ILAVA. Noví nájomníci na Sihoti nie sú domácim veľmi po chuti. Život im znepríjemňujú spaľovaním gúm a rôznych odpadov. Objavili sa tiež krádeže či vlámania. Mnohí sa ich boja, a tak sa im radšej vyhýbajú.
Obyvatelia sa sťažujú aj na mestskom úrade. Problémom sa zaoberá tiež polícia, zaznamenali niekoľko trestných činov.
Ponúkol im bývanie
V rodinnom dome na Sihoti v súčasnosti žije podľa obyvateľov niekoľko problémových občanov. Strechu nad hlavou im poskytol jeden zo Sihoťanov, ktorý s nimi údajne v dome aj býva. Z jeho strany to vraj nie je žiadna charita a peniaze od nich inkasuje denne. „Sú naňho uvalené viaceré exekúcie, je neplatičom aj voči mestu. Každé euro, ktoré od svojich súčasných nájomníkov takýmto spôsobom vymámi, mu zrejme príde nesmierne vhod,“ povedal Jozef Tichý, hlavný kontrolór mesta Ilava. S istotou skonštatoval, že s nájomníkmi nemá uzatvorené žiadne nájomné zmluvy.
Vyhýbajú sa im
Nových nájomníkov domáci neuvítali, stránia sa ich. Sú nezamestnaní, túlajú sa po uliciach a záhradách, často vykrikujú na domácich a objavujú sa aj krádeže. Prehrabujú sa v smetných nádobách, a to dokonca aj deti. Najviac im však prekáža spaľovanie odpadov a pneumatík, ktoré zamoruje celé okolie.
Nájdu sa aj takí, ktorí s nimi do konfliktu neprišli. Spokojní s ich prítomnosťou však nie sú. „Problémy som s nimi zatiaľ nemala, ale radšej sa im vyhýbam. Najviac mi prekáža, že spaľujú všetko, čo im príde pod ruku. Asi nemajú čím kúriť,“ domnieva sa jedna z obyvateliek Sihote.
„Sú to ľudia ako my, ale správať by sa mali inak. Potom by na nich nikto nenadával a žiť by sa tu dalo pokojne,“ myslí si ďalší Sihoťan.
V jednom sa zhodujú, a to v obavách, že situácia sa nezlepší. Obávajú sa, že problémových susedov bude v dome pribúdať. Koľko ich je v ňom v súčasnosti, nevedia, odhadujú od desať až po tridsať detí a dospelých. Údajne sú medzi nimi v súčasnosti dve tehotné ženy.
V dome podľa vedenia mesta býva oficiálne iba jedna osoba. „Nikomu z nich sme nedali a nedáme trvalý, ani prechodný pobyt v meste,“ uistil primátor Ilavy Štefan Daško. Odkiaľ na Sihoť prišli, nevie povedať nikto.
Veľkú časť osadenstva domu tvoria deti, či už školopovinné alebo mladšie. „Nie je v našich silách zistiť, v akých podmienkach tieto deti žijú. Ani to, v akom počte sa zúčastňujú školského vzdelávania. Podľa doterajších zistení povinnú školskú dochádzku si v meste plní päť detí z tejto nehnuteľnosti,“ doplnil Tichý.
Sťažnosti sú len ústne
Na nezmyselné spaľovanie odpadu sa ľudia sťažovali aj na mestskom úrade. „Písomne nebol do podateľne mestského úradu doručený žiadny podnet. Osobne som však prijal štyroch občanov mesta. Sťažovali sa predovšetkým na zhoršenie životného prostredia, ktoré spôsobuje spaľovanie odpadu v krbe na nádvorí nehnuteľnosti, na krádeže poľnohospodárskych plodín z okolitých záhumienok a vykradnutie osobného auta,“ vymenoval niektoré z nich Tichý.
Tvrdí, že ani jeden zo sťažovateľov nechcel písomný záznam. „Bolo evidentné, že pocit strachu u nich dominoval a nemali záujem sťahovať akúkoľvek pozornosť na svoju osobu,“ dodal.
Mesto podniklo kroky
Situáciu na Sihoti sa mesto snaží riešiť už od začiatku. „Obrátili sme sa na policajné orgány. Aj pre väčší počet krádeží náčelník polície prisľúbil zvýšené monitorovanie Sihote a mesta. Písomne sme oslovili aj daňový úrad, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, hygienu, ochranu životného prostredia. Urobili sme, čo sme mohli,“ zhodnotil primátor.
Tichý hovorí, že z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne dostali písomnú odpoveď koncom februára. Situácia im je vraj známa a rodiny sú pravidelne monitorované prostredníctvom rodinných asistentov a ďalších pracovníkov. Úrad v liste uviedol, že vykonávajú všetky potrebné opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí, a to v najlepšom záujme týchto maloletých detí.
Vyjadrenie polície
Prípadom sa zaoberá aj polícia. Okresné aj krajské riaditeľstvo prisľúbili posilniť na Sihoti policajné hliadky.Kontrolór Tichý hovorí, že neprispôsobiví občania sa túlajú po meste a páchajú drobnú trestnú činnosť.
„V meste sa rozmáha kriminalita a pribúda násilie a zákerné fyzické útoky. V poslednom čase aj lúpežné prepadnutia,“ povedal.
Elena Antalová, krajská policajná hovorkyňa, potvrdila niekoľko trestných činov. „Obvodné oddelenie policajného zboru v Ilave riešilo prečin krádeže. Išlo o neoprávnený odber elektrickej energie, kde bol obvinený Jozef S. a prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže, ktorého sa dopustila Emília L., bývajúca v tom čase v prenájme u pána Jozefa S. Išlo o neospravedlnené hodiny jej syna Patrika,“ informovalau
SV