NOVÁ DUBNICA. Práce v lesoch nad časťou Kolačín niektorým turistom prekážajú. Sťažujú sa, že drevo a zničený povrch blokujú jediný turistický chodník, vyznačený zelenou značkou, smerom na Trenčianske Teplice.
Vlastníci tvrdia, že ťažba je plánovaná, stále trvá, preto sa nedá lokalita hneď vyčistiť.
Sťažnosti na ťažbu
„V lese je zvýšená ťažba dreva, kopy guľatiny lemujú niektoré úseky cesty. Robia ju veľmi netolerantne k zachovaniu pôvodného vzhľadu turistického chodníka,“ poukázal na zvýšenú ťažbu v lesoch Dubničan Samuel Valúch.
Chodník je podľa jeho slov na dlhých úsekoch rozrytý ťažkými mechanizmami a vo vlhkom počasí je rozbahnený. „Stáva sa, že spílené stromy či konáre zostávajú ležať na chodníku aj niekoľko týždňov, čo spôsobuje problémy najmä starším turistom. Navyše, blatisté trasy sú nielen nepekné pre oko, ale sú aj celkom neschodné pre cyklistov a nepríjemné pre bežcov a turistov,“ povedal.
Riešenie by sa podľa neho určite našlo. Pomohlo by, keby drevo zvážali inou cestou, nie po jedinom označenom turistickom chodníku. V lese je vraj neoznačených ciest viac.
Nevyhnutnosť zásahu
Vlastníci namietajú, že práce sú na tomto mieste nevyhnutné a plánované. „Ide o legálnu ťažbu staršieho dreva, ktorá je nutná, aby sa zachovala kontinuita a začal rásť mladý les,“ vysvetlil Juraj Vanko, predseda združenia trenčianskych vlastníkov neštátnych lesov.
Ťažba by podľa neho mala trvať len niekoľko týždňov. „Počas nej nemôže nikto žiadať, aby sme z večera do rána všetko vyčistili,“ povedal Vanko.
Upozornil, že chodník, ktorí vlastníci lesa tolerujú, by mali upravovať tí, ktorí ho vytvorili. „Nás štát neplatí za úpravu týchto chodníkov, ako je to napríklad v Rakúsku. Máme často problém, aby sme ekonomicky prežili,“ dodal.
Zákaz vstupu
Kompetentní upozorňujú, že ťažba v lese znamená pre turistov zvýšené nebezpečenstvo. „Podľa zákona je zakázané vstupovať do lesných porastov na miestach, kde sa vykonáva technologická príprava pracoviska, výrub stromov a sústreďovanie dreva na odvozné miesto,“ informovala Jana Ujová vedúca pozemkového a lesného odboru na Okresnom úrade v Trenčíne.
Ako ďalej povedala, obhospodarovateľ lesa nie je povinný nahlasovať orgánom štátnej správy miesto a čas konania ťažby. „Môže preto ísť o riadnu legálnu ťažbu podľa platného programu starostlivosti o les, ktorá je v súlade so zákonom,“ dodala.