PRUSKÉ. Technické vzdelávanie považuje škola za dôležité. Preto chcú rozšíriť počet jeho hodín.
K získaniu manuálnych zručností žiakom napomôžu nové školské diele. Budú v bývalej kotolni. S úpravou priestorov už začali. Je to však dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje veľa času a peňazí.
Technické vyučovanie
„V slovenských základných školách pretrvávajú nedostatky v technickom vzdelávaní už zopár rokov. Dovolím si tvrdiť, že od roku 1998 nenastalo zlepšenie v oblasti technického vzdelávania, s výnimkou využívania informačných technológií, ktoré má aj naša škola na veľmi dobrej úrovni,“ hovorí riaditeľka pruštianskej školy Adela Jureníková.
Podobný problém majú podľa nej aj v iných základných školách, kde zrušili dielne. V Pruskom vraj nie sú už pätnásť rokov.
„Ukázalo sa, že to bol chybný krok. Chceme ich znova vybudovať a napraviť tak to, čo sa zanedbalo. Pracovné vyučovanie síce nebolo úplne zanedbané, ale bola mu venovaná malá pozornosť,“ spresnila.
Školské dielne
Rozhodnutím posilniť technické vzdelávanie sa otvárajú ďalšie problémy. V súčasnosti najdôležitejším je učebňa. Priestor v škole našli, jeho rekonštrukcia je však finančne dosť náročná.
„Priestory bývalej kotolne v starom pavilóne chceme prerobiť vybudovať v nich dielne. Musíme riešiť aj prístup, ktorý z hľadiska bezpečnosti nie je práve najvhodnejší,“ hovorí Jureníková.
S prípravou na rekonštrukciu už začali. Podľa prednostu obecného úradu Vladimíra Polešenského odstraňujú nefunkčné rozvody vykurovania, vodovodu a robia drobné stavebné a udržiavacie práce, ktoré si nevyžadujú stavebné povolenie.
Financovanie rekonštrukcie
Celková rekonštrukcia bude stáť okolo 20-tisíc eur. Škola ju chce financovať čiastočne aj z vlastných zdrojov. „Vo veľkom nám pomáha obec, ktorá chce získať potrebné peniaze z nenávratných peňažných prostriedkov, podporu budeme hľadať aj u sponzorov,“ tvrdí riaditeľka.
Starosta Viliam Cíbik doplnil, že práce budú trvať dlhší čas a realizovať ich budú v etapách.
Nakúpiť musia aj vybavenie dielní. „Ak sa bude dať ešte niečo použiť z toho, čo zostalo zo starých dielní, využijeme to. Niečo z náradia sa stratilo, niečo používajú školníci, niečo sa vyradilo,“ dodal.