa

Kunovčania sa najviac boja toho, aby neuniklo niečo do pôdy. V tejto časti mesta majú len studne, vodovod vybudovaný nie je.

Obávajú sa aj o svoje zdravie. „Keď chodím ráno venčiť psíka, vidím tam chodiť tatrovky ako vozia už aj teraz všelijaké smeti. Ak by sa povolilo nejaké rozšírenie a bolo by ich ešte viac, tak to sme zásadne proti,“ hovorí Mária Matejková.

„Viezli gumy, zvyšky z áut a všelijaký iný odpad. Nechceme to tu. Bojíme sa aj toho, že môžeme dostať rakovinu. Teraz tu býva aj veľa malých detí. Nemáme ani vodovod, len studne, čo ak to tam pôjde?“ pýta sa Mária Gajdošíková.

Mladá mamička Zlatica Gajdočíková hovorí, že dlhé roky trvalo, kým sa na poliach nad ich domami obmedzilo hnojenie a teraz zase toto. „Je dôležité, aby sme nemali znečistené spodné vody, aj vodu v studniach. A teraz sa postaví na kopci niečo takéto. Bojíme sa, aby nám neznečistili spodné vody,“ prezradila.

SkryťVypnúť reklamu

Lenka Blašková hovorí, že informácie mali najprv len o kompostárni. „To je v podstate bioodpad. Keď som dostala zámer do ruky, bola som prekvapená, aké sú tam komodity. Pri nakladaní s takýmito odpadmi, hlavne nebezpečnými, sa môže stať všeličo. Máme strach, že sa to môže dostať do vody, do ovzdušia. Vplyvov, ktoré môžu vyvolať rakovinové ochorenia, je okolo nás už dosť, aj bez toho, aby sa bezprostredne v našej blízkosti niečo podobné dialo,“ povedala Lenka Blašková.

Proti boli aj poslanci

Kunovčania sa o zámere dozvedeli na poslednú chvíľu od obyvateľov Sverepca. Obec ho zverejnila i na svojej webovej stránke. Proti bolo aj zastupiteľstvo. „Nesúhlasíme so zámerom, aby sa na kopci narábalo s nebezpečným odpadom. Naša obec je dosť zaťažená diaľnicou. Máme tu aj smetisko, ktoré dosť znečisťuje z druhej strany životné prostredie. Keďže zberňa je postavená na kopci, tak by všetky vetry aj negatívne vplyvy znášali i ľudia v Sverepci,“ vyjadril sa Roman Kubiš, poslanec obecného zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že ľudia ich bombardujú, aby sa samospráva postavila proti plánovanej činnosti. „Sme zásadne proti, aj keby bolo to, čo tam plánujú, zabetónované,“ skonštatoval nakoniec poslanec Kubiš.

Obavy obyvateľov novopostavených domov

Obavy majú aj Sverepčania, hlavne zo zhromažďovania nebezpečných odpadov. Pod kopcom postavili len nedávno rodinné domy. Ďalšie by mali pribudnúť.

Hovoria, že zámer si preštudovali, radili sa s odborníkmi. Informácie získavali aj inak. „Stiahol som si analýzy rôznych zahraničných škôl, ktoré robili na takéto skladiská dvadsať, tridsať rokov. Výsledkom je, že oblasti do troch kilometrov sú vysoko kontaminované a môžu spôsobovať karcinogénne ochorenia. Tohto sa obávame, toto je dôvod, prečo nesúhlasíme, aby sa tam nebezpečný odpad zhromažďoval,“ povedal za obyvateľov lokality, v ktorej sú novopostavené rodinné domy, pán Bajza.

Ľudia sa však obávajú aj vplyvov iných komodít, ktoré ešte nie sú považované za nebezpečný odpad. „Plasty sú vedené ako odpad, ktorý nie je nebezpečný. Ale keď si zoberiete posledné analýzy, aj v moderných plastoch sa používa množstvo všelijakých chemikálií,“ myslí si pán Michálek.

Výhrady mali Sverepčania aj voči pojmu dočasného preskladovania, pretože na mieste sa bude podľa nich stále nachádzať nejaký odpad. Či už bude vo väčšom alebo menšom množstve, to nie je podstatné. Pripomienkovali aj rozpory v zámere, ktorý si preštudovali.

Vyjadrenie firmy

Pavol Chudovský, konateľ firmy, ktorá prišla so zámerom, si myslí, že petícia je smerovaná od ľudí, ktorí nevedia, čo v zámere je. „Zámer posudzuje životné prostredie. Keď ho posúdi zle, budeme ho musieť zmeniť, ak nie, budeme v ňom pokračovať. Minulý týždeň v utorok bola neoficiálna diskusia zvolaná na životné prostredie. Boli tu účastníci zo životného prostredia, ja za firmu, aj občania zo Sverepca a Kunovca. Vysvetlili sme im, o čo ide. Že to nie je skládka, ale zberný dvor a že je to vlastne pre obyvateľov len dobré, pretože sa im nebudú ani elektroodpady z domácností, ani iné odpady, napríklad stavebná suť, hromadiť na nelegálnych skládkach. Občania majú možnosť dať tieto komodity na zberný dvor s tým, že my to ďalej distribuujeme spoločnostiam, ktoré sa zaoberajú likvidáciou odpadov,“ hovorí Chudovský.

Dodal, že podľa neho urobil maximum, aby vysvetlil občanom, že to nie je skládka, ani zhromažďovanie toxických odpadov vo veľkých množstvách. „Robíme separovaný zber pre okolité dediny aj pre obyvateľov mesta, ktorí sa rozhodnú doviezť napríklad chladničku, aby ju nelegálne nehodili do jarku,“ doplnil Chudovský.

