POVAŽSKÁ BYSTRICA. Medzinárodná výstava Pravdivosť – Súcit – Znášanlivosť ponúka silný emotívny zážitok pri pohľade na trpiacich ľudí. Viacerí umelci nimi zobrazili aj svoje vlastné utrpenie v táboroch, pretože aj oni boli prenasledovaní za tradičné cvičenia Falun Gong, ktoré boli v Číne zakázané v roku 1999.
Výstavu videli už vo viac ako dvesto mestách v štyridsiatich krajinách na celom svete. Do konca marca je v kine Mier v Považskej Bystrici.
Pravdivosť, súcit, znášanlivosť
Sú základnými princípmi tradičných cvičení Falun Gong. Predstavujú priamy opak histórie ovládania, nátlaku a násilia čínskej komunistickej strany, ktorá ich v roku 1999 zakázala. Ľudí, ktorí sa venovali tejto meditačnej praxi, začala prenasledovať a zatvárať do pracovných táborov.
Život v nich zažili na vlastnej koži aj niektorí umelci. „Výstava je venovaná príbehom ľudí, ktorým praktizovanie Falon Gongu zmenilo život a poskytlo im návrat k tradičným ľudským hodnotám,“ vysvetlila kurátorka výstavy Jarmila Miháliková. „Ich diela dokážu pohnúť človeka a vyvolať súcitné emócie. Umelci nevytvárajú umenie kvôli umeniu, ale vnímajú ho ako spôsob objasňovania a šírenia pravdy vo svete. Je to umenie, ktoré obstojí aj v skúške času.“
Ako ďalej povedala, výnimočnosť spočíva v tom, že na jednom obraze dokázali pracovať viacerí autori a spolu vytvorili harmonické dielo, ktoré pôsobí, akoby ho vytvoril jeden autor.
Zapôsobili
Diela prevažne čínskych umelcov zapôsobili aj na návštevníkov vernisáže. Celkový dojem ešte umocnil výklad ku každému z dvadsiatich troch obrazov. „Je to veľmi zaujímavá výstava. Z výtvarnej stránky obrazy určite zaujmú, majú svoju myšlienku, dokážu človeka osloviť,“ skonštatovala Zlatica Plešková.
„Je to veľmi emotívna výstava. Musela som sa premáhať, aby som zadržala emócie,“ priznala sa Mária Frolová po prezretí všetkých obrazov.
Páčili sa aj Jaroslave Drevenákovej. „Sú to prekrásne obrazy. Majú dušu, pôsobia pokojom. Človek ich jednoducho precíti a uvedomí si to obrovské utrpenie, ktoré je za niektorými z nich skryté,“ dodala.