POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na rokovanie výboru mestskej časti, kde sa zaoberali opravou vnútroblokov, prišlo pätnásť občanov. Pre obmedzené priestorové možnosti prišli na základe požiadavky výboru hlavne zástupcovia z jednotlivých vchodov.
Tlmočili pripomienky obyvateľov. S viacerými sa stotožnil aj výbor, ktorých ich odovzdá na mestský úrad.
Zmeny majiteľov, zlý stav a štúdia
Vnútrobloky boli dlho podľa Martina Kerepeckého, predsedu výboru, majetkom niekoho iného ako samosprávy. „Najprv Považských strojární, ktoré boli v konkurze, potom patrili ministerstvu hospodárstva a mesto ich vlastní možno tri či štyri roky. Ani jeden majiteľ sa o ne nestaral. Cesty aj ihriská sú v dezolátnom stave,“ vysvetlil Kerepecký.
Výbor mestskej časti už dlhší čas požaduje, aby mesto začalo konať. „Dali vypracovať architektonicko-urbanistickú štúdiu. Je zverejnená aj na mestskom webe, kde sú výbory mestských častí v podkladoch nášho výboru. Bola aj vo výveske a ľudia mali podklady aj na dverách do vchodov,“ informoval Kerepecký.
Účasť, peniaze a výstavba
Na rokovanie výboru prišli viacerí zástupcovia bytoviek. Priniesli aj pripomienky od občanov, ktoré odovzdali výboru. „Zoberieme si podklady, urobíme z toho prehľady. Uznali sme, že niektoré veci by sa mohli prerobiť, ako to ľudia požadujú. Záleží však ešte na tom, či budú zmeny vyhovovať aj stavebným zákonom a normám,“ povedal Kerepecký.
Náklady na zrealizovanie celého zámeru budú vysoké. „Neviem si ani predstaviť, koľko peňazí si úprava vnútroblokov vyžiada. Tento rok máme pre mestskú časť Lány sľúbených 50-tisíc eur. Väčšia časť pôjde z nich na vnútrobloky,“ povedal predseda. Na to, čo sa bude konkrétne realizovať tento rok, odpovedať nevedel. „Chýbajú ešte projekty, musí sa uskutočniť stavebné konanie, a až potom sa bude stavba realizovať. Som realista. Toľko finančných prostriedkov nebude uvoľnených. Stále je kríza a peňazí nie je dosť. Myslím, že sa to bude robiť postupne. Ako, to však neviem povedať,“ vysvetlil.
Parkovacie miesta a iné pripomienky
Parkovacích miest by malo byť po zakomponovaní občianskych pripomienok podľa Kerepeckého rovnako. „Chceme, aby bol počet zachovaný, ale nie na úkor zelene. Ihriská by sa mali tiež zrevitalizovať,“ povedal Kerepecký.
Protichodné názory obyvateľov sa objavili práve pri detských ihriskách. Zaujímali sa tiež, či odstráni mesto dreviny, hlavne brezy. Žiadajú o to už dlhšie a bezúspešne. Tiež sa im nepozdávalo, že sa parkovacie miesta zachovajú v rovnakom počte. Dávali riešenia, ako ich umiestniť, aby ich bol dostatok. Padol aj návrh na úspornejšie rozloženie sušiakov na bielizeň. Najviac však ľudí zaujímalo, kedy zámer zrealizujú celý, lebo cesty sú v hroznom stave a nedá sa po nich už jazdiť. Niektorí vyjadrili aj pochybnosť, že zámerov už počuli v meste veľa a len málo z nich sa naozaj dočkalo aj uskutočnenia.