Pre rozšírenie zámeru sa firma podľa Chudovského rozhodla preto, lebo areál, ktorý tu vybudovali, má dostatočnú kapacitu a pozemky sú určené na nakladanie s odpadmi. „Chceli sme ich využiť a zefektívniť. Kompostáreň bola postavená v roku 2006 pre účely mesta a mesto ju na tento účel nevyužíva, takže priestory sú dostatočne veľké na to, aby sa prevádzka zefektívnila aj tým smerom, ako je v zámere. Ľudia sa nemajú čoho obávať,“ hovorí Chudovský.

Kolaudačné rozhodnutie a kompostáreň

Karol Janas, primátor Považskej Bystrice, hovorí, že mesto takýto zámer na svojom území nepotrebuje. „Máme nebezpečný odpad vyriešený úplne iným spôsobom. Je to iniciatíva súkromnej firmy, s ktorou nemá mesto nič spoločné. Navyše sme veľmi prekvapení konaním okresného úradu, pretože už v októbri minulého roka sme upozornili tento úrad, že stavba z hľadiska územného plánu bola kolaudovaná ako prevádzka bioodpadu a nemá z hľadiska stavebného oprávnenie, aby tam bola zberňa nebezpečného odpadu. Celé konanie malo byť od samého začiatku zastavené,“ hovorí primátor.

Odvoláva sa aj na územný plán a kolaudačné rozhodnutie. „Od schvaľovania a prerokovania územného plánu v roku 2004, a potom schválenia v roku 2008, bol priestor určený z hľadiska územného plánu na odpadové hospodárstvo, ale bolo to určené výhradne pre kompostáreň a pre bioodpad. Aj z hľadiska kolaudačného to bolo schválené na kompostáreň,“ informoval primátor.

Hovorí aj o rôznych podnetoch, ktoré mesto dalo a chce dať v súvislosti so zámerom.

Pre tento zámer je lokalita nevhodná

Sverepčania sa o zámere dozvedeli z oznámenia zo životného prostredia. Mali sme ako obec zaujať stanovisko. „Zvolal som obecné zastupiteľstvo. Uznesením rozhodlo v neprospech prevádzkovania takéhoto objektu. Sme dotknutý a bezprostredne susediaci kataster. Obec sa stále rozvíja, sťahuje sa k nám veľa mladých rodín. Máme schválený územný plán, v ktorom plánujeme individuálnu bytovú výstavbu v bezprostrednej blízkosti, a to až na hranici katastra. Prevádzka by negatívne ovplyvňovala život občanov. Zámer sa nám nepáči, nie z hľadiska firmy, nám je jedno, kto by to prevádzkoval. My sme zásadne proti tejto činnosti na kopci,“ povedal Maroš Ondráš, starosta Sverepca.

Doplnil, že separovanie je samozrejme dôležité a obec apeluje na obyvateľov, aby separovali. „Ale hľadať treba lokalitu, ktorá nebude otravovať životy obyvateľov. Máme poznatky, že vetry vanú odtiaľ k nám do obce. Obávame sa aj možných únikov do spodných vôd. Proti kompostárni sme nemali výhrady, lebo tú plánujú už dlhú dobu. Akurát tento zámer nás zaskočil,“ dodal Ondráš.

Stanovisko z odboru ochrany životného prostredia

Na Okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie v Považskej Bystrici, prišla podľa Pavla Petríka požiadavka od firmy Chudovský v januári tento rok. „Týkala sa rozšírenia zberu odpadu z domácností, hlavne elektroodpadu a rôznych druhov nebezpečeného odpadu, ktoré vznikajú v domácnostiach. Zámer sme preštudovali a následne zaslali na všetky príslušné dotknuté orgány. Rovnako sme zámer poslali aj mestu Považská Bystrica, v ktorého katastri má byť, aj do obce Sverepec, ktorá je susediacou obcou k lokalite. Od všetkých sme dostali stanoviská, niektoré kladné, niektoré záporné, alebo s výhradami. Okrem dotknutých orgánov sme dostali aj stanoviská od dvoch petičných združení, ktoré sú v Sverepci a Kunovci,“ informoval Petrík.
V zmysle petičného zákona zvolali na okresnom úrade doplňujúce konanie, aby sa s ľuďmi porozprávali o probléme. Bolo minulý týždeň v utorok. „Dohodli sme sa, že dostaneme písomné stanovisko na možnosť rozpracovania zámeru alebo jeho zastavenie. Od dotknutých orgánov sme poväčšinou dostali súhlasné stanoviská. Aj od mesta Považská Bystrica. Záporné stanovisko sme dostali akurát z obce Sverepec, kde zvolali obecné zastupiteľstvo a v tomto zmysle prijali aj uznesenie. Keď okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie, dostane stanoviská od petičných výborov, vydá rozhodnutie. Buď sa rozpracuje zámer na širšiu EIA, teda širšie posudzovanie vplyvov na životné prostredie, alebo keď dostaneme stanovisko, že si to občania neprajú, tak vydáme rozhodnutie o zastavení ďalšieho konania. Toto rozhodnutie je už záväzné,“ informoval Petrík.

BERKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 078
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 659
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 371
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 151
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 445
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 229
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 500
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Kraslice so vzormi z Domaniže.

Umelkyňa ich tvorí podľa domanižských vzorov.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Ilustračné foto

Ich počet klesol medziročne o 16.


TASR
Kubínski turisti na Jilemnického 25-ke.

Zmeny sa udiali v dôsledku zosuvu skál v úžine.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu