ILAVA. Najstaršou a najprestížnejšou súťažou neprofesionálnych výtvarníkov na Slovensku sa stalo Výtvarné spektrum, ktoré od roku 1996 nahradilo legendárnu Výtvarnú Dubnicu.
V Ilave sa konal už osemnásty ročník regionálneho predkola tejto súťaže, do ktorej sa zapojilo devätnásť autorov s viacerými výtvarnými prácami. Pestrá paleta diel, abstraktných i realistických, potešila oko nejedného milovníka umenia.
Štyri kategórie
Súťaž neprofesionálnych výtvarníkov organizuje Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici v spolupráci s Domom kultúry v Ilave už niekoľko rokov. Keďže v Ilave je silný výtvarný klub, rozhodli sa súťaž každý druhý rok organizovať práve tu. Neprofesionálni výtvarníci z regiónu sa môžu prostredníctvom svojich diel prezentovať aj v krajskom či celoslovenskom kole. „Do tohto ročníka sa prihlásilo devätnásť neprofesionálnych výtvarníkov s viac ako šesťdesiatimi prácami, čo je viac ako minule,“ zhodnotila Daniela Čižmárová z Považského osvetového strediska.
Odborná porota v zložení výtvarníkov Jozefa Vydrnáka a Jozefa Švikruhu hodnotila diela autorov v štyroch kategóriách. „Prvú kategóriu tvorili výtvarníci od pätnásť do dvadsaťpäť rokov, druhú autori nad dvadsaťpäť rokov, tretiu autori nad šesťdesiat rokov. Osobitnou kategóriou bola insitná tvorba,“ predstavila Čižmárová.
Ocenení
Výtvarníci mali neobmedzené pole pôsobnosti. Súťažiť mohli vo všetkých disciplínach – v kresbe, maľbe, grafike, plastike, úžitkovej tvorbe a v prácach intermediálneho charakteru. „Chýbajú nám priestorové diela. Tentoraz nemáme žiadne plastiky ani reliéfy. Je to výzva pre výtvarníkov tohto regiónu do budúcnosti, aby prišli s priestorovými výtvarnými dielami. Obohatením by bolo i väčšie zastúpenie diel v technike kresby a grafiky,“ uviedol porotca Jozef Vydrnák.
Zapojeným umelcom odovzdali ocenenia a diplomy. „Porota sa snažila vybrať reprezentačnú kolekciu, ktorá by dôstojne reprezentovala tento región na krajskej súťaži v Trenčíne,“ dodal.
V kategórii autorov nad dvadsaťpäť rokov získali diplom a cenu Ľubomír Zdurienčík, Sláva Šulyová, Katarína Markovičová a Katarína Kubicová. Ocenení boli aj Mária Milanovič v kategórii autorov nad šesťdesiat rokov a Jozef Hudek v kategórii insita.
Mária Milanovič získala ocenenie za vizuálnu poéziu. „Námety beriem medzi ľuďmi. Iba z rozhovorov a z myšlienok,“ prezradila o svojej tvorbe.
„Kolekcia diel tejto autorky vychádza z konštruktivistických tendencií. Je to vizuálna poézia, báseň. Jej diela sa nedajú prečítať hneď, musíte sa do nich, ako do básne, viackrát ponoriť, hľadať súvislosti a posolstvá,“ zhodnotil Vydrnák s tým, že každé dielo výstavy je jedinečné a pozoruhodné. Či už vychádza z reality alebo abstrakcie, či len z vlastnej fantázie.
Niekoľko rokov dozadu
Počas príhovoru na vernisáži urobil Jozef Vydrnák malý exkurz do obdobia spred dvesto rokov. „Významným medzníkom v umení bol vynález fotografie. Do toho času sa výtvarné umenie snažilo viac-menej úspešne zobrazovať videnú realitu. Vynálezom fotografie sa umelcom rozviazali ruky a umenie začalo naberať aj iné smery, začali experimentovať,“ poukázal na diela rozvešané na stenách.
Stručne porozprával ešte o niekoľkých dielach. „Výtvarníčka Šulyová zasahuje svojimi kvetmi vytvorenými z gombíkov a textilných prvkov až do dizajnu. Dielo je hravé a vedel by som si ho predstaviť i ako obal knihy, či dizajn na trojrozmernom predmete. Tu sa potvrdzuje, že umenie je hra. Musíte však vedieť, ako ťahať figúrkami,“ poznamenal.
Teší ho, že stále existujú autori, ktorých okrem všedných tém zaujímajú i sakrálne motívy. „V súčasnosti už z umenia totiž vyprchávajú, a pritom tu máme tisícročnú históriu kresťanského umenia, takže je z čoho čerpať a o čo sa oprieť. Je to nová výzva pre všetkých autorov,“ zhodnotil.