PÚCHOV/POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prezidentov názor podľa voličov, ktorých sme oslovili v dvoch mestách na Považí, rezonoval doteraz v spoločnosti len veľmi málo. Zhodli sa na tom mladí aj starší.
Výhrady k využívaniu prezidentských kompetencií má aj párik mladých ľudí, ktorých sme zastihli počas volieb v Základnej škole Gorazdova v Púchove. „Dúfam, že kandidát, ktorého budem voliť, využije svoje kompetencie čo najviac. Nebol by som rád, keby chodil len futbal,“ povedal Miroslav Pecho. Myslí si, že doterajší prezidenti na svoje kompetencie akoby skôr zabúdali. „To sa, samozrejme, netýka využívania vládneho špeciálu, to im išlo. Ale inak nebolo o nich veľa počuť.“
Starší manželský pár z Púchova má podobný názor. „Prezident by mal viac chodiť medzi poslancov a upozorňovať ich na to, ako robia. Len ono je to tak, že prezidentom sa stane väčšinou človek, ktorý je zo strany, ktorá je pri moci. A to nie je dobré, lebo musí len s nimi držať,“ myslí si pani Anna. Podľa jej manžela Jozefa by mal prezident vzbudzovať aj väčší rešpekt a správať sa tak, aby si ľudia mali za čo vážiť. „Keď povie, že niečo nie je správne, alebo naopak, že sa robí dobre, mal by jeho názor mať silnejší význam. A tiež by nemal všetkým len pritakávať,“ myslí si pán Jozef.
Katarína Podšivková z Púchova vyčíta zase nedostatočnú spoluprácu vlády, parlamentu a prezidenta. „Je veľa vecí, ktoré sa v tomto štáte neriešia a sú naozaj akútne,“ povedala. Dodáva, že veľa sa narozpráva, ale vidieť len málo výsledkov. Na voľby prišla aj so synom Andrejom, ktorý sa zúčastnil prezidentských volieb druhýkrát. „Moji kamaráti nechodia, ja vždy áno, je to dôležité,“ myslí si Andrej.
Veľkým prekvapením bolo pre nás aj stretnutie s 85-ročnou Považskobystričankou Žofiou Kardošovoou. „Ide sa mi ťažko, ale vidíte, aká som poriadna, voliť som prišla. Mladí mi pomohli,“ povedala. Rovnako od prezidenta očakáva viac iniciatívy. Podľa jej syna má na to dostatočne vysoký plat, aby jeho názor bolo počuť častejšie.
Juraj Lengyel si myslí, že prezident by mal ísť do parlamentu aj vtedy, keď sa podpisujú dôležité zmluvy, ktoré sú ťažko vypovedateľné. „Čakal som, že povie niečo parlamentu, keď sa podpisovala zmluva s Vatikánom. Tá je podľa mňa postavená na hlavu,“ povedal. Nazdáva sa, že pri takýchto záležitostiach by sa malo vypisovať referendum, ktoré by mal iniciovať práve prezident. „Kompetencie má dosť rozsiahle, ale využívať by ich mal viac,“ dodal